Anna Karenina – čtenářský deník

Kniha: Anna Karenina

Autor: Lev Nikolajevič Tolstoj

Deník přidal(a): Tereza S

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Literární druh: Epika

Literární forma: Próza

Literární žánr: Román

Umělecký směr: Realismus

Pojetí děje: Tragédie

Časové a geografické zařazení: Carské Rusko 2. polovina 19. století (Moskva, Petrohrad)

877 stran, nakladatelství Leda 2012

 

Lev Nikolajevič Tolstoj (1828 – 1910)

Ruský realistický spisovatel a filosof

Díla: Vojna a Mír, Vzkříšení, Hadži Murat, Sevastopolské povídky,…

Vrstevníci: na území ČR – Josef Václav Sládek, Alois Jirásek

ve světě – Honore de Balzac, Mark Twain, Jules Verne

 

Hlavní postavy

Anna Karenina

Anna je mláda, krásná, energická a chytrá žena. Žije se svým manželem Alexandrem a milovaným synem Serjožou v Petrohradské vysoké společnosti a proto musí ctít určité morální zásady. Ty ale poruší, když se zamiluje do mladého důstojníka Vronského. Společnost Annu za její činy odmítá a její manžel ji znemožňuje vydat se s milovaným Serjožou. Stává se z ní nešťastná a psychicky nevyrovnaná žena s tragickým koncem.

 

Alexandr Alexandrovič Karenin

Alexandr je konzervativní vysoce postavený státní úředník. Na prvním místě je pro něj jeho kariera po té až rodina. Není špatný otec a manžel ale ke své ženě Anně a synovi Serjožovi se chová chladně. Při její nevěře ji dává delší šanci, protože nechce rozvodem pošpinit dobré jméno rodiny.

 

Serjoža

Mladý chlapec, který miluje svou maminku Annu.

 

Alexandr Vronskij

Mladý, Krásný a Bohatý důstojník. Na začátku příběhu je nápadníkem slečny Kitty ale po té co poprvé spatří Annu se do ní zamiluje. Ctí morálku výší společnosti a velmi mu záleží na názoru přátel.

 

Štěpán Arkaďjič Oblonskij

Stiva je bratr Anny, ve společnosti je veselý a oblíbený. Ale v manželství s Dolly není zrovna čestný, svou ženu podvedl s guvernantkou (slečnou, která se starala o jeho děti). Později své chyby lituje.

 

Darja Alexandrovna Oblonská

Dolly je klidná a mírná žena. Na prvním místě jsou pro ni její děti, a proto zdrcena přechází manželovu nevěru. Jako jedna z mála se k Anně neotočila zády po tom, co vyšla najevo její láska k Vronskijmu.

 

Jekatětina Alexandrovna Ščerbacká

Kitty je překrásná, mladá a ve společnosti velmi oblíbená slečna. Je sestrou Dolly. Na začátku příběhu je bláznivě zamilovaná do Vronskijho a odmítá žádost o ruku od Levina. Když zpozoruje úzký vztah Vronskijho a Anny je zdrcena a Annu nenávidí. Po návratu z její cesty po Evropě si ale uvědomuje svou lásku k Levinovi a při jejich dalším setkaní jeho nabídku přijímá.

Konstantin Dmitrič Levin

Nesmělý, ale upřímný a hodný muž. Opravdově miluje Kitty a po jejím odmítnutí je zdrcen, ale nevzdává to. Dává přednost životě na venkově a spokojenému manželství. Zamýšlí se nad otázkami smrti a víry. Nese Tolstého autobiografické rysy.

 

Příběh

Román začíná manželskou krizí v rodině Oblonských. Štěpán Oblonskij podvedl svou ženu Dolly s guvernantkou jejich dětí. Jeho žena ho chce opustit, a proto pozve Stiva svou sestru Annu aby domluvila Dolly a dala je opět do hromady, to se jí podaří.

U Oblonských se nachází mladší sestra Dolly, Kitty Ščerbacká. Kitty si v té době vybírala ženicha. Uchází se o ni dlouholetý rodinný přítel Levin, který ji skutečně miluje a konečně se odhodlal ji požádat o ruku. Kitty ho ale odmítá, protože ji zcela pobláznil důstojník, hrabě Vronskij. Levin odjíždí zklamaný na své venkovské sídlo. Kitty plánuje velkou recepci, kam pozve všechny své blízké včetně Anny, protože čeká, že jí Vronskij požádá o ruku. Vronskij to s Kitty, ale nikdy nemyslel vážně a na plese, kde znovu spatří krásnou Annu se do ní zamiluje a tančí pouze s ní. Nešťastná a zraněná Kitty odjíždí do Karlových varů léčit své zlomené srdce. Tam pochopí, že udělala chybu, když odmítla Levinovu nabídku a že ho miluje.

Anna si vyčítá své činný, kterými ublížila Kitty a vrací se zpátky do Petrohradu za manželem a synem. Vronskij ji následuje a dokazuje svou lásku. Anna tedy stojí před rozhodnutím, jestli má zůstat se svým manželem a milovaným synem, udržet dobré jméno rodiny nebo jít za svým srdcem, opustit manžela a syna a poddat se lásce. Svůj poměr Anna s Vronskym tedy netají a přiznává se manželovy. Když Anna onemocní, prosí manžela o odpuštění. Ten ji později nabízí další šanci, ale musí se s Vronskijm přestat vídat. Anna teď nabídku odmítá a odhaluje, že čeká dítě se svým milencem. Po těžkém porodu spolu odjíždějí do Itálie.

Kitty, která se mezi tím zotavila se znovu setkává s Levinem a ten jí podruhé žádá o ruku. Tentokrát Kitty souhlasí a po svatbě odjíždějí na Levinovo venkovské sídlo a brzy se jim narodí syn.

Když se Anna vrací s Vronskij zpátky do Ruska celá společností jí opovrhuje. Manžel Anny stále nesouhlasí s rozvodem a Anna se nemůže vyrovnat se ztrátou milovaného Serjoži.

Ke konci příběhu už Anna trpí depresemi, podezírá svého milence z nevěry. Po poslední hádce si Anna Karenina uvědomuje, že už nemá pro co žít a skočí pod nákladní vlak. Po tom co se o její sebevraždě dozví Vronskij je zdrcen, svou dceru Anušku předává do peče Alexandrovy Kareninovi a odjíždí na frontu, do války proti Turkům.

„Všechny šťastné rodiny jsou si podobny,

každá nešťastná rodina je nešťastna po svém.“

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!