Drákula – čtenářský deník

Kniha: Drákula

Autor: Bram Stoker

Deník přidal(a): BestMen

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Vydána roku 1897 v Anglii

 

O autorovi:

Narodil se v Dublinu 8. Listopadu. Trpěl neznámou chorobou, která ho připoutala na lůžko do 8 let, nemohl chodit ani stát. V této době mu jeho matka vyprávěla příběhy a keltské mýty. Zázračně se uzdravil a začal žít normální život, dokonce se stal atletem. Studoval na Dublinské univerzitě historii, literaturu a fyziku. Již jako student se chtěl stát spisovatelem. Nejdříve byl úředníkem na Dublinském hradě, později pracoval jako novinář a divadelní kritik. Oženil se s Florencií Blacombeovou, se kterou se přestěhoval do Londýna. Bram Stoker zemřel roku 1912 v Londýně. Mezi jeho nejznámější díla patří Dracula, DutiesofPettySessions in Ireland apod.

 

Žánr:

 

Místo a čas děje knihy:

  • Transylvánie(Rumunsko), děj se odehrává v 19 století.

 

Hlavní postavy:

Dracula:Tajemný upír. Majitel zámku v Transylvánii.

Jonathan: Mladý anglický právník. Je snoubencem Míny.

Mina:Přítelkyně Jonathana Harkera. Kamarádka Lucy Westernové.

Lucy:Mladá dívka, trpící náměsíčností. Oběť upírů.

Profesor Van Helsing:Vědec a lékař, který vyšetřuje případ Lucy Westernové.

 

Obsah díla:

Jonathan Harker přijíždí do Bystřice, poté je odvezen na zámek hraběte Draculy. Všichni místní ho ale varují a od cesty odrazují. Když nastoupí do kočáru hraběte, kočí si značí místa, kde hoří modré plamínky. Hrabě v noci přivítá Jonathana na zámku, tam je pro něj připravená večeře,hraběale nejí. Jonathana zaráží jeho podivný vzhled (srostlé obočí, chlupaté dlaně, rudé rty a dlouhé zuby). Celý den je Jonathan sám, jen v noci si povídá s Draculouo Londýně a jeho domě. Když Dracula odešel, Jonathan zkoumá zámek. Omylem usne v jiné místnosti než je jeho pokoj, což mu hrabě zakázal. Přijdou k němu 3 dívky a snaží se ho svést, jsou to upírky a chtějí jeho krev. Naštěstí se objeví Dracula a zachrání ho. Jonathan napíše 3 dopisy a hrabě je chce odeslat postupně. Jonathan je tajně předal lidem před zámkem, aby je odeslali, ti je ale předají zpátkyDraculovi a ten je zničí. Jonathan zjistí, že mu hrabě ukradl jeho oblečení z jeho skříně, protože ho vidí z okna, jak jde v jeho šatech do města. K zámku přijde žena, které údajně 3 upírky zabili dítě, a vlci ji roztrhají. Jonathan vleze do Draculova pokoje oknem, ten je však prázdný. Projde chodbou do kaple a najde hraběte ležícího v bedně s hlínou. Jonathan ho chce zabít lopatou, ale způsobí mu jen šrám. Jonathan chce utéct ze zámku. Mezitím Jonathanova snoubenka tráví čas se svou kamarádkou Lucy. Lucy však začne být náměsíčná a unavená a na krku se jí objevily dvě podivné ranky. Mina musí odjet, protože se vrací Jonathan. Snoubenec Lucy Artur s ní nemůže být kvůli nemoci svého otce. O Lucy se tedy začne starat Doktor Seward (Arturův přítel). Stav Lucy se ale stále horší. Přijíždí tedy Van Helsing. Ten usuzuje, že její nemoc není obyčejná. Lucy dávají několik transfuzí, které ale nepomáhají. Zjišťují, že Lucy vysává upír. Za nedlouho Lucy umírá a stává se upírem. V rakvi je probodnuta kůlem do srdce, uříznuta hlava a ústa naplněna česnekem.  Artur je zdrcen smrtí své snoubenky a přijíždí do Londýna, kde se nachází však i Dracula. Všichni se snaží zlikvidovat Draculu, to se jim však povede až v Transylvánii. Draculu zabijí stejným způsobem jako Lucy.

 

Vlastní názor:

Knížka se mi zalíbila, je čtivá a dobrodružná. Je mnohem lepší než ve filmovém vydání.

 

Ukázka:

…po skončení příprav řekl Van Helsing:

Jakmile se někdo stane Nemrtvím, vyvolá u něho tato změna kletbu nesmrtelnosti. Nemrtví nemohou zemříti, nýbrž musí století za stoletím zvětšovati počet obětí a zvyšovati hrůzy tohoto světa, protože každý, kdo zahyne jako kořist Nemrtvého, stane se sám Nemrtvím a působí zhoubu dalších lidí. A tak se kruh neustále rozšiřuje jako vlnky vyvolané kamenem vhozeným do vody.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!