Kulička – čtenářský deník

Kniha: Kulička

Autor: Guy de Maupassant

Deník přidal(a): Eliška

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Literární druh: epika

žánr: povídka

 

Postavy:

Alžběta Roussetová neboli „Kulička“- štědrá, obětavá, dobrosrdečná, menšího vzrůstu a kulatá, proto její přezdívka, živila se jako lehká děva

Cornudet – demokratický zrzavý vlastenec s vousy

pan Louiseau – majitel firmy s vínem, při těle, neotesaný

paní Louiseauová – velká do šířky a výšky, rázná

pan Carré-Lamadon – podnikatel v bavlnářském průmyslu

paní Carré-Lamadonová – drobná, roztomilá, mnohem mladší než její manžel

hrabě Hubert de Bréville se ženou – bohatí, známí

dále dvě jeptišky, německý důstojník, hostinský

 

Místo a čas děje: Normandie, rok 1870, období prusko-francouzské války

 

Deset francouzských cestujících je na cestě do Havru, kam utíkají před následky války a pro své peníze. Jelikož je Kulička známa jako prostitutka, všichni na ní hledí s odporem. Když však zapadli s povozem do sněhu, dostali hlad a jediný, kdo měl s sebou jídlo, byla právě Kulička, která se se všemi rozdělila, a tak jí začali být vděční. Dostali se do hospody, kde strávili noc a dobře se najedli. Jenže německý důstojník, který tam hlídal, je nepustil dál. Nikdo nechápal proč, jediná Kulička. Jednu noc ji Cornudet přemlouval, aby se s ním vyspala, ona však odmítla s tím, že někde vedle spí Němec. Nakonec se jim přiznala, že je německý důstojník pustí jen pod podmínkou, že mu poskytne určité služby, ale odmítla. Zprvu byli všichni pohoršeni, pak ji ale ze sobeckých důvodů začali přemlouvat, dokonce i jeptiška, díky které posléze podlehla. Na cestě dál si všichni až na Kuličku hodovali, protože ona v tom spěchu na jídlo zapomněla. Nikdo ji nenabídl a ani se s ní nebavil. Příběh končí, když se rozpláče.

 

Vlastní názor:

Tato povídka byla zajímavá, ale smutná, jelikož lidská sobeckost a bezcitnost je ve světě lidí běžná. Konec této knihy mě moc nepotěšil.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!