Kniha: Balady a romance
Autor: Jan Neruda
Deník přidal(a): Hana
Jan Neruda
- Byl významnou postavou české literatury, jeho díla měla velký vliv na českou kulturní scénu.
- Narodil se 9. července 1834 v Praze na Malé Straně.
- Jeho otec Antonín byl vojenský vysloužilec a matka Barbora byla jeho druhou manželkou.
- Studoval na německé hlavní škole a na Akademickém gymnáziu v Clementinu.
- Pracoval jako novinář, redaktor a spisovatel a byl členem hnutí Májovců.
- Podnikl cesty do Německa, Francie, Maďarska, Itálie, Řecka a Egypta.
- Byl blízký přítel skladatele Bedřicha Smetany a měl vztahy s Annou Holinovou a Karolinou Světlou.
- Zemřel 22. srpna 1891 v Praze.
Kniha Balady a romance obsahuje tyto balady:
- Poklad – Příběh matky a jejího dítěte, kteří objeví poklad ukrytý ve zříceninách hradu. Matka se nechává pokladem pohltit a zapomene na své dítě, což má tragické následky.
- Vrtkavý kupec – Balada o obchodníkovi, který zradí své přátele kvůli zisku, ale nakonec je sám zrazen a ztrácí vše, co získal nečestnými způsoby.
- Dědův odkaz – Vypráví o starém muži, který zanechá svým dětem a vnoučatům nehmotný odkaz v podobě morálních hodnot a životních zkušeností, které se ukáží být cennějšími než jakékoli bohatství.
- Hlídač krav – Příběh prostého pastýře, který oddaně hlídá své stádo, ale jednou nedopatřením ztratí jednu krávu. Jeho věrnost a snaha ji najít a vrátit se stává symbolem obětavosti a zodpovědnosti.
- Romance helgolandská – Balada o smutném osudu námořníka, který se zamiluje do krásné dívky na ostrově Helgoland, ale je nucen odplout a nikdy se nevrátí.
- Romance o Karlu IV. – Příběh o českém králi Karlu IV., jeho vládě a jeho snahách o rozkvět království. Balada oslavuje jeho moudrost a statečnost.
- Romance o Černém Petrovi – Vypráví o osamělém muži, který se uchýlí do lesa, kde se stává tajemným ochráncem přírody a zvířat, známým jako Černý Petr.
- Balada dětská – Příběh dětí, které se nevinně zapletou do světa dospělých a jejich intrik. Dětská čistota je konfrontována s tvrdou realitou.
- Balada česká – Národní balada, která reflektuje českou historii, kulturu a ducha národa. Vyzdvihuje hrdost a odvahu českého lidu.
- Balada tříkrálová – Příběh o třech králích, kteří se vydávají na cestu za hvězdou, aby našli novorozeného krále. Balada mísí legendu s historickými událostmi a duchovními motivy.
Čtenářský deník k vybraným baladám
Romance helgolandská
Hlavní postavy:
- John – stráží na majáku, toužící po bohatství na věno své dcery
Děj:
Během bouře John pomocí světla majáku nažene loď ke skále, kde loď ztroskotá. Potom ji jde vykrást a tím získal nějaké bohatství na věno pro jeho dceru. Nezastaví ho ani muž prosící o pomoc, i přestože ho prosí, že mu dá polovinu svého majetku. John čeká do rána, než se celá posádka lodi utopí, aby loď mohl vykrást. Druhý den ráno na lodi najde mrtvého zetě, kterého si jeho dcera chtěla vzít.
Tato romance tedy chtěla ukázat na to, že bychom měli pomáhat ostatním, protože se nám to poté vrátí. Je to ale spíše balada než romance
Balada dětská
Hlavní postavy:
- Matka – stará se o své nemocné dítě, unavená, vyčerpaná
- Dítě – nemocné, má rád svou matku, záleží mu na ní a nechce o ni přijít
- Smrtka – dokáže přemluvit lidi, aby šli s ní, i přestože zprvu nechtějí
Děj:
Dítě je nemocné, matka je velmi unavená z noci, během které uspávala a utěšovala své nemocné dítě, a tak se vůbec nevyspala a teď odpočívá a usne. Během toho, co matka spí, přijde smrtka, která je také dítě, a přemlouvá dítě, aby šlo s ní, láka jej na to, že si v nebi bude noci hrát. Dítě chce zpočátku zůstat se svou matkou, protože ji má rád a nechce, aby byla smutná a nešťastná, protože se bojí, že ji bude chybět a ona se bude jen trávit. Smrtka se mu tyto obavy snaží rozmluvit s tím, že matce chybět nebude, protože ji jeho nemoc způsobuje jen utrpení a jeho smrt ji vlastně pomůže. Smrtka nakonec dítě přesvědčí a dítě se rozhodne vydat s ní do nebe.
Balada má smutný a zároveň dobrý konec. Dítě je zbaveno utrpení v životě v podobě jeho vážné nemoci a může si v klidu hrát v nebi, kde mu bude dobře. Zároveň ale přišel o svou matku a ona přijde o něj.
Balada zimní
Hlavní postavy:
- Čaroděj – myslí na sebe a na své pohodlí, nezajímá se o ostatní, sobecký
- Lupiči (vězni) – byli odsouzeni k smrti, ale ani po vzkříšení se nerozhodli dělat dobré věci a pokračují v krádežích, kradou i chudým a nemocným
Děj:
Příběh se odehrává v zimním období a vypráví o starém muži, který se vydává na cestu do zasněženého lesa. Starý muž je osamělý a opuštěný, cítí tíhu svého věku a života plného strádání. Cestou potkává matku s dítětem, která hledá úkryt před zimou a prosí ho o pomoc. Starý muž se nad nimi slitová a vezme je k sobě domů, kde jim poskytne přístřeší a teplo.
Během pobytu se mezi starým mužem a matkou rozvíjí silné pouto, přičemž muž vzpomíná na své vlastní děti, které ztratil. Společně prožívají těžkou zimu, ale vzájemná podpora a láska jim pomáhají překonávat obtíže. Matka a dítě přinášejí do života starého muže novou naději a smysl, a on zase jim poskytuje bezpečí a péči.
Nakonec zima ustupuje a přichází jaro, symbolizující nový začátek a obnovu. Matka s dítětem se rozhodnou zůstat se starým mužem a vytvořit společně novou rodinu. Balada „Balada zimní“ tak končí nadějí a ukazuje sílu lidské sounáležitosti a lásky, která dokáže překonat i nejtěžší období.
Romance o Karlu IV.
Hlavní postavy:
- Karel IV. – král, nejprve nemá rád český národ, myslí si, že je hloupý, nechutná mu víno, ale nakonec mu zachutná
- Bušek z Vilhartic – přítel Karla IV., rozumný, má rád český národ, ví, že český národ musí nejdříve poznat, protože na první pohled je jiný než
Děj:
Romance vypráví o králi Karlu IV. a o Buškovi z Vilhartic. Karel IV. dává svému příteli Buškovi ochutnat první české víno. Královi víno nechutná, a tak jej ihned po napití vyprskne. Protože toto víno pochází z české země, pronesl: „Však jaká země – taký lid.“ O Češích si myslí, že jsou jen hloupí jako to jejich víno. Když se král napije vína po druhé, přijde mu na chuť a již jej nemůže přestat pít. Bušek mu říká, že je víno stejné jako český lid, na první pohled trpké, ale nakonec po poznání si ho člověk oblíbí, protože se až při bližším kontaktu ukáže osobitá krása. Nakonec si Karel tedy víno i český národ oblíbil.
Víno v této romanci tedy charakterizuje duši českého národa a českého lidu, která je na venek drsná, trpná a zároveň i osobitá, ale je třeba ji poznat hlouběji.
Další podobné materiály na webu: