Filozofská historie – čtenářský deník

 

Kniha: Filozofská historie

Autor: Alois Jirásek

Deník přidal(a): Klára

 

 

 

 

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV

  • Vavřena: Pohledný mladík, který si díky svému charakteru, lásce k vlasti a inteligenci získal srdce schovanky akurátora Roubínka. Vavřena má v příběhu vytvářet vzor pro tehdejší mládež. Je odvážný, dokáže se postavit za své ideály a své zásady jako jsou láska, přátelství a oddanost vlasti.
  • Frybort : Veselý hoch s dobrou povahou i charakterem, je nejlepší kamarád Vavřeny a stejně jako on je i Frybort dobrým vlastencem. Má rád zábavu a rád je středem pozornosti.
  • Špína: Nepříliš hezký student, kterému od začátku šlape smůla na paty. Má poměrně dobrou povahu, ale i přesto je nešťastný kvůli neopětované lásce a kvůli svému prospěchu.
  • Zelenka : Pilný svědomitý puntičkář pro kterého je škola vším. Není zlý, ale trochu vypočítavý a v průběhu příběhu se ukazuje, že mu záleží především na něm samotném.

 

PŘÍBĚH:

Stará panna, slečna Elis, pronajímá byt téměř padesáti studentům, ale její nejoblíbenější nájemníci jsou čtyři studenti filozofie Vavřena, Frybort, Špína a Zelenka. Všichni čtyři žijí poměrně poklidně svým tichým studentským životem až do doby, než jim hradecké biskupství opět nepovolý studentské oslavy, majáles. I přes zákazy však studenti tento svátek uskuteční.

Student Vavřena, nejchytřejší z celé čtveřice si přivydělává kondicemi, díky tomu se také seznamuje s Lenkou, schovankou u Roubíčků a oba se do sebe zamilují. Lenka projevuje stejné načtení pro vlastenectví a má stejné politické názory, ale kvůli paní Roubíčkové a její dceři Lotty, které po Vavřenovi také kouká, mají oba svou lásku zakázanou. Podobné city prožívá i Vavřenův kamarád Frýbort, který se svou dívkou Márinkou však nemusí city skrývat. Špína, nešťastně zamilovaný do Márinky, která o jeho lásce ani neví, se přestává zajímat i o učení. Neobstojí při zkouškách a proto odchází do kláštera.

Když v roce 1848 propuká revoluce, odcházejí Frybort s Vavřenou bojovat na barykády do Prahy. Zelenka, ustrašený studentík, který leží neustále jen v knihách, zůstává pochopitelně v Litomyšli. Oba kamarádi v Praze potkávají Špínu, který však na barikádě umírá a  ukončuje tak svůj nešťastný život. Vavřena s Frybortem se po skončení povstání vrací zpět do Litomyšle, kde na ně čekají Lenka s Márinkou. Jak jde čas, Frybort se s Marinkou později ožení a oba se odstěhují na statek na Hanou, zatímco Vavřena se stává lékařem a s Lenkou bydlí v Praze.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!