Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou – čtenářský deník (2)

Kniha: Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Autor: Arnošt Lustig

Deník přidal(a): Monkie

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Literární druh: malá próza

Literární žánr: psychologická novela

 

Postavy:

Kateřina Horovitzová – devatenáctiletá židovka, tanečnice, měla šest sester, dědečka a rodiče, kteří zahynuli v plynové komoře v koncentračním táboře v Terezíně, velmi krásná

Bedřich Brenske – manipulátor, německý důstojník, neustále skupinu židů zahrnoval dlouhými proslovy, které většinou dovedl do konce kdy Židé museli něco zaplatit a tak z nich postupně tahal peníze

Herman Cohen – jeden ze Židů, který nejčastěji jednal s Brenskem

Krejčí: starý  krejčí, který měl za příkaz ušít za jediný den pro Brenskeho oblek

Rabín: oddávající Kateřiny  a Hermana Cohena (Kateřina neměla cestovní pas a aby ho získala, musela si vzít žida. Vlak se kvůli jejich svatbě musel vracet z již několik hodin uběhnuté cesty do USA a k lodi Německo, na kterou měli nastoupit)

Rappaport – Lieben: jeden z Židů, který prokoukl podvod Němců, neustále si stěžoval, byl netrpělivý a pro své výkřiky proti Německu byl zastřele Brenskym, který však řekl, že k tomuto činu nedal příkaz (ale dal) a že je stráže zastřelili bez jeho vůle.

 

OBSAH:

Skupina devatenácti židovských zámožných obchodníků, chtěla utéct do USA. Jsou však zadrženi a   dáni do rukou Bedřicha Brenskeho v zajateckém táboře. Jeho úkolem je dostat z Židů co nejvíce peněz. Pod záminkou, že Židy dopraví do USA a vymění je s německým zajatci se vydávají na cestu k Hamburku, kde na má čekat velkolepá loď Německo. Dvacátým členem skupinky je mladá devatenáctiletá židovka Kateřina Horovitzová, nad kterou se Cohen slituje i díky její kráse a vezme ji „pod svá křídla“. Na začátku knihy je taky scéna v synagoze, kde Brenske dává starému krejčímu úkol aby mu ušil oblečení. Kateřina se celou dobu snaží se Brenskeho zeptat, co se děje s její rodinou ale nemůže se k tomu dostat. Proto napíše na dno kufru, ve kterém jí přinesly náhradní oblečení (jelikož její kufr se ztratil) vzkaz, který ale Brenske objeví. Během cesty Brenske pod různými záminkami ze Židů vyloudí všechny jejich peníze. Poté ještě zmanipuluje, aby napsali svým rodinám dopisy jak je o nich dobře postaráno, aby se to poté povedlo lépe ututlat. Když už jsou v půli cesty a jedou několik hodin vlakem, zjistí se, že Kateřina nemá cestovní pas, proto se musí zaplatit cesta zpět do tábora kde je oddá zajatý rabín. Když dorazí zpět do tábora, tak musejí jít do budovy na tzv. Očistu. Brenske to odůvodní tím, že musí projít dezinfekcí aby do USA nerozšířili nákazu. Všichni jsou tedy posláni do „sprch“, což je vlastně plynová komora. Tam se musejí všichni vysléci z oblečení. Protože se Kateřina nevysléká, tak si z ní všichni dělají srandu a jeden důstojník jí řekne, že až se vysleče bude před ní tancovat nahá. Když u ní ale důstojník stojí, Kateřina ho šlehne do očí gumou z oblečení, seberu mu pistoli a postřelí hoa ještě jednoho vojáka. Ví už totiž, co se s ní bude dít a konečně jí dojde, co byl všechen ten smradlavý dým, se kterým se tolikrát setkala. Brenske ale zakročí a všichni jsou zahnáni do plynové komory, kde jsou jeden po druhém zastřeleni. Kniha končí, kdy na hromadě těl leží nahá Kateřina Horovitzová. Rabín nad ní běduje, opěvuje její jméno a vychvaluje ji výše než Boha. Nakonec ostříhá Kateřininy krásné vlasy a sleduje, jak její tělo hoří v peci.

 

Motivy:

Kateřina Horovitzová byla postřelena jednou ranou přímo do srdce

Brenske nechal rabína žít jenom proto, že ho slyšel zpívat a velmi ho jeho zpěv zaujal.

Rabín Kateřinu na konci knihy opěvuje slovy „Stokrát kurážná, stokrát dobrá, tisickrát spravedlivá, tisíckrát krásná.“

Židé z vlaku zahlédly, jak se dva němečtí vojáci v táboře tahaly o malé dítě až ho rozpůlily na půl.

Kateřina a všichni ostatní přemýšlející nad původem podivného zápachu budov s komíny.

Brenske neustále sliboval Kateřině shledání s její rodinou, přesto, že všichni byli mrtví.

Další podobné materiály na webu:

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!