Král Lávra – čtenářský deník

Kniha: Král Lávra

Autor: Karel Havlíček Borovský

Deník přidal(a): Petr Hofman

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Král Lávra

Literární zařazení Poezie

Téma – Autor dává důraz na to, že si král nevážil cizích lidí.

 

Stručný obsah

Pohádka s českými motivy, která vypráví o králi, který byl nevyzpytatelný a zároveň dobrý člověk, ale přeci jen měl na sobě jednu chybu. Jednou si nechal zavolat holiče , na kterého padl los nechal se oholit a ho dal popravit. Lid byl pak velmi naštvaný, že takhle dobře vypadající král může být takový tyran. Jednou padl los na Kukulína, jediného syna staré vdovy. Vdova, ale nechtěla dopustit aby Kukulín zemřel a tak šla za králem a řekla mu co si o něm myslí. A tak si k sobě nechal zavolat syna staré vdovy Kukulína. Král mu řekl ať přísahá, že to co tady viděl nikomu nepoví. On přísahal a stal se dvorním holičem. Kukulína tajemství tížilo a jeho matka to na něm poznala ale on jí to nechtěl říct a tak mu aspoň poradila ať zajde do lesa za poustevníkem. Přišel za poustevníkem, který mu poradil ať pošeptá své tajemství do vrby. Hned potom co Kukulín tajemství do vrby řekl se mu velmi ulevilo. Když se král uzdravil tak se konal bál. Kde hrál pan Červíček ale bohužel ztratil kolíček z basy. A proto si uřízl větev z vrby a vyřezal si nový. Ale nevěděl co tím způsobil, když začal v paláci hrát, tu řve basa. Tak lidi zjistili, že král je ‘‘ušatec,, Král dal Červíčka okamžitě vyhodit. A proto že, už to lidi zjistili tak král nechal svoje vlasy úplně ostříhat a nosil své dlouhé uši veřejně bez pouzdra. Odehrává se to v Čechách za rakouské nadvlády.

 

Stručný obsah 2

Báseň vypráví o králi, kterého lidé měli rádi. Měl jedno tajemství, které nikdo nevěděl, měl oslí uši. Jednou do roka se nechal ostříhat a aby se to nikdo nedozvěděl, tak vylosovaného holiče posílal rovnou na šibenici. Jednou los padl na mladého holiče Kukulína, když to zjistila jeho matka šla prosit krále o milost. Král se slitoval pod podmínkou, že Kukulín nikdy neřekne, co viděl a stane se jeho dvorním holičem. Jenže Kukulína tajemství sužovalo a matka si toho všimla, tak mu poradila, aby vyhledal v lese poustevníka, který mu dá radu. Ten mu poradil se svěřit vrbě. Kukulín tak učinil a pocítil úlevu. Zanedlouho se konal na zámku bál, kde hrála kapela. Basák, Pan Červíček cestou na zámek ztratil kolíček od basy, a tak si uřízl nový z vrby, do které se Kukulín vyzpovídal. Když začal na bále hrát, basa spustila “Král Lávra má oslí uši, král je ušatec”. Jakmile to král uslyšel nechal muzikanty vyhodit, ale příliš pozdě, královo tajemství bylo vyzrazeno, ale lidé ho měli stále rádi a nikdy se nikdo nedozvěděl, jak se dostalo tajemství do basy.

 

Postavy

hl. postavy

Kukulín

Král Lávra

 

vedl. postavy

Basista Červíček

Stará vdova

 

Zajímavé myšlenky, věty – Zpracovaná látka z řecké mytologie o králi Midasovi, kritika hlouposti, omezenosti a zloba panovníka

 

Další informace o knize – Nakladatelství – Sursum

Počet stran – 38

Vydání knihy – 2006 – 1870 vydán originál

 

Informace o autorovi

Karel Havlíček Borovský

– Narodil se: 31. října 1831 Borová

Zemřel: 29. července 1856 Praha

Novinář, Literární kritik, básník , satirik, překladatel

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!