Eugen Oněgin – Evžen Oněgin – čtenářský deník

Kniha: Eugen Oněgin

Autor: A.S. Puškin

Deník přidal(a): Radka Kajšová

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

A.S. Puškin
Ruský básník, prozaik a dramatik. Nejvýznamnější představitel ruského romantismu. Pocházel z bohaté šlechtické rodiny. Za svého života byl nesmírně populární a je jím dodnes.

Žil, psal a zemřel romanticky v souboji o svou ženu Natalii Gončarovovou. Byl to svobodomyslný člověk, který se nenechal spoutat svým okolím.

Pracoval jako básník na Carském dvoře – Car jej zaměstnal jako svého dvorního básníka, aby psal básně na Carovu oslavu.

 

Eugen Oněgin ( 1823 -1831)  román ve verších

ŽánrRomán ve verších , Ruský romantismus na  počátku 19. století., odehrává se na venkově v Rusku.

 

Romantismus –je umělecký směr 1. pol. 19. století.  Slovo několika významů. Romantikové žili v každé době ale v 1. polovině 19.stol byl romantismus tak intenzivní, že přerostl v umělecký směr.

Romantičtí spisovatelé často ignorují již zavedená  pravidla žánrů a tvoří si nové originální. Stírá se hranice mezi lyrikou a epikou. Oblíbené jsou lyrickoepické žánry a tak není náhoda, že v době romantismu vzniklo několik nových liter. žánrů. Např. Rusko – román ve verších – Eugen oněgin

 

Romantický hrdina je zvláštní, výjimečný, často někdo z okraje společnosti – loupežníci, cikán, ženské postavy jsou také zvláštní – Esmeralda holka z ulice – cikánka, hrbáč Quasimodo ad. Romantický hrdina je člověk, který uniká od reality – touží po lásce, miluje nešťastně svůj vysněný ideál, prožívá zklamání a jeho život často končí tragicky.

V romantismu se sám autor angažuje do příběhu. Jejich hrdina splývá s autorem. Romantičtí spisovatelé rádi vytvářeli postavy, které je ztělesňovali.

 

Literární druhlyrika

 

Hlavní postavy:

Eugen Oněgin – Příslušník zlaté mládeže, pocházející z velmi bohaté rodiny, je chytrý, vzdělaný, od mala zvyklý na to, že všechno má, nikdy nemusí pracovat. Své dny tráví jen zábavou a návštěvami různých plesů. Je to sobec, egoista. Je typem tzv. Zbytečného člověka (nemá žádný smysl života)

Vladimír Lenský: mladý statkář, neúspěšný básník, bezbranně naivní

Taťána:  romantická, citlivá dívka, upřímná, skromná, důvěřivá, má vysoké mravní hodnoty

Olga: veselá, trochu koketní

Evžen Oněgin – příslušník zlaté mládeže, pocházející z velmi bohaté rodiny, je chytrý, vzdělaný, od mala zvyklý na to, že všechno má, nikdy nemusí pracovat. Své dny tráví jen zábavou a návštěvami různých plesů. Je to sobec, egoista. Je typem tzv. Zbytečného člověka (nemá žádný smysl života)

Časem ho ale nikdo nepotřebuje, protože nikdy pro nikoho nic neudělal. Nikdo se s ním nebaví. Evžen Oněgin žije v Petrohradě, ale jednoho dne se dozví, že zdědil statek na venkově po svém strýci. Přijíždí tedy tam, aby převzal dědictví. Na venkově způsobí pozdvižení – zbožňují jej. Poprvé vidí někoho bohatého, někoho z města, protřelého životem. Seznámí se tam s Vronským, který se stane jeho nejlepším kamarádem. Ten ho zavede do rodiny Larinových aby mu představil svou milou Olgu. U nich potká Oněgin Taťánu, která se do něj osudově zamiluje. Ještě nikdy se jí to nestalo, neví co má dělat a tak mu napíše dopis, ve kterém se mu vyznává ze své lásky. Její dopis však zůstává bez odpovědi a když se ho pak Taťána zeptá proč neodpověděl, chladně jí odmítá. Na oslavě Taťániného svátku naschvál celý večer tančí s Olgou. Rozhněvaný Lenský vyzve Oněgina na souboj, ve kterém je Lenský zabit. Oněgin tam již dál nemůže zůstat a putuje po Rusku. Nakonec se oba znovu po letech setkávají v Moskvě na plese, kde se do ní Oněgin zamiluje. Ona je již však provdána za vysoce postaveného šlechtice a Oněgina odmítá, i když ho stále vroucně miluje. Chce zůstat věrná svému  manželovi.

 

Evžen Oněgin je vrcholné Puškinovo dílo

Román se skládá z 8 hlav a ze 14 veršů.

 

Místo a doba děje: ruská vesnice a Moskva, počátek 19. století

 

Autorův záměr:   obraz ruské společnosti na počátku 19. století

 

Umělecké a kompoziční prostředky:

román ve verších, prolínání romantismu s realismem, prvky lyriky, epiky i dramatu

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!