Hvězdy nám nepřály

Kniha: Hvězdy nám nepřály

Autor: John Green

Deník přidal(a): Martina Hladíková

Rozbor díla [zde]

 

 

 

16letá Hazel Grace onemocní rakovinou štítné žlázy. Její zdravotní stav se rychle zhoršuje a rakovina se jí rozšiřuje i do plic. Aby se lépe vypořádala s těžkým osudem, začne navštěvovat skupinu se stejně nemocnými lidmi, se kterými si povídá o svém životě. Hazel se setkání nejprve nechce účastnit, ale poté změní názor.

Na jednom setkání skupiny se seznámí s Augustusem, kterému přezdívaný Gus. Chlapec v podobném věku již překonal rakovinu, ale musel kvůli ní podstoupit amputaci nohy. Přesto je veselý a chová se velmi přátelsky. Rychle se spolu spřátelí a tráví mnoho času. Hazel se bojí začít vztah, protože má strach, že brzy zemře a ublíží tak Gustovi. I tak se sbližují stále víc a Hazel je i přes svůj vážný zdravotní stav veselá a snaží se užít posledních chvil svého života co nejvíc.

Před smrtí by se ráda podívala do Nizozemska za svým nejoblíbenějším autorem knih, Peterem Van Houtenem. Gus ji cestu umožní a oba se vydávají na cestu za Houtenem, který je však ve skutečnosti zlý a nepřátelský muž, který je závislým na alkoholu. Mladíci jsou velmi zklamaní a smutní. Zvedne jim náladu až rada Van Houtenovi asistentky, která jim radí, aby určitě nezapomněli navštívit dům Anny Frankové. Hazel s Gustem se prohlídka moc líbí a na jejím konci se poprvé políbí a později v hotelu pomilují.

Gus se dozvídá, že se mu vrátila rakovina a je nulová šance na jeho přežití. Když se to dozví Hazel, je naštvaná na rakovinu, protože jí bere jak bezstarostné dospívání, tak i toho nejbližšího člověka. Po pár dnech Gus umírá, ale předtím si dokázali s Hazel užít poslední dny společného života a říci si, jak moc se milují.


—————————————————————————

 Stáhnout práci v PDF  Upozornit na chybu

 Učebnice k maturitě  Maturitní kurzy

 Učebnice k VŠ přijímačkám  Kurzy na přijímačky

—————————————————————————

Další podobné materiály na webu: