Ďábel nosí Pradu – čtenářský deník

Kniha: Ďábel nosí Pradu

Autor: Lauren Weisbergerová

Deník přidal(a): Hanka

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Mezi knížky, které jsem četla v poslední době, patří kniha Ďábel nosí Pradu. Je to kniha, která mě zaujala asi nejvíce tím, že popisuje příběh samotné autorky, mladé spisovatelky Lauren Weisbergerové. Vlastní zkušenost jí dala inspiraci pro sepsání této knihy. Narodila se roku 1977 v malém městečku v Pensylvánii. Pochází z učitelské rodiny, takže již od malička měla kázeň a speciální vztah ke škole. Absolvovala univerzitu v New Yorku, kde se již k práci novinářky přibližovala tím, že psala příspěvky do novin. Tato kniha je první ze tří knih, které ve své dosavadní kariéře napsala. Jako jediná tato kniha byla zfilmována. Na kontě má další dvě zajímavé knihy: Honička za Harrym Winstonem a Všechny důležité kontakty.

 

Kniha má okolo 400 stránek, ale každá z nich má něco do sebe a je zajímavá. V New Yorku, kde se celý příběh odehrává, se mladičká čerstvá absolventka žurnalistiky Andy Sachsová, která  představuje jednu z hlavních postav, uchází o místo asistentky Mirandy Pristleyové, šéfredaktorky módního časopisu Runway. Miranda, kterou ve filmu ztvárnila Meryl Streepová je postava, kterou jsem si vybrala k charakteristice. Není to postava se srdcem dobrodince, ale o to je to pro mě zajímavější. Tím, že Miranda je šéfredaktorkou „módní bible“, ví, co se nosí a jaké správné módní doplňky přidat ke svému oblečení. Ze své obrovitánské šatny, z které volají šaty „Dior, Vuitton, Prada“, si vybere každý den něco moderního a výstředního. Obléká se jako prvotřídní dáma, která dává světu najevo, že má peníze a vysoké postavení.

 

Pečuje o svou pleť, nehty a vše okolo krásy, aby všechny ohromila tím, jak i starší ženy mohou vypadat dobře. Miranda je považována za osobu, které se nikdo nesmí protivit. Je vzorem mnoha žen i všech u ní zaměstnaných dívek, ovšem ty ve skutečnosti neví, jaká je doopravdy, vidí v ní jen ženu, která s obrovskou autoritou a bezohledností řídí vše kolem módy. Jak Miranda skutečně působí, poznala Andrea ihned při prvním pohovoru, kdy ji vyčetla, že nemá smysl pro módu a krásu. Za den rozdala tolik úkolů svým asistentkám, že se nemohly ani zastavit na toaletu, aby nezmeškaly nějaký Mirandin telefonní hovor. Své dvě dcerky Miranda velice rozmazlovala, byla na ně velice milá a udělala by pro ně první poslední. Naopak na ty, u kterých věděla, že jí budou věrně sloužit, si dovolovala kde co a měla na ně nesplnitelné požadavky.

 

Tuto legendu ve světě módy jsem si vybrala kvůli tomu, že takových lidí na světě moc není. Její jednání je neuvěřitelné a bezohledné. Když se jí například někdo otáže, jakou by si dala kávu, odpoví mu, aby ji nezatěžoval svými otázkami. Jejím jediným cílem je udržet si vliv, moc ve světě módy a popularitu. Tím, že upřednostňuje kariéru, neudrží svůj rodinný život, partneři od ní odcházejí a ona trpí tím, že její dvojčata nemají pořádného otce. Touží sice po spořádaném rodinném životě, ale ten není možný, jelikož kariéře obětuje vše včetně svého volného času a rodiny. V tom vidí smysl svého života a nechápe, že někdo by po takovém životě netoužil. Mnoha dívkám to skutečně imponuje a dělají vše pro to, aby je nevyhodila z práce. Ale protože je velmi náročná, vystřídalo se v její kanceláři tolik asistentek, jako lidí v autobuse za jeden den. Osobně bych se nikdy nechtěla ocitnout v její kůži, protože nad takovými lidmi se mohu jen pousmát a lituji jich. Každý se v životě chová někdy protivně, povrchně nebo bezohledně, ale Mirandě se jistě nikdo nevyrovná.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!