My děti ze stanice ZOO – čtenářský deník

 

Kniha: My děti ze stanice ZOO

Autor: Christiane Vera Felscherinow

Deník přidal(a): Klara

 

 

 

 

Autor:  

  • novináři – Kai Hermann a Horst Rieck – sepsali podle výpovědi čtrnáctileté Christiane F. zaznamenané na magnetofonových páskách
  • Přeložila: Zuzana Soukupová

 

Několik slov o autorech:

Kai Hermann (* 1938) je německý novinář a spisovatel. Za svoji činnost byl vyznamenán cenou Theodora Wolfa. Napsal mimo jiné knihy Die Revolt der Stundenten (Studentská revolta), Entscheidung in Mogadischu (Rozhodnutí v Mogadišo).

Horst Rieck narozen v roce 1941, žije jako volný autor v Berlíně. Jako spolupracovník Sternu a deníku Die Teit se převážně zabýval problémy mládeže.

 

Informace o díle:

Kniha se skládá ze série reportáží, které podle výpovědi čtrnáctileté Christiane F.  zaznamenané na magnetofonových páskách, sepsali novináři.

 

Postavy:

Christiana F., Detlef, Christianina matka, Babsi, ostatní drogově závislí

Hlavní postavy: Christiane F., Detlef

Christiane F. – mladá, naivní, zamilovaná, závislá na drogách
Detlef – mladý, hloupý, závislý na drogách

 

Doba: 70. Léta 20. Století

 

Čas: Chronologický

Prostředí: Berlín, Německo

Jazyk: Použití přímé řeči a slangu, Er – forma

 

Hlavní myšlenka:

Knížka si dává za cíl upozornit na nebezpečí drog.

 

Děj:

Christiana se s rodiči přestěhovala z venkova do Západního Berlína, kde si musela zvyknout na nové podmínky a doma to zrovna také neměla lehké. Postupem času se seznamovala s novými lidmi, kteří měli poněkud jiný styl zábavy, než na který byla zvyklá z vesnice. Mezi tyto lidi, které ona nazývala kamarády, se snažila Christiana zapadnout a hledala u nich útěchu a pochopení.

Od sprostého slovníku, špatných známek ve škole, přes měkké drogy, krádeže, až po vydělávání si prostitucí a přechodem na tvrdé drogy, se dostala do té nejhorší oblasti lidí, ze které se marně snažila vrátit zpět do normálního života.  Mnohokrát jí v tom pomáhali rodiče a mnohokrát se neúspěšně snažila přestat se svým přítelem Detlefem. Příběh knihy končí tak, že Christianina zoufalá matka posílá Christianu ke své rodině do západního Německa na odvykání, příběh této dívky ale pokračoval dále.  Z doslovu se dozvíme, že se heroin nakonec dostal i do západního Německa a Christiane se k němu vrátila. Závislosti se zbavila až o hodně později, kdy se jí narodil syn a ona tak konečně získala důvod žít bez drog.

 

Úryvek:

„Člověče, je ti teprve třináct a už sis šňupla háčko, to je v háji.“

 

Zhodnocení:

Kniha se mi velmi líbila hlavně proto, že mi dala možnost nahlédnout do ,, jiného světa . Líbilo se mi však také, jakým způsobem je kniha zpracovaná a určitě fotografie, které v ní byly.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!