Farma zvířat – čtenářský deník (8)

 

Kniha: Farma zvířat

Autor: George Orwell

Deník přidal(a): Sofie

 

George Orwell

Rodným jménem, Eric Arthur Blair, byl britský spisovatel a novinář. Narodil se v Indii roku 1903 a vyrůstal v Británii. Po ukončení střední škole začal pracovat v Barmě pro Indickou imperiální policii. Následně napsal svůj první literární počin, román Barmské dny, kde vyjadřoval svůj kritický postoj k imperialismu. Po svém návratu do Anglie začal svou kariéru novináře. Psal kritická díla vůči nedemokratickým politickým režimům a komentoval události v Evropě po 1.sv válce. Ve 2.sv válce osobně nebojoval kvůli tuberkulóze. Napsal však díla Farma zvířat a 1984, které na válku reagovaly.

 

Farma zvířat (1945)

Charakteristika tématu:

Novela se odehrává na farmě, která má z počátku lidské vlastníky. Děj sleduje domestikovaná zvířata, která mají lidské vlastnosti, jména i osobnosti. Pořádají sešlosti ve stodole, kde často monologují prasata, zvlášť jedno. Stěžují si na podmínky na farmě a lobují za změnu. Toto dění je hlavní podstata románu, který představuje jak nedemokratické režimy a marxistické ideologie získávají následovníky. Nakonec též ukazuje, kde selhávají.

 

Epikapróza, reakce na 2.sv válku, novela o snaží šíření extremistických ideologií

 

Kontext doby:

Dílo bylo napsáno v průběhu 2. sv války a vydáno bylo v roce 1945. Orwell po celý svůj život podrobně sledoval politické změny v Evropě, kdy se věnoval zvlášť fašismu a socialismu. Právě na základě zvratů a změn v tehdejším Sovětském svazu, napsal Farmu zvířat, která věrně odráží vzkvet stalinismu v SSSR.

 

Postavy:

  • Prase Major: vůdce, inteligentní a dobrý řečník, přijde s myšlenkou
  • Prase Napoleon: vypočítavý a ctižádostivý, dobře věděl, jak situace využít, tyran
  • Prase Kuliš: dobrotivý, skutečně chce lepší podmínky pro obyvatele, zneužit Napoleonem
  • Prase Pištík: věrný Napoleonovi, skvělý manipulátor, prolhaný, mistr propagandy
  • Kůň Boxer: pracovitý, pro myšlenku revoluce a zlepšení podmínek se strhá, utratí ho
  • Klisna Lupina: pracovitá, celou dobu se snaží myslet racionálně
  • Psi: ‘policie’, vychovaní Napoleonem, upevňují jeho moc
  • Ovce: reprezentují dav, běžní obyvatelé, kteří následují nejhlasitější názor

 

Děj:

Na anglické farmě panují špatné podmínky. Majitel se utápí v alkoholu a zvířata zanedbává. Zvířata sužuje hlad a smutek. Prase Major poté přednese motivující řeč, kde vyzývá zvířata ke vzpouře a revoluci. Navozuje ideu vládnutí zvěře nad farmou a bytí vlastními pány. Major poté umře a zvířata se zbaví lidí a převezmou farmu do vlastního velení. Zprvu je vše perfektní, mají všeho dostatek a prasata ostatní dobře vedou. Začnou kázat: 4 nohy dobré, 2 nohy špatné. Původní majitel farmy se snaží získat kontrolu zpět. Zaútočí na zvěř ale Ti se ubrání. Napoleon si poté řekne, že vše musí být lepší. Musí vše zabezpečit a zvýšit vývoz. Kuliše dal vyhnat a ukradl mu jeho nápad. Dá zvířatům za úkol postavit větrný mlýn. Zvěř tvrdě pracuje a jejich zásoby se tenčí. Nyní vidíme Pištíka jak efektivně všem namlouvá, že procentuálně je vše měsíc od měsíce lepší.

Prasata se přestěhují do domu lidí, pijí a celý den pospávají. Upraví původní kázání, začnou chodit po 2 nohách a udělají ze sebe vrchnost. Kůň Boxer se poté předře, načež ho prasata utratí. Pištík vše zamluví a zvířata jsou upokojena. Postupně se vše začne ještě více zhoršovat, prasata ostatní bijí a nutí k práci. Nakonec se sloučí s lidmi. Ostatní si uvědomují, že prasata a lidi jsou vpodstatě stejní a uvědomí si, že je vše při starém. Ne-li horší.

 

Vlastní hodnocení:

Knížka byla velmi čtivá, v podstatě taková dlouhá bajka. Je vcelku šílené, jak odlehčeně, však věrně je schopna vyobrazit davový fanatismus. Též vysvětluje, proč utopistické myšlenky na budoucnost vždy skončí pohromou. Lidé s čistými úmysly, nakonec vždy prohrají.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Stahujte 15 000 materiálů v naší online akademii 🎓.