451 stupňů Fahrenheita – děj knihy

Kniha: 451 stupňů Fahrenheita

Autor: Ray Bradbury

Deník přidal(a): 1991

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Požárník Guy Montag se při odchodu z práce potká s dívkou jménem Clarissa, se kterou se spřátelí. Clarissa a její rodina je okolím považována za podivínku. Řekne mu, že požárníci zprvu oheň hasili (jelikož v knize požárníci pálí knihy, protože knihy jsou zakázané).

Montag má manželku Mildred, kterou tehdejší doba pohltila. Kouká se na telestěnu, kde si povídá se svojí „rodinkou,“ čili přáteli. Montaga to po stekání s Clarissou začíná iritovat a přemýšlí nad tím, co mu Clarissa řekla. Vezme jednu z knih v domě, který jednou s ostatními požárníky pálí. Nahlásí, že je nemocný. Kapitán Beatty si vše domyslí, a tak Montagovi řekne hasičskou historii a že si požárník může vzít domů knihu, když ji ještě ten den spálí. Montag tehdy zjistí, že Clarissina rodina zmizela.

Montag se kdysi potkal s Faberem, profesorem, který mu pověděl, že má spálit jen jednu knihu. Montag jich má doma více a jednou dokonce recituje přítelkyním své ženy básně. Mildred ho nakonec udá, a tak Montag zastavuje při výjezdu požárníků před svým vlastním domem. Beatty přijde na Montagovo spojení s Faberem, donutí Montaga vypálit svůj dům, proto Montag Beattyho zabije a omráčí ostatní požárníky.

Policie vysílá mechanického ohaře, který má v sobě vysouvací jehlu s jedem, kterou člověka ihned usmrtí. Montag před ohařem utíká. Nejdříve se zastavil u Fabera, převlékl se do jeho šatů, které polil alkoholem a uplaval řekou. Poté se setkal s vysokoškolskými profesory, kteří se v lese u řeky dívají na televizi, kde naživo honí Montaga. Vzhledem k tomu, že si policie nemůže dovolit neuspět, proto nechá zabít nevinného člověka, když vidí, že Montag zmizel. Každý z vysokoškolských profesorů si pamatuje nějakou knihu, a tak Montaga, který sám nějaké knihy četl, přijímají do své skupiny. Město je zničeno bombou, a tak se skupina vzdělanců vydává pomoci městu tím, co mají – vědomostmi z knih.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!