Její Pastorkyňa – čtenářský deník

Kniha: Její Pastorkyňa

Autor: Gabriela Preissová

Deník přidal(a): Michal

Rozbor díla [zde]

 

 

 

Jedná se tedy o druh – drama, žánr tragédie (V Janáčkově podání – opera). Pokud bych měl nějak označit téma, tak bych ho nazval – „Obětování vnitřního klidu a nového života, za účelem zachování klidu vnějšího a života stávajícího“. Setkal jsem se i s interpretací, že tématem je život lidí na vesnici, ukázka toho, co je člověk schopen, aby si zachoval tvář.

 

Časoprostor

  • konec 19. století, vesnice Bystranka (Slovácko).

 

Hlavní postavy

  • Jenúfa – pastorkyně (nevlastní dcera) – její otec pouze zmíněn, jako alkoholik, bohém, rozhazovač. Matka jí zemřela a otec se provdal znovu za Petronu – kostelničku. Jenúfa je pracovitá, hodná, nositelka mnoha dalších kladných povahových vlastností. Vychází dobře se svou nevlastní matkou, chce si vzít Števu – svého bratrance.
  • Števa – bratranec Jenúfky, její snoubence, sukničkář, tíhne k alkoholu, v tom kostelnička vidí problém. U Jenúfy hledá pouze vnější krásu, neocení její vlastnosti.
  • Laca – Števův nevlastní bratr, pracovitý, miluje Jenúfu a nelíbí se mu Števovo chování k ní. Stařenkou – babičkou Števy byl vždy upozaďován.
  • Kostelnička/ Buryjovka – klíčová postava, celou dobu je o ní dobré veřejné mínění, za to, jak se o Jenúfu stará jako o vlastní. Říká se, že před ní i pan farář smekne. Vždy žila v pánu. Je chytrá, vydělává si krosnařením (podomní prodej). Svoji pověst si nakonec zkazí.
  • Další postavy – Rychtař, Rychtářová, jejich dcera Karolka, Stařenka

 

Děj (obsah)

  • 1. DĚJSTVÍ: ve mlýně žije Kostelnička a její schovanka Jenůfa -> Jenůfin snoubenec Števa se vrátí z vojenského odvodu silně opilý -> Kostelnička mu pohrozí, že se s Jenůfou bude moci oženit jedině tehdy, když se celý rok neopije -> Števův bratr Laco však Jenůfu také miluje, a tak po tom, co se ji Števa v opilecké náladě vyzná ze své lásky, ji ze žárlivosti poraní tvář
  • 2. DĚJSTVÍ: Kostelnička ukryje těhotnou Jenůfu a snaží se přemluvit Števu, který s ní dítě čeká, aby si ji vzal za ženu -> Števa však odmítá -> o Jenůfu má stále zájem nešťastný Laco, ale Kostelnička se rozhodne dítě utopit -> Jenůfě i Lacovi poví, že dítě zemřelo v době, kdy byla Jenůfa nemocná
  • 3. DĚJSTVÍ: chystá se svatba Jenůfy s Lacem -> lidé však v ledu naleznou zamrzlé dítě -> Kostelnička se k činu přizná, je zatčena, ale Jenůfa ji odpouští a vydává se s Lacem vstříc nejisté budoucnosti


💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!