Kniha: Obraz Doriana Graye
Autor: Oscar Wilde
Deník přidal(a): Havl
Přidáno na: Studijni-svet.cz
Oscar Wilde – Obraz Doriana Graye
Narození: 16. Října 1854, Dublin, Úmrtí: 30. Listopadu 1900, Paříž
Zařazení do kontextu:
Byl to dramatik, prozaik, esejista a básník. Patří mezi nejslavnější anglické spisovatele. Je představitelem moderních uměleckých směrů ve světové literatuře.
Charakteristika literární tvorby:
Napsal spoustu divadelních her a pár básní.
Literární tvorba:
Šťastný princ – pohádka
Cantervillské strašidlo – pohádka
Jak je důležité míti Filipa – komedie
Vějíř lady Windermenové – komedie
Ideální manžel – komedie
Rozbor díla:
Literární žánr – román
Doba děje – 19. století
Místo děje – Londýn
Hlavní téma – otázka morálky a svědomí. Zkaženost charakteru a lidské sebevědomí.
Jazyk a umělecké prostředky:
Jazyk je spisovný a místy až archaický. V díle se objevují poutavé dialogy a je častá také přímá řeč. Dílo je filozoficky zaměřené – dlouhé promluvy o pohledu na svět a společnost, kritika společnosti, zesměšnění vyšších členů společnosti. Dílo obsahuje dlouhé popisy interiéru, hororové prvky, ironii.
Kompozice díla:
Kniha je rozdělena do 22 kapitol. Děj je chronologický. Na začátku knihy je předmluva, kde autor upozorňuje na to, jakým způsobem je dílo napsané a na konci knihy se nachází pár odstavců s citáty samotného Oscara Wilda.
O díle:
Dílo bylo poprvé publikováno 20. června 1890. Dílo bylo také zfilmováno. Obraz Doriana Graye je jeho jediný román.
Hlavní myšlenka:
Krása není vždy to nejdůležitější.
Děj:
Příběh vypráví o mladém Dorianu Grayovi. Ten svou krásou učaruje malíře Basila Hallwarda. Stává se jeho modelem a múzou. Jednou, když Dorian stojí opět Basilovi modelem, dá se do řeči s malířovým přítelem, lordem Henrym a nechá se oslnit jeho názory o fungování světa. To, co hýbe světem je prý krása a mládí. Dorian si uvědomí, že portrét, který mu maluje Basil, bude za několik let nemilosrdně připomínat, jak byl krásný, zatímco on sám již bude zchátralý. Proto vysloví přání, aby známky úpadku nenesl on, ale ten portrét. Jeho přání je naplněno. Z portrétu se stává zrcadlo Dorianovi duše, obraz se mění a odráží hříchy, které Dorian Gray páchá. Dorianova tvíř zůstává beze změny, stále mladá a krásná.
Hlavní postavy:
Dorian Gray – nezvykle krásný mladík (modré oči, zlaté vlasy). Před seznámení s Lordem Henrym byl zcela nezkažený a dá se říct naivní. Zamiluje se do své krásy a vysloví přání zůstat navždy mladý.
Lord Henry Wotton – muž, který zná moc dobře život. Je to bohém. Rád manipuluje se společností a filozofuje. V díle manipuluje s Dorianem. Opovrhuje chudší vrstvou, ale i bohatou vrstvou. Svoji ženu příliš neuznává. Je zcela proti maloměšťanství. Podle něj není nic důležitější než krása a mládí.
Basil Hallward – je to ceněný malíř. Autor obrazu Doriana Graye. Je nezkažený společností. Snaží se do společnosti zapadnout a chovat se podle pravidel. Má svůj vlastní svět, kterým je pro něj paleta a jeho ateliér. Je naprosto okouzlen krásnou Doriana.
Sibyla Vanová – chudá mladá herečka. Zamilovala se do ještě nezkaženého Doriana. Ten se do ní zamiloval také. Spáchala sebevraždu po hádce s Dorianem.
Další představitelé:
Ernest Hemingway – Američan (Sbohem armádo, Stařec a moře), Erich Maria Remarque – Němec (Na západní frontě klid), Jaroslav Hašek – Čech (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války), Antoine de Saint – Exupéry – Francouz (Malý princ), George Bernard Shaw – Angličan (Pygmalion)