Chaloupka strýčka Toma – čtenářský deník

 

Kniha: Chaloupka strýčka Toma

Autor: Harriet Beecher Stoweová

Deník přidal(a): HBS

 

 

 

 

Obsah knihy

Známý román, jehož děj se odehrává kolem r. 1850 na Jihu Spojených států amerických, vypráví o krutosti otrokářství, ale také o odvaze těch, kteří se snažili tento nelidský systém změnit.

Pan Shelby je vážený a poměrně zámožný muž, ale vlastní vinou se dostane do dluhů. Jeho směnka se dostane do rukou otrokáři, který chce situaci vyřešit koupí některých Shelbyho otroků. Vybere si nejcennějšího otroka Toma a malého Harryho, syna manželčiny komorné Elizy. Tom situaci přijímá trpně, protože chápe, že když to nebude on, bude to někdo jiný. Eliza se ale svého dítěte odmítá vzdát a v noci uprchne. Tak se román rozvětvuje na dvě dějové linie. Cestu Elizy a dalších otroků za svobodou a cestu Toma, který s dalšími otroky čeká, kdo se stane jeho novým pánem.

 

Sympatická postava

Tom – pobožný, poctivý, tichý a rozumný muž, který vždy oddaně a ochotně sloužil, protože chtěl zůstat věrný svému pánovi. Byl mi sympatický proto, že se ničemu nebránil a vše nechal na osudu.

 

Nesympatická postava

Simon Legree  – zlý a surový plantážník z Jihu, který se po smrti St. Clare stává novým pánem Toma. Nelíbí se mu ale Tomovo pobožné chování, proto ho ubičuje k smrti.

 

Scéna, která mě zaujala

Zaujala mě scéna, kdy Eliza utíká, protože tajně vyslechne rozhovor pana Shelbyho a pana Haleyho, který chce na splátku dluhu jeho nejvěrnější otroky – Toma a Harryho. Eliza se proto v noci rozhodne se synem Harrym utéct, protože by jinak byla od syna oddělena. Po mnoha útrapách se ocitá se synem ve vesnici, kde se setkává i s manželem, který měl také namířeno do Kanady, protože utekl od svého pána. Proto se společně vydávají do Kanady, kde je otroctví zrušeno, ale cestu jim kříží panem Haleym najatí běloši, kteří je pronásledují. Ale i přes to se uprchlíci dostávají do Kanady, kde je otrokářství zrušeno.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!