Lakomec – Moliére – podrobný děj hry

Kniha: Lakomec

Autor: Moliére

Deník přidal(a): Michaela

Rozbor díla na: Rozbor-dila.cz

 

 

 

PRVNÍ DĚJSTVÍ

Eliška a Valér jsou zasnoubeni. Ona se bojí, co si o jejich lásce budou myslet ostatní. On ji vytáhl z vody – tak se seznámili. On odešel od rodičů a začal pracovat v domě jejího otce. On podlézá jejímu otci, aby se mu zalíbil, přetvařuje se. Jejich láska je tajemství, ví o něm jen služka. Přichází její bratr, má mu svěřit jejich tajemství.

Kleant říká Elišce, že se zamiloval. Ale záleží mu na názoru jeho otce. Jen on má prý pravomoc jim to dovolit, má prý čistější pohled na situaci. On nechce slyšet její kázání. Ještě se nezasnoubili. On si o Elišce myslí, že se ještě nezamilovala, že je rozumná. On se zamiluje do Mariany. Přistěhovala se se svou nemocnou matkou do jejich čtvrti. Mariana je chudá, Valér jí chce pomoct, ale jeho otec je lakomec. Kleant po Elišce chce, aby zjistila, co na to otec říká. Chce s Marianou utéct a vzít i Elišku

Harpagon vyhazuje sluhu Štiku, protože si myslí, že ho okradl. Prochází mu všechny kapsy i kalhoty. Štika mu nepřímo řekne, že je hamoun, potom odchází.

Harpagon sám se sebou mluví o tom, kam schovat peníze, že nevěří trezorům. Na zahradě zakopal peníze, které mu včera vrátili (milion ve zlatě). V tom vchází Kleant a Eliška. Podezřívá děti, že ho slyšely. Říká, jak by bylo hezké mít milion. Děti mu říkají, že nic neslyšely a že na tom přece není tak špatně. On to popírá a říká, že takové lži o něm roztrubují ti darebáci. Kleant si vydělává peníze hraním, má prý štěstí ve hře. Harpagon mu vyčítá, že moc utrácí za oblečení a paruky. Chtějí spolu všichni tři mluvit o manželství. Harpagon se ptá na Marianu. Jestli ji děti znají a co si o ni myslí, zda by to byla dobrá partie. Kleant říká, že ano.  Harpagon si ji chce vzít. Kleantovi se udělá zle, odejde. Kleantovi Harpagon vybral nějakou vdovu a Elišce pana Anselma – muž v letech, peněž jako želez. Eliška si má vzít Anselma již dnes večer. Hádá se kvůli tomu s Harpagonem. Kolem prochází Valér, má je rozsoudit.

Harpagon naznačí, co se děje, ale nejmenuje Anselma. Valér s ním samozřejmě souhlasí a říká, že je Harpagon vtělená pravda. Pak ale Valér říká, že na ni možná moc spěchá. Podle Harpagona je to příležitost, kterou musí chytit za pačesy, Anselm prý dokonce souhlasil, že si ji vezme bez věna. Valér vždy přikývne, ale pak řekne argument, proč by to tak nemělo výt. Harpagon ale vždy jen upozorní na to, že by to bylo bez věna. Vzadu štěká pes, Harpagon se bojí o peníze, jde se tam podívat. Valér říká Elišce, že musí přikyvovat a že ona musí tu svatbu nějak oddálit – má hrát, že je nemocná. Harpagon se vrací. Říká jí, že kdyžtak utečou, pak přichází Harpagon a Valér říká, že dcera musí otce poslouchat. Harpagon říká, že má Valér pravdu a že ho (Valéra) musí Eliška poslouchat. Valér říká Elišce, že má otec pravdu a že pokud je někdo ochotný si ji vzít bez věna, tak není o čem uvažovat. Harpagon ho chválí.

 

DRUHÉ DĚJSTVÍ

Štika měl čekat na Kleanta, ale nebyl tam. Vysvětluje Kleantovi, že ho jeho otec vyhodil. Kleant mu říká, že mu otec leze do zelí s Marianou. Štika nemůže uvěřit, že se Harpagon „zabouch“. Štika měl zařídit, aby Šimon sehnal Kleantovi 15 000. Peníze mu půjčí nějaký utajovaný člověk. Mají se setkat ve vypůjčeném bytě, chce poznat, komu ty peníze půjčuje. Štika dá Kleantovi dopis s podmínkami, které si diktuje ten utajovaný člověk. Např. aby byl člověk ze zámožné rodiny, byl plnoletý, pak bude sepsán řádný formulovaný dluhopis před důvěryhodným notářem (notáře určuje věřitel). Věřitel bude požadovat úrok 5,5%. ALE věřitel ty peníze nemá a musí si je taky vypůjčit s 20% úrokem, ten taky bude hradit dlužník. Kleant ty peníze ale potřebuje a chce si je vypůjčit. Štika čte poslední odstaveček – z 15 000 franků poskytne věřitel jen 12 000 franků a zbytek budou svršky, nábytek a cennosti. Seznam věcí: 4nohé kanape (olivový potah, lemováno uherskou krajkou), 6 židlí (a prošívaná pokrývka, podšité modrorůžovým taftem), nebesa nad postel (ze starorůžového kepru s hedvábným lemem a třásněmi), vyšívaný závěs (s pastorálními výjevy), velký na obou stranách rozkládací stůl z ořechového dřeva. Kleant neví, co s tím bude dělat. Dále muškety, cihlová pec na výrobu destilátů, boloňská loutna, stolní kuličková hra, kůže z třínohé ještěrky. Všechno má cenu přibližně 3 000 franků. Kleant se rozčiluje, že je to zlodějina, ale že na to i tak musí přistoupit, ještě jednou pročítá seznam.

Kleant se Štikou přišli do bytu, kde je Šimon s Harpagonem, ten půjčuje peníze. Harpagon se snaží zjistit od Šimona, kdo to je. Ten říká, že je to mladík z bohaté rodiny, nemá již matku a dokáže zaručit, že jeho otec do osmi měsíců zemře. Štika pozná Harpagonův hlas a říká to Kleantovi. Šimon je přivede k Harpagonovi. Harpagon nadává Kleantovi, co tam dělá, do čeho se to pouští. Kleant říká otci, že tohle není podnikání, ale hnus. Šimon a Štika utečou. Harpagon nadává Kleantovi, jestli se chce takovým úrokem zničit, ten mu říká, že on si chce zase namastit kapsu takovou lichvou. Harpagon obviňuje Kleanta, jestli mu není hloupé rozhazovat jmění rodičů za debužírování, flámování, jestli se nestydí mu chodit na oči. Kleant mu říká, jestli se nestydí chodit na oči lidem, když dělá takové kšefty. Nadávají si. Harpagon říká Kleantovi ať vypadne a pak sám sobě říká, že je to dobře, že se člověk neustále musí rozhlížet kolem sebe jako ostříž, že je to poučení.

Frosina (dohazovačka) chce mluvit s Harpagonem. Ten říká ať počká, on jde zkontrolovat peníze.

Štika se diví, kde Harpagon schovává všechny ty věci ze seznamu, potká Frosinu. Frosina má rozdělanou nějakou práci u Harpagona a doufá, že na tom vydělá. Štika jí říká, že to je u toho špatného. Že on klidně pochválí a řekne, jak si práce člověka váží, ale peníze nedá. Frosina odpovídá, že ví, jak si člověka omotat okolo prstu. Štika ale odporuje, že pro Harpagona jsou mu prachy milejší než dobrá pověst, než poctivost a čest. Štika chce říct, co je Harpagonova největší slabina, ale v tom přichází Harpagon a Štika odchází.

Peníze jsou v pořádku. Frosina vychvaluje Harpagona, jak dobře a mladě vypadá. Harpagon říká, že už je mu přes šedesát a nevadilo by mu, kdyby mu bylo o dvacet let míň. Ona říká, že on se dožije nejmíň stovky. „Čte“ mu z ruky, že na světě bude až do 120 let, že pochová vlastní děti i děti jejich dětí. On se jí ptá, jak dopadla ta jejich „záležitost“. Měla domluvit sňatek s Marianou a vychválit Harpagona před její matkou. Matka Mariany souhlasila. Mariana má večer dojít podepsat svatební smlouvu, má dojít i pan Anselm. Harpagon se ptá Frosiny, jestli dá matka Mariany nějaké věno. Dá prý 12 000 ročního důchodu a je prý zvyklá jíst i být oblečena velmi skromně, ani nehraje hazardní hry. Jen na tom podle Frosiny ušetří Harpagon dalších 12 000. Harpagon ale moc nevěří a bojí se, že nebude chtít tak starého muže. Frosina mu to vymluví se slovy, že Mariana nemůže mladíky ani vidět, prý má ráda muže s brýlemi a v pokoji má vystavené obrázky starých bohů. Frosina ho opět vychvaluje, jak dobře vypadá. Potom říká, že se soudí s nějakým problémem a nejspíš prohraje, jestli jí nemůže Harpagon pomoct. Když Frosina chce pomoct, tak Harpagon musí rychle odejít a říká, že nechá poslat kočár a nachystat večeři. Frosina pak na Harpagona sama potichu nadává.

 

TŘETÍ DĚJSTVÍ

Chystá se večeře. Harpagon rozděluje práci. Klaudie má za úkol všude uklidit a nosit při večeři láhve na stůl. Bumbal a Treska budou oplachovat sklenice a nalívat (hlavně vodu, vína jen trošku). Všichni sluhové se mají jít převléct. Eliška má dávat pozor, aby se žádné jídlo nevyhodilo a Kleantovi říká Harpagon ať se nešklebí na Marianu.  Harpagon mluví s Jakubem (ten dělá kuchaře i kočího). Má za úkol uvařit hostinu, chce ale peníze, ty mu Harpagon nechce dát, Valér mu přikyvuje se slovy, že za hodně peněz dovede hostinu každý. Valér: Jíme, abychom žili a nežijeme proto, abychom jedli. Nakonec bude hostinu zařizovat Valér a Jakub nachystá kočár. Harpagon pošle Jakuba na trh, ale koně jsou staří a nedojeli by tam. Valér se nabídne, že řekne Picardovi od vedle a ten tam zajede. Jakub nadává, že Harpagonovi Valér pořád podlézá a říká Harpagonovi, co si o něm myslí lidé. Že se mu všichni vysmívají a říkají o něm vtipy. Harpagon mu nadá.

Harpagon odchází a baví se mezi sebou Valér a Jakub. Jakub Valéra zatlačí do kouta, nadává mu a vyhrožuje, že vezme klacek a zvalchuje mu hřbet. Tím samým poté vyhrožuje i Valér Jakubovi. Jakub se brání, že jen žertoval. Valér ho bije holí. Jakub naštvaně odchází a říká, že to má u něj správce schované.

Do domu dorazila Frosina a přivedla Marianu. Ptají se Jakuba, zda je doma pan Harpagon.

Mariana se bojí, že jí na krk vážou oprátku a má se vzít někoho, koho ani nezná. Frosina říká, zda se jí stále líbí ten neznámý blonďák. Mariana odpovídá, že líbí, ale že neví, kdo to je, ani kde by ho našla. Frosina říká, že sňatek s Harpagonem není na dlouho, a že bude brzy šťastná vdova.

Harpagon vítá Marianu s brýlemi na nose a lichotí jí. Mariana nic neříká. Přichází ji přivítat Eliška.

Mariana s Eliškou se zdraví. Mariana už s Harpagonem nemůže vydržet. Přichází Kleant, Mariana ho poznává a říká to Frosině.

Jsou oba překvapeni, začnou se spolu bavit a Kleant říká, že se mu ten sňatek vůbec nelíbí. Harpagon mu nadává za drzé přivítání. Mariana souhlasí s Kleantem a říká, že pokud Kleanta ten sňatek tak trápí, tak že k němu nikdy nesvolí. Harpagon říká o Kleantovi, že je hlupák. Marianu Kleant ale tím, co řekl potěšil. Kleant s tím nepřestává a Harpagon je naštvaný. Kleant vyznává Marianě lásku. Frosina říká, že s Marianou pojedou na trh. Kleant jim před cestou ještě nabídne kandované ovoce a mandarinky. Kleant sundá Harpagonovi diamantový prsten z ruky a daruje ho Marianě. Harpagon potichu Kleantovi nadává, Kleant naléhá na Marianu ať si ho nechá, nakonec si ho nechá.

Bumbal přichází za Harpagonem. Někdo přišel a donesl Harpagonovi peníze. Harpagon odchází.

Treska sděluje Harpagonovi, že koně nemají podkovy, že musí hned ke kováři. Kleant se nabízí, že zatím vezme slečnu na zahradu a něco sní. Valér má na ně dohlédnout.

 

ČTVRTÉ DĚJSTVÍ

Kleant, Eliška, Mariana a Frosina si povídají. Snaží se vymyslet, co udělají dál, aby mohli být spolu. Frosina vymýšlí, jak to udělat, aby si Harpagon svatbu rozmyslel sám a dal svolení ke sňatku Mariany a Kleanta. Frosina vymyslela, že musí najít nebo zahrát nějakou bohatou ženu a namluvit Harpagonovi, že se jí líbí a chce si ho vzít a přepsat na něj všechny své majetky. Mariana má za úkol vše vysvětlit své matce a přesvědčit ji, aby dovolila sňatek s Kleantem.

Přichází Harpagon zrovna když Kleant líbá Marianě ruku. Harpagon jim říká, že kočár je připraven. Kleant by chtěl je t s nimi na trh, Harpagon mu to ale zakazuje.

Harpagon se ptá Kleanta, co si myslí o Marianě, ten říká, že nic moc. Harpagon říká, že aby ho lidi nepomluvili, že by ji nechal Kleantovi, že si to rozmyslel. Ale když Kleant řekl, že nic moc, tak to si ji tedy vezme Harpagon sám. Kleant se přiznává, že Marianu potkal na procházce, zamiloval se do ní, byl u nich několikrát na návštěvě a vyznal jí lásku i před její matkou. Harpagon se ještě vyptává, aby z něj vytáhl celé tajemství a pak říká, ať tu lásku vypustí z hlavy. Pohádají se. Kleant mu odporuje. Harpagon hledá hůl, aby mu domluvil.

Přidá se k nim Jakub a snaží se je uklidnit, nakonec je má rozsoudit. Harpagon vysvětlí situaci ze svého pohledu, Jakub si bere Kleanta stranou. Vyslechne si příběh z Kleantovy strany, jde k  nějakou, která by se jeho otci zamlouvala.  Harpagon říká, že mu dá jakoukoliv ženu, když se vzdá Mariany. Jakub jde zpátky ke Kleantovi se slovy, že to zařídí a říká mu, že otce štve, jak vždycky vzplane a že mu udělá pomyšlení, když se k němu bude lépe chovat. Kleant slibuje, že bude ten nejlepší syn, když si bude moct vzít Marianu a že bude dělat, co bude jeho otec chtít. Jakub oběma říká, že je vše dohodnuto. Oba Jakubovi děkují.

Jeden se druhému omlouvají a myslí si, že se dohodli. Kleant řekne, že už nic na světě nechce, když mu dovolil si vzít Marianu.  Pohádají se, protože to není to, na čem se dohodli.

Štika doběhne za Kleantem, aby mu řekl, že ukradl otcovu kasu s penězi.

Harpagon křičí po celém domě a všechny podezírá. (slavná scéna)

 

PÁTÉ DĚJSTVÍ

Policejní komisař vyšetřuje krádež, Harpagon mu nevěří a říká, že pokud to nevyšetří, tak podá udání i na policii. Harpagon tam měl 10 000 franků ve zlatých a stříbrných mincích, má podezření na všechny.

Přichází Jakub, neví, co se děje, mluví jen o jídle a o tom, jak dobře by uvařil. Komisař se Jakuba zeptá, co o tom ví? Jakub přemýšlí a chce se pomstít Valérovi, obviní ho. Harpagon je překvapen. Jakub si vymýšlí kdy viděl Valéra na zahradě se skříňkou, ani neví, jakou měla skříňka barvu. Harpagon mu věří.

Přichází Valér, Harpagon ho obviňuje, Valér neví, o čem se jedná. Valér se začíná přiznávat, Harpagon si myslí, že se přiznává ke krádeži, ale on se přiznává k lásce k Elišce. Harpagon to konečně pochopí a říká, že je to další pohroma.

Harpagon nadává Elišce, že takhle ji nevychoval, jestli se mu takhle odvděčuje a Valéra chce nechat pověsit. Eliška prosí otce ať to nedělá, vysvětluje, že on ji zachránil, když se topila. Harpagon odpovídá, že ji měl radši nechat utopit.

Přichází Anselm a ptá se, co se děje. Harpagon mu vše vysvětluje, že je to vlastně katastrofa i pro něj. Anselm si nikoho nechce brát násilím. Harpagon si stále myslí, že ty peníze ukradl Valér a pořád ještě neví, kdo je. Valér tvrdí, že je z Neapole a je synem Thomase d’Alburcy. Před 16 lety jejich loď ztroskotala s dětmi i se ženou, když utíkali z Neapole po převratu před pogromy. Jejich 7letého syna zachránila španělská loď (spolu s jejich sluhou Pedrem), kapitán lodi ho přijal za vlastního a pomohl mu se stát vojákem, potom pátral po otci, a to ho zavedlo do Paříže, kde potkal Elišku. Měl od matky na ruce navlečen pečetní prsten s rubínem, achátový náramek. Mariana se zděsí a uvědomí si, že je to její bratr. Ona vyrostla s maminkou, která jí příběh vždy vyprávěla. Ji a matku našli piráti na troskách lodi, deset let byly drženy v zajetí a pak se vrátily do Neapole, tam nic nezbylo, tak se odstěhovaly do Janova. Anselm jim říká, že je jejich otec, že měl s sebou peníze, vrátil se do Neapole, všechno prodal a změnil si jméno, aby mu to jeho staré nepřipomínalo tu bolest, kterou prožil.

Harpagon mu říká, že pokud mu jeho syn nevrátí těch ukradených 10 000, tak podá žalobu na něj. Harpagon řekne, že to, že peníze ukradl Valér, vypověděl Jakub. Valér je zaskočen. Scéna

Kleant říká Harpagonovi, že se mu peníze vrátí, pokud si bude moct vzít Marianu. Harpagon bude souhlasit se svatbou, pokud nebude muset dávat žádné věno a nebude platit ani jednu svatbu a Anselm mu dá ušít na svatbu nové šaty. Anselm s oběma svatbami souhlasí. Komisař chce zaplatit za práci, Harpagon říká, ať mu zaplatí Jakub, že je to jeho vina. Za výkon zaplatí Anselm. Spěchají k matce, aby se mohli radovat všichni společně a Harpagon spěchá ke kasičce.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!