Malý princ – čtenářský deník (2)

Kniha: Malý princ

Autor: Antoine De Saint Exupéry

Deník přidal(a): Eliška Kordulová

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Literární druh: Epika

Literární žánr: filozofická pohádka,

Téma: Příběh malého prince, jehož fantazie ho mnohdy dělala chytřejším, než většina dospělých.

 

Doba děje: 19.století

 

Kompozice: 27 kapitol, kompozice chronoligická i retrospektivní

Forma: Ich forma (Vypravěčem je postava z děje – pilot), Er forma (při putování Malého prince)

 

Jazykové prostředky:

Personifikace (Hvězdy se tiše smějí..)

Metafory (kroužek barvy měsíce)

Přirovnání (Klesl pomalu, jako padá strom)

Epiteton (Chvějící se slunce)

Oxymorón (Krásné, ale prázdné)

Zvukomalba (Lehký kovový šelest)

Hyperbola (Nekonečná poušť..)

Symboly (liška-chytrá, baobab-zlo..)

Vnitřní monology (Princ uvažuje o své květině)

Přímá i nepřímá řeč

 

Postavy:

Pilot– Je vypravěčem, seznámí se s Malým princem na poušti poté, co mu havaruje letadlo. Snaží se pochopit jeho myšlení, které se liší od myšlení dospělých lidí. S Malým princem se stanou přáteli.

Malý princ- Postavička, která putovala z planetky na planetku poté, co opustil svou vlastní planetu, na které zanechal svou růži. Potkává a seznamuje se s řadou lidí, ale také zvířat a věcí.

Rád se ptá na otázky, které mu přijdou důležité, dospělým ovšem přijdou zbytečné.

Liška – Seznámí se s princem na Zemi, je moudrá a Malý princ díky ní pochopí jak je jeho květina jedinečná.

Květina – Růže, která se k princi chovala nadřazeným způsobem.

Had – Postava, kterou princ potkává na Zemi a která mu umožní návrat ke své květině

 

Autor: Antoine de Saint- Exaupéry byl fryncouzský spisovatel a letec.

Z průzkumném letu roku 1944 se nikdy nevrátiil.

 

Další díla: Noční let

Citadela

Letec

Země lidí

Válečný pilot

 

Exupéryho díla se řadí mezi literaturu meziválečnou literaturu 1. poloviny 20. století.

 

Charakteristika dobové literatury:

-Sociální tematika

-Formální a jazykové experimenty

-Objevují se nové směry

-Oblíbenými žánry jsou Společenské kroniky, historické romány, detektivní literatura, literatura   faktu a vědecko-fantastická literatura

 

Další spisovatelé této doby:

Gillaume Appolianire, André Breton, Paul Eluard, Marcel Proust, Romain Rolland

 

Děj:

Příběh je vyprávěný z pohledu letce, jakožto už dospělého člověka, který se v úvodu vrací do svého dětství, čímž vysvětluje rozdíl mezi světem dospělých a světem dětí. Když byl malý, nikdo z dospělých se neuměl vrátit k jednoduchému, přesto složitému myšlení dětského světa.

Dostává se k příběhu Malého prince, kterého kdysi potkal, a na kterého nemůže zapomenout.

Když ztroskotal na poušti, měl vody pouze na osm dní. S Malým princem se seznamuje, když jej uslyší žádat ho o nakreslení ovce. Pilot nechápe kde se tam vzal. Vymlouvá se, že neumí kreslit. Princ ho ale přesvědčí a on mu po několika nezdařených pokusech nakreslí perfektní ovci, která je v krabici, takže se princi líbí, jelikož si ji může představit takovou, jakou ji chtěl.

Princ vypráví pilotovi o tom jak docestoval až sem.

Když vyletěl ze své planetky, kde zanechal svou milovanou růži, navštěvuje jako první planetu krále, který si myslí, že vládne všemu, přestože nemá žádné schopnosti.

Dále cestuje na Asteroid B326, kde potkává domýšlivého muže. Muž si myslí, že princ navštívil jeho planetu, protože ji obdivoval. Muž si myslel, že je záviděníhodný, ale měl pouze velké ego a princ se po čase unavil. Odcestoval na Asteroid B327, kde potkává opilce, který pije proto, aby zapomněl, že pije. Princ mu chce pomoci, jelikož muž je očividně nešťastný, ale muž odmítá.

Další zastávkou je planetka businessmana, který je posedlý čísly. Myslí si, že vlastní věci, které si nikdo přivlastnit nemůže. Princ jej přirovnává k parazitní rostlině, což je jediný nehezká věc, kterou za celou dobu řekne. Další planetka je Asteroid B329, kde potkává rozsvěcovače lampy. Princi přijde zatím nejpřátelštější. Jeho prací je rozsvicovar a zhasínat lampu, ale kvůli tomu jak je jeho planetka malá si nemůže dopřát odpočinku. Dále cestuje na planetu kde se nachází zeměpisec.

Zeměpisec je sice chytrý, jeho vědění je ale omezeno na to, čím se zabývá. Doporučí princi navštívit Zemi. Princ se tedy vydává na Zemi.

Přistane v poušti Sahara a potká hada. Dále potká propast, růže, při čemž mu dojde, že jeho květina je stejná jako ony, a nakonec potkává lišku. Liška mu vysvětluje co znamená někoho si ochočit a princ si uvědomí, že jeho květina si ochočila jej. S liškou se postupně stanou přáteli. Princ se od ní dozvídá, že co je důležité je oku neviditelné. Princ si uvědomuje jedinečnost své růže. Právě o ni se tak staral, což ji činí jedinečnou.

 

Princ a pilot vyčerpali zásoby vody a vydají se vodu hledat. Naleznou studnu.

Další den slyší pilot prince, jak se domlouvá s hadem, kterého potkal hned po příjezdu na Zem.

Domlouvají se na čase  a místě kde ho had kousne, aby se princ mohl vrátit ke své růži na svou rodnou planetu. Pilot své letadlo opraví a princ mu řekne, že odjíždí také. Princ se bojí, ale touží se vrátit. Vysvětluje pilotovi co je opravdu důležité a řekne mu, že když se bude v noci dívat na hvězdy, bude se ve skutečnosti dívat na planetu, která má pro něj význam, protože zná někoho, kdo tam bydlí. Princ se loučí s pilotem, který ho následuje za hadem. Princ opouští planetu Zemi.

 

Uplynulo 6 let od jejich střetu. Pilot nyní miluje pozorování hvězd. Přemýšlí však nad tím, co se stalo s princem a jeho růží, zdalipak ji snědla ovce nebo ne.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!