Jana Eyrová – čtenářský deník

Kniha: Jana Eyrová

Autor: Charlotte Brontëová

Deník přidal(a): paja1245

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Nakl. Eva (Mladá fronta), r.v. 1973, překlad: Jarmila Faustrová

Obsah:

Příběh vypráví o dívce, které se poté, co osiřela, ujala její teta paní Reedová. Na jejím panství v Gatesheadu ale nebyla šťastná, protože jí bylo ze všech stran připomínáno, že je všem jen na obtíž.

V osmi letech jí teta posílá do školy v Lowoodu, kde se měla naučit základním znalostem a také chování pravé dámy, Zpočátku do kolektivu děvčat nezapadá, později se ale stává nejpilnější žačkou svého ročníku a díky ochotě svým učitelek se naučí výborně francouzsky. Ve škole strávila osm let jako žačka a další dva roky jako učitelka, pak ale zatoužila poznat i jinou společnost než dosud.

Získala práci jako vychovatelka malé Adélky, schovanky pana Edvarda Rochestra, na panství v Thornfieldu. Přestože žije stereotypně, je zde šťastná, ale největší radost jí dělá přítomnost pána domu. Proto jí také působí bolest, když se dvoří slečně Blance Ingramové, krásné, ale povrchní dámě. Později se však ukazuje, že pan Rochester si je Blančiných povahových vad dobře vědom, a vyzná svou lásku k Janě. Ta je nejdřív značně nedůvěřivá, pak se ale ráda oddává citu, který dosud nepoznala. Pan Rochester ji požádá o ruku aona se jeho žádost i přes rozdílnost povah i společenského původu rozhodne přijmout. Při obřadu se ale ukazuje, že pan orchester již jednu manželku má, i když lidskou bytost kvůli svému šílenství moc nepřipomíná a musí žít zamčená pod dozorem služebné. Janu tato skutečnost hluboce ranní a rozhodne se z Thornfieldu potají v noci uprchnout.

Tři dny se toulá krajinou a třetího dne stane hladová a vyčerpaná na prahu domu, kde bydlí kněz Jan Křtitel se svými sestrami Dianou a Marií. Ti ji poskytnou útočiště a Jan nabídne Janě místo venkovské učitelky, Ta přijímá a každý den vyučuje prosté venkovské dívky, jak být dámami. Po nějaké době zjišťuje Jan Křtitel, že jsou s Janou spřízněni (představila se mu totiž jako Elliotová) a že zdědila dvacet tisíc liber po svém posledním žijícím příbuzném – strýci žijícím na Maceiře. Jana toto jmění rozdělí rovným dílem mezi sebe a Jana s jeho sestrami. Jan ji přemlouvá, aby se za něj provdala a doprovázela ho na jeho misijní cestě do Indie. Janu ale srdce stále táhne k panu Rochestrovi.

Vydává se tedy zpět do Thornfieldu, kde však zjišťuje, že paní Rochesterová zde založila požár a celé sídlo shořelo do základu. Vydává se tedy za Rochesterem do Ferndeanu, kde má další sídlo a ukrývá se zde, protože při požáru ztratil zrak a přišel o ruku. Zpočátku nemůže uvěřit svému štěstí, že se Jana skutečně vrátila, ale za několik dní už mají svatbu a postupem času se jim dokonce narodí syn.

 

Postavy:

Jana Eyrová – nepříliš půvabná, ale inteligentní a svědomitá mladá žena
– hluboce věřící v Boha, dlouho odmítá lásku i světské radosti
– nakonec dává přednost svému srdci, ne rozumu

Edvard Rochester – náladový, zasmušilý majitel panství
– zklamaný životem, nešťastný, ale v janě poznává osobu, která se mu nebojí vzdorovat a drží s ním krok

paní Reedová – Janina teta
– slíbila svému muži před smrtí, že se o Janu postará, ale nenávidí ji a dává to jasně najevo

paní Fairfaxová – hospodyně v Thornfieldu
– milá postarší dáma, první osoba se kterou se Jana v Thornfieldu setkává

Adélka – schovanka pana Rochestera
– nemanželské dítě z jeho poměru s francouzskou zpěvačkou

Jan Křtitel – Janin bratranec
– odmítá světské radovánky včetně milované ženy
– nakonec odjíždí jako milionář do Indie, kde i umírá

 

,,Můj duch chce udělat, co je správné, a mé tělo je, doufám, dost silné, aby splnilo vůli nebes, jakmile se mi ta vůle zřetelně projeví.“

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!