Cizinec – čtenářský deník (2)

Kniha: Cizinec

Autor: Albert Camus

Deník přidal(a): marty_11

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Hlavní postavy

Mersault vede monotónní a klidný život. Je málomluvný, ale sám o sobě říká, že jen nemluví, když není třeba. Nevěří v Boha, nechápe víru, všechno si zdůvodňuje logicky. Má rád uspořádané věci. Nikdy nevyjadřuje své emoce, má rád přírodu a procházky. Ve světe nehledá složitosti, je trochu podivín.

 

Vedlejší postavy

Marie je Mersaultova přítelkyně. Má ho opravdu ráda a chtěla by si ho vzít. Jenže on k ní lásku až tak neopětuje a je mu vše nějak jedno.

Reymond je Mersaultův soused a později i přítel. Je to pasák a velký hrubián. Jeho dívka mu byla nevěrná a on ji za to zmlátil.

Salamano je další Mersaultův soused, měl psa, kterého sice pořád bil, ale když se mu zatoulá, tak ho oplakává.

Celesté – vlastník z hospody, kam Mersault chodí na jídlo

 

Místo a doba děje

Alžír, cca. 30./40. léta, 20. století

 

Děj

Knížka začíná tím, že Mersaultovi zemře maminka, v něm to ale nevyvolá žádné emoce. Jede na pohřeb do útulku (tak říká domu důchodců, kam maminku dal), ale spíše to bere tak, že mu to zabere čas.

Poté se spřátelí se svým sousedem Raymondem. Raymond má velmi špatné vztahy s Arabi, protože s jedním ho podvádí jeho přítelkyně. Schází se s Marií a jednoho dne se rozhodnou jet s Raymondem na pláž za jeho kamarádem Massonem do jeho plážového domu. Jdou spolu s Massonem a s Raymondem na procházku po pláži a potkají Araby, kteří je sledovali již od domu. Raymond se popere s bratrem jeho bývalé přítelkyně, ten na něj vytáhne nůž a lehce ho zraní. Poté se jde Mersault projít po pláži sám a znovu se setká s Arabem. Ten na něj po chvíli vytáhne nůž. Čepel oslní Mersaulta a ten má strach, že ho Arab zabije, tak vytáhne revolver a několikrát ho střelí. Svého činu nikdy nelituje.

V druhé části knihy je popisován soud a vyslýchání svědků. Prokurátor se vrací ke starým záležitostem, jako je třeba smrt matky. Je vyslýchán asi 11 měsíců. Marie za ním byla jednou, pak napsala dopis, že nesmí, protože nejsou manželé.  Mersault je dlouhými výslechy unaven a nebaví ho to, nemá chuť se obhajovat. U soudu je Marie, Masson, ředitel a správce útulku, Peréz (přítel zesnulé matky), soused Salamano, Reymond a Celesté z hostince. Mluví za něj obhájce, který však není tak silný jako prokurátor a Mersault je nakonec odsouzen k trestu smrti.

Úplně v poslední kapitole je Mersault v cele a čeká na smrt. Je znechucen. Přemýšlí o tom, že nemá žádnou šanci, jak se smrti vyhnout. Stačil by mu jenom jeden případ z tisíce, jak by se poprava mohla zrušit. Ale jeho nenapadá žádný, jeho smrt je zkrátka nevyhnutelná. Odmítá kaplana, aby za ním chodil, protože v Boha nevěří. Nakonec ho ale přijme a nachází smíření s končícím životem.

 

Pocity při čtení a vlastní názor

Čtení knížky mě bavilo od začátku do konce. Jen mě chvílemi odrazoval naprostý nezájem hlavní postavy, jak je mu všechno jedno, na ničem mu nezáleží, k nikomu necítí lásku. S hlavní postavou – s cizincem – jsem se moc neztotožnila. Překvapilo mě chování milující Marie, která za ním stála, i když vyšlo najevo, že její přítel je vrah.

 

Umělecký směr

Novela, existencionalismus

 

Zajímavé umělecké prostředky

Psáno v ich-formě

Jazyk spisovný, stylisticky nezabarvený – přímo odpovídá povaze autora, není nijak citově zabarvený, text je přehledný a přesně uspořádaný. Děj je plynulý, doplněn krátkými úvahami. Krátké jednoduché věty a časté přímé řeči ( i nepřímé ) pomáhají reálnosti a plynulosti děje.

 

ALBERT CAMUS (kami) *1913 – 1960
byl francouzský spisovatel a publicista. Bývá uváděn jako jeden z čelních představitelů existencialismu, přestože taková označení odmítal. Stejně tak si nepřál, aby byl pokládán za filosofa, nicméně pozdější filosofické myšlení výrazně ovlivnil.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!