Hobit aneb cesta tam a zase zpátky – čtenářský deník

Kniha: Hobit aneb cesta tam a zase zpátky

Autor: J. R. R. Tolkien

Deník přidal(a): Mišan

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Něco málo o autorovi:

Tolkien byl anglický prozaik,filosof,a literární kritik.Narodil se 3.1.1892 v jihoafrickém Bolemfontienu.Záhy však přesídlil do Británie,kde také absolvoval střední školu i universitu.Jeho první publikovanou prací byl Slovník střední angličtiny.Během svého dlouhého života zveřejnil množství odborných literárně-historických studií a řadu drobných pohádkových příběhů.Proslavil se ovšem teprve knihou Hobit,po níž následovala trilogie Pán prstenů.Všechna tato díla těží z autorovy vynikající znalosti starogermánské a keltské mytologie,odehrávají se ve fiktivních krajích a přinášejí obecné poselství o smyslu života a dějin.Ústředním motivem je archetypální souboj dobra se zlem.Ačkoli to sám autor často popíral,k atmosféře knih významně přispěla doba jejich vzniku-období druhé světové války a poněkud bezútěšné roky před a po ní.Tolkienova vědecká erudice,vypravěčské schopnosti,mimořádný jazykový cit a nesporný básnický talent učinily z jeho díla skutečný literární skvost,který oslovil bezpočet dospělých i dětských čtenářů po celém světě.

 

Hlavní postavy:

hobit Bilbo Pytlík – zpočátku líný ale časem se z něj stává odvážný lupič a hrdina

Čaroděj Gandalf – dobrotivý čarodej radí a pomáhá členům výpravy

Thorin – vůdce trpaslíků

Dvalin, Bombur, Fili a Kili,Dori, Nori, Ori,Oin, Gloin,Bifur, Bofur, Balin – zbytek družiny

Elrond Půlelf – váženy elf, napúl člověk

Medděd – Člověk se schopností měnit se na medvěda

drak Šmak – rudozlatý drak, který vyhnal trpaslíky z Hory

 

Styl:

Dílo je psané vytříbenou češtinou s obsáhlými popisy

 

Charakteristika ras Středozemě:

Lidé – nejpočetnější rasa, vládnou většině velkých měst (Minas Tirith, Helmův Žleb)

Trpaslíci – malí, dlouhé vousy, tvrdohlaví,zamlklí, výborně ovladají kovářské umění

Elfové – menší a štíhlejší než lidé mají jemně modelované a křehké rysy, špičaté uši mluví Kwenštinou, dobře ovládají luk a meč

Hobbiti – velcí jako děti lidí, kudrnaté vlasy, přátelské a mírné povahy, většina obývá Kraj

 

Děj:

Hlavním hrdinou teto knihy je hobit Bilbo Pytlík, líny a nezodpovědný pulčík z Kraje. Postupem příběhu se ale mění v obávaného lupiče a velkého hrdinu.

Jednou Bilba navštíví moudrý čaroděj Gandalf Šedý a pozve ho na cestu k Osamělé hoře spolu s 13 trpaslíky, kteří mu řeknou, že usilují o znovu získání pokladu, který jim ukradl zlý drak.

Při jejich pouti všichni zažijí spoustu dobrodružství. Například jsou zajati třemi zlobry. Ty naštěstí lstí oklame Gandalf a oni při východu slunce zkamení. Skřeti skupinu uvězní v jeskyních pod Mlžnými horami , ve kterých se naši hrdinové schovávali před bouří. Tvor Glum, kterého poznamenala moc Prstenu si s Bilbem zasoutěží v hádankách a malý Bilbo v tunelech kolem jeho jezírka nalezne právě Prsten moci (hlavní roli hraje v trilogii Pán prstenů), díky němu se stává neviditelným a zachrání si život a dostane se zpět ke skupině přátel. Když potom prchají před skřety na mítince je překvapí zlí Vrrci. Skupina před nimi vyšplhá na vysoké stromy odkud je zachrání velcí orli v čele s jejich králem, kteří je odnesou daleko ve směru jejich poutě. Celá skupina chvíli odpočívá u Medděda (člověka který se může proměnit ve velkého medvěda), který jim půjčí poníky. o které přišli v jeskyních

Před temným hvozdem od skupiny odešel Gandalf Šedy a tak trpaslíci s Bilbem pokračovali v cestě sami. V lese skupinu napadli velcí pavouci poté co naši hrdinové vyrušili elfy při velkém hostině. Po útěku od pavouků (na kterém měl zásluhu hlavně Bilbo) je Král elfů nechal uvěznit. Naštěstí Bilbo své druhy ze všech problémů dostal a po řece se dostani až do Jezerního města. Tam se spřátelili s Jezerními lidmi, kteří byli rádi, že se vrací potomek krále Hory (Thorin). Po namáhavé cestě se ocitli před Opuštěnou horou. Tam bydlel drak Šmak. Dobrodruzi našli tajné dveře, které se dali otevřít jen při západu slunce Thorinovým klíčem a poslali Bibla s prstenem neviditelnosti na výzkum. Ten mu ale z nerozvážnosti vzal ze sluje zlatý kalich a když to drak zjistil začal zuřit, rozčíleně se rozlétl aby zničil Jezerní město. To ale nedokázal a sám byl zabit. Povedlo se to lukostřelci Bardovi, který jako zázrakem Šmaka trefil do jediného zranitelného místa. Zpráva o mrtvém drakovi se rozšířila do celého země a na místo se začali stahovat lidé, trpaslíci,elfové,skřeti a další rasy. Ztrhne se bitva pěti armád. Po obrovském krveprolití se nakonec všichni spojí proti skřetům a ti velké přesile podlehli. Zahynuli zde však také tři trpaslíci z výpravy. Thorin, Fili a Kili. Po dobrodružství, které trvalo rok se Gandalf s Bilbem rádi vracejí do Kraje. I když Bilbovi trpaslíci slíbili velkou část pokladu sám si sebou veze jen malou truhličku cenností. A je rád že je po dlouhém roce zpátky ve své noře

 

Ukázka z knihy:

Bilbo nachází obrovský drahokam zvaný Arcikam………

…….způsobil to Arcikam, Srdce Hory. Tolik Bilbo uhodl podle Thorinova popisu, a skutečně, takové drahokamy nemohly existovat dva, ani v tak skvělém pokladu, ba ani na celém světě. Už když lezl nahoru, zazářil před ním onen bělavý třpyt a přilákal ho. Pomalu se zvětšil v kuličku bledého světla. Teď, když se Bilbo přiblížil, jiskřila hrál na povrchu mnoha barvami, odrazem i rozptylem plápolajícího plamene hobitovy louče. A když se na něj Bilbo konečně zadíval zblízka, zatajil se mu dech. Ohromný drahokam plál u jeho nohou svým vlastním vnitřním jasem, ale zároveň, jelikož byl vybroušen trpaslíky, kteří jej před dávnými časy vydolovali ze srdce Hory, vstřebával všechno svět- lo, jež na něj dopadlo, a měnil je v deset tisíc záblesků čiré záře, protkávané duhovými jiskrami…..

 

Osobní názor:

Tato kniha se mi opravdu velmi líbila , protože Hobbita a jeho volné pokračování Pán prstenů miluji i jako film a jsem rád, že jsem se konečně dostal i k přečtení této knihy (K maturitě si určitě přečtu i Pána prstenů.) Knihu bych doporučil všem,kterým se líbí fantasy příběhy tak jako mě. Tolkien má nadání pro úžasný popis a moje fantazie při čtení této knížky pracovala na plné obrátky. Líbil se mi vývoj postavy malého Bilba jak se z nezodpovědného floutka pomalu stává vážený hrdina. Je to příběh spíše pohádkový a odpočinkový, ale můžeme v něm nalézt i akci a poučení. Už se těším jak si přečtu i Pána prstenů.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!