Jana Eyrová – čtenářský deník (3)

 

Kniha: Jana Eyrová

Autor: Charlotte Brontëová

Deník přidal(a): Andy

 

 

 

 

Hlavní postavy:          

  • Jane Eyreová – Sirotek, zezačátku velmi prudká, ale později se z ní stane pravá dáma. Není moc hezká, ale to vyvažuje svou povahou.
  • Edward Rochester– muž, kterého v životě potkalo mnoho neštěstí, zamiluje se do Jane, která je o sedmnáct let mladší.

 

Vedlejší postavy:        

  • slečna Templeyová – Byla pro Jane něco jako matka, kterou si nepamatuje. Ředitelka Lowoodské školy.
  • Paní Fairfaxová – najala Jane jako vychovatelku a tím jí otevřela novou epizodu jejího života (a tímpádem i knihy)

 

Děj :

Jane je sirotek a její opatrovnice – teta paní Reedová – jí nemá moc ráda. Proto ji pošle do školy, kde Jane tráví osm let (dva jako učitelka) a pak se stane vychovatelkou francouzské dívky Adele. Na panství přijede později i jeho majitel pan Edward Rochester – nepříliš hezký muž, zkoušený životem – do kterého se mladá Jane postupně zamiluje.

Jane je povolána k paní Reedové, která umírá, a když se vrátí do Thornfieldu, chce si ji Edward vzít, ovšem vyplyne na povrch, že je již ženatý. Jane uteče a unavenou a hladovou ji najde John Rivers a vezme ji domů. Dovolí jí pracovat ve škole, kterou založil. John má také dvě sestry. Jane se dozví o bohatství, které jí zanechal její strýc a také o tom, že lidé, kteří ji vzali k sobě domů, jsou její bratranec a sestřenice.

John chce, aby s ním Jane odjela do Afriky, ale ona odmítne a vydá se zpět do Thornfieldu, který lehl popelem, Edwars přišel o zrak, svou ženu a jednu ruku. Jane si ho vezme a Edwardovi se pomalu vrátí zrak.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!