Evžen Oněgin – čtenářský deník (2)

Kniha: Evžen Oněgin

Autor: A.S. Puškin

Deník přidal(a): stepa27

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Autor:

  • Narozen 6. června 1799 v Moskvě, zemřel 10. února 1837 v Petrohradě
  • Ruský básník, prozaik, dramatik
  • Je považován za zakladatele moderní ruské literatury

 

Děj:

Hlavní hridina Evžen Oněgin je bohatý šlechtic, kterého již unavuje život plný večírků a plesů. Odstěhuje se na venkov, kde se setká s Lenským. Stanou se přáteli a společně zavítají do domu Larinů. Tam se potkají se dvěma mladými sestrami, Olgou a Taťánou. Lánský a Olga se dají dohromady a mladší sestra Taťána je zase zamilovaná do Oněgina. Ten však její lásku neopětuje a místo toho se na truc snaží přebrat Lánskému Olgu. Ten ho vyzve na souboj, ve kterém ho Oněgin zabije. Zdrcen z jeho smrti začne cestovat a po letech náhodou narazí na již vdanou Taťánu, do které se zamiluje, jenže jako tomu bylo poprvé v opačném případě, tak je tomu i teď. Taťána ho odmítne, čímž končí celá kniha.

 

Postavy:

Evžen Oněgin: Bohatý šlechtic znuděný společenským životem, lehkovážný, nerozhodný, nešťastný, zdrcený

Lenský: Básník, přítel Oněgina, žárlivec, vášnivý, romantický

Taťána: romantická, naivní, skromná, upřímná

Olga: společenská, veselá, energická

 

Rozbor jazyka:

  • Děj se odehrává v 19. století na ruském venkově i ve velkoměstech (Moskva, Petrohrad).
  • Dílo je romantické a je rozděleno na osm částí, přičemž každá část je uvedena citátem nějakého autora.
  • Je psáno jak v ich – formě, tak i v er – formě.
  • Puškin použil zvláštní formu veršování, které se začalo říkat Oněginská strofa. Dokola se opakuje 14 osmi či devíti slabičných veršů, rým je pravidelný.

 

Myšlenka díla:

Sám autor občas do děje vstupuje a jako nezaujatý divák se vyjadřuje k určitým situacím. Často se zde objevují rozsáhlé popisy ruské přírody. Postavy se v průběhu děje mění a vytváří se kontrasty. Příkladem je sám Evžen Oněgin, který pesimisticky hledí na svět a Vladimír Lenský, který je naopak velký snílek. Sestry Olga a Taťána tvoří také zajímavý kontrast. Taťána je tichá a věří ve šťastnou lásku do konce života, naopak Olga je velmi společenská a střídání mužů jí nedělá žádný problém. Dalším kontrastem je kontrast mezi krásou ruské přírody a lidskou zlobou. V díle se dále objevují jazykové prostředky jako anafora, personifikace nebo přirovnání.

Dílo poukazuje na to, že bohatství nemusí být vše a někdy může člověka úplně zkazit.

 

Mé hodnocení:

Jelikož bylo dílo veršováno, tak ne všemu jsem zcela rozuměl. Přesto se mi kniha celkem líbila. Líbil se mi duševní vývoj postav, kontrast mezi krásou ruské přírody a lidskou zlobou.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.