Deset malých černoušků – čtenářský deník

 

Kniha: Deset malých černoušků

Autor: Agatha Christie

Deník přidal(a): kkkohlerova

 

 

 

 

POSTAVY:

  • Soudce L. Wargrave : kdysi odsoudil nevinného muže k trestu smrti, vystupuje s respektem a velikým nadhledem na věci, rád se dělí o názory. Na konci knihy se přizná k vraždě všech z ostrova.
  • Edward Armstrong: bohatý a klidný doktor, ve stavu opilosti operoval ženu, která zemřela.

 

OBSAH:

  • Děj se odehrává na Černochově ostrově, kam bylo pozváno 8 lidí, každý z jiné sociální vrstvy a různé věkové kategorie. Celé to zřídili neznámí manželé Namyovi. Nikdo však přesně neví, o koho se jedná. Když všichni dorazí, zjistí, že ostrov je prázdný kromě dvou služebníků, manželům Rogersových, najatých anonymem.
  • Hned při první večeři padne obvinění každého z nich neznámým hlasem z kazetové nahrávky. I když si byli své viny vědomi, odmítali si to navzájem přiznat. Od toho okamžiku začnou účastníci postupně umírat. Nečekané a nevysvětlitelné smrti se řídí podle motivů z dětské říkanky, která visí po celém domě. První úmrtí je bráno jako sebevražda, ale hned po smrti paní Rogersové začíná být jasné, že vrah je někdo mezi nimi. S každou smrtí postupně ze stolu mizí i porcelánové figurky černoušků.
  • I přes to, že prohledali celý ostrov, nemohou nikoho najít. Unavující začíná být i marné čekání na loď a pomoc. Napětí stoupá a každý je podezíravý a ješitný, nikdo si nikoho nehodlá připustit k tělu.
  • Všechno je tak dokonale naplánované, že postupem času ostrov zůstane plný mrtvých těl.
  • Jakmile připlula loď, kriminalisté se vrhli do vyšetřování, nedošli však k žádnému návěru.
  • Vše se vysvětlilo až v den, kdy rybář našel ve skleněné lahvi vzkaz od soudce Wargravea, ve kterém se přiznává ke svým činům. Protože vzhledem k zákonům nemohl těmto lidem nic dokázat, musel najít jiný způsob, jak jim udělit trest. Svou smrt nahrál, aby mohl z pozadí sledovat a plánovat každý jejich pohyb. Také se díky své touze po spravedlnosti dobře bavil. Z důvodu těžké nemoci svůj život zkrátil a na konci po vykonání své ,,práce‘‘ se zastřelil.


💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!