Krysař – čtenářský deník (7)

Kniha: Krysař

Autor: Viktor Dyk

Deník přidal(a): T.

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Literární druh: epika

Literární žánr: novela

 

Děj

Odehrává se v hanzovním městečku Hammeln, kam přijde Krysař, aby s pomocí své píšťaly vyhnal krysy z města. Stačí, aby pískal, a krysy ho následují, až do řeky, kde se utopí. Většinou Krysař všechny města po splnění práce ihned opustil, ale zde ho drží láska k místní dívce Agnes. Ta jeho lásku opětuje, i když už má nápadníka- Kristiána, který si myslí, že ji doopravdy získá v ten moment, kdy nabude dědictví. Agnes však touží po lásce a ne po penězích. Krysař se postupně seznamuje s městem, krajinou a místními obyvateli jako například bláznem SeppemJörgenem, který je podobný krysařovi, protože je nepochopen obyvateli. Smějí se mu pro jeho jednoduchost. Právě tito dva vážení konšeléStrummen a Froschem odmítají vyplatit Krysaři odměnu za vyhnání krys. Později se setkává v hospodě U žíznivého člověka s magistrem Faustem, který mu tvrdí, že dokáže více se svou píšťalou a proto ať zaprodá své srdce ďáblu. Krysař mu ale neuvěří a Fausta odmítá. Poté zjišťuje, že Agnes čeká dítě s Kristiánem a chce odejít z města. Pořád ho zde ale drží láska k Agnes. Agnes, ale nevydrží žít s pocitem, že nosí Kristiánovo dítě a tak spáchá sebevraždu. Když se to Krysař dozví, z rozhořčení nad smrtí Agnes a nad zkažeností místního obyvatelstva, vezme svoji píšťalu a zapíská pronikavěji a odvede celé město do propasti na hoře Koppel. I on sám skočí do propasti. Jediný kdo přežije je bláznivý SeppJörgen a dítě. Poté co Sepp dítě najde, odejde hledat ženu, která by se o dítě postarala.

 

Hlavní postavy:Krysař, Agnes, Kristián, SeppJörgen

Klíčové místo: město Hammeln

 

Postavy:

Krysař: člověk beze jména; nemá domov; díky své kouzelné píšťale má kouzelnou moc; často přemýšlí o tom, jaký smysl má jeho práce a jestli má cenu lidi zachraňovat; je smířený s tím, že nikam nepatří; je spravedlivý a tajemný; moudrý a světem zkušený.

Agnes – mladá dívka, zamiluje se do krysaře, ale je zasnoubená s Kristiánem, čeká jeho dítě
Kristián – obyčejný kluk, touží dědit po svém strýci, který vlastní soukenický obchod, miluje Agnes
SeppJörgen – hodný a docela pohledný rybář, ale je méně chápavý, věci mu docházejí až další den

 

I dnes se můžeme setkat s člověkem, který je nepochopen společností, straní se jí. Také najdeme člověka, který pro lásku k někomu druhému je schopen udělat cokoliv.

 

Kniha je napsaná srozumitelným jazykem a dobře se mi četla. Nejvíc se mi asi líbilo, když krysař hrál na svoji píšťalu a celé město šlo za ním. Autor tu vystihl pocit touhy po nové budoucnosti, očekávání plného naděje a optimistickou představu nového života kdesi za branou země sedmihradské.

 

Česká literatura přelomu 19. a 20. století:

  • Skepse, krize přelomu století
  • Literatura rozdělena na více proudů
  • Generace buřičů –vyznávali anarchistickou generaci, sociální postavení, existenční nezajištěnost, protest proti společenským poměrům, odpor proti válce, destrukce

 

Kniha se jmenuje podle hlavní postavy, která v knize vystupuje. Krysař je tajemný a spravedlivý člověk, vyhání krysy z měst.

Klíčové místo je hanzovní městečko Hammeln, a nad ním tyčící se hora Koppel. Zde se odehrává celý děj knihy.

Téma je čerpáno ze staroněmecké pověsti. Pověst se rychle rozšířila po Evropě. Dyk tento starodávný příběh rozšířil o další postavy a zdůrazňuje jeho symbolické vyznění. Dílo bylo nejdříve publikováno nejprve v časopisech a poté až knižně.

 

Další díla:

  • Zmoudření Dona Quijota
  • Milá sedmi loupežníků
  • Válečná tetralogie – Okno, Poslední rok

 

Krátké a tázací věty, přímá i nepřímá charakteristika, stručné, krátké, jednoduché dialogy, spisovný jazyk, bohatá slovní zásoba,umělecké prostředky – metafory, líčení, přirovnání, symboly, personifikace a opakování, poučení, dítě – symbol naděje, nového života, nové a lepší společnosti, er-forma.

 

Období:

Česká literatura přelomu 19. a 20. století

 

Další autoři

Josef Svatopluk Machar (1864-1942)

Antonín Sova (1864-1928)

Petr Bezruč (1867-1958)

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!