Harry Potter a Kámen mudrců – čtenářský deník

Kniha: Harry Potter a Kámen mudrců

Autor: Joanne Kathleen Rowling

Deník přidal(a): Fišer Dominik

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Joanne Kathleen Rowlingová (*31. 07. 1965) – současná autorka –Velká Británie

Tvorba: konec 20. století – současnost

-britská spisovatelka píšící hlavně fantasy literaturu pro děti a mládež

Umělecký směr: fantasy literatura = druh fantastické literatury, nadpřirozené jevy, pomyslné světy, bájná a pohádková atmosféra, začíná se rozvíjet v 2. pol. 19.st.

 

Další díla:

-Harry Potter a Tajemná komnata

-Harry Potter a Ohnivý pohár

 

Současníci:

-Neil Gaimen – Velká Británie -Nikdykde

-Stephenie Meyerová- USA- Stmívání

 

Harry Potter a Kámen mudrců

Jazyk a styl: styl umělecký, chronologický děj,, novotvary (Nebelvír, famfrpál, mudla…), er-forma

Literární druh: epika

Literární žánr: fantasy román

Román – delší prozaický útvar, více dějových linií, více postav, hlavní hrdina se vyvíjí

 

Harry Potter a Kámen mudrců -1. díl (7 dílů)

Obsah:

Děj se odehrává v Británii v 90. letech 20. století
Pan a paní Dursleyovi a jejich syn Dudley žili pokojným životem, dokud se jednoho dne před jejich prahem neobjevilo roční dítě s jizvou na čele. Byl to Harry, synovec paní Dursleyové, která se se svou sestrou vůbec nestýkala. Té noci totiž černokněžník lord Voldemort zavraždil Harryho kouzelnické rodiče, Jamese a Lily Potterovou. Chystal se zabít i jeho, ale nepodařilo se mu to a ztratil veškerou moc.

Harry žil u Dursleyových strastiplným životem až do svých 11 let. Nenáviděli ho za to, že byl jiný. Poté mu přišel dopis z Bradavické školy čar a kouzel. Dursleyovi jej nechtěli nikam pustit, jelikož byli plní předsudků a nesnášeli cokoliv abnormálního. Pro Harryho si přišel šafář z Bradavic Rubeus Hagrid a oznámil mu, že je čaroděj. Harry nastoupil 1. září do vlaku do Bradavic, kde potkal Rona Weasleyho, s kterým se skamarádil. Harry je zařazen s Ronem a Hermionou Grangerovou, s kterou se později také skamarádí, do Nebelvírské koleje, kam patří jen studenti se statečným srdcem. Dalšími jsou Zmijozel, Havraspár a Mrzimor.

Harry, Ron a Hermiona zažívají mnohá dobrodružství, například když bojují s trollem, když se starají o Hagridova nelegálně drženého draka, nebo když Harryho přijmou do nebelvírského famrfrpálového týmu. Tato trojice kamarádů postupně přichází na kloub záhadě, která se kolem Bradavic děje. Hagrid se nechtěně zmíní o Nicolasi Flamelovi, a tak se dozví, že v Bradavicích je ukryt Kámen mudrců- elixír života, a mají podezření, že jej jeden z profesorů – Snape- chce ukrást pro Voldemorta.

Říká se, že ředitel Bradavické školy Albus Brumbál je jediný, koho se kdy Voldemort bál. Jednoho dne však odjede a Harry s přáteli se dovtípí, že v tuto noc se Snape pokusí kámen ukrást. Mají povědomí o místě, které vede do střežených komnat, a tak se tam vydají. Musí projít zkouškami, které vymysleli sami učitelé. Nakonec mohl dál pokračovat jen Harry, který se dostal až do poslední místnosti, kde bylo jen zrcadlo z Erisedu, které ukazovalo nejtajnější tužby člověka. Nečekal tam však Snape, ale jiný z profesorů – Quirrell. Ukázalo se, že to on spolupracuje s Voldemortem. Kámen mudrců se magicky octne v Harryho kapse a bojuje s Quirrellem.

Harry se probudí na ošetřovně. Brumbál mu vysvětlí, že Quirrell je mrtvý a kámen zničený, Voldemort však pořád někde je. Nebelvír díky odvaze studentů vyhraje školní pohár. Končí školní rok a Harry musí zpět do mudlovského světa.

 

Hlavní myšlenka: boj proti zlu, důležitost přátelství

 

Charakteristika hrdinů:

-Harry- ze začátku nesmělý, nemyslí si, že je výjimečný, skromný, odvážný, vždy ochotně pomůže přátelům, umí si zachovat chladnou hlavu

-Hermiona– velmi chytrá a bystrá, trochu panovačná, ráda se učí, věrná kamarádka

-Ron– žije ve stínu sourozenců, dobrý přítel, smysl pro humor, ochotný pomoci

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!