Na západní frontě klid – čtenářský deník (4)

Kniha: Na západní frontě klid

Autor: Erich Maria Remarque

Deník přidal(a): Ivet

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Erich Maria Remarque 

 • Narodil se roku 1898 v Osnabrücku a zemřel roku 1970 v Locarnu. Vlastním jménem byl Erich Paul Remark. Byl německý spisovatel a získal Záslužný řád Spolkové republiky Německo. Zajímal se o automobily.

 

Mezi jeho známá díla patří:

 • Na západní frontě klid
 • Tři kamarádi
 • Nebe nezná vyvolených

 

Na západní frontě klid

První vydání: 1928

Žánr: román

Druh: epika

 

Postavy:

 • Pavel Bäumer – v 18 letech nastoupí do války, mladý chlapec, studuje gymnázium, velmi silná osobnost, válka ho ovšem dost ovlivní
 • Stanislav Katczinský – s Pavlem jsou nejlepší přátelé, stará se o něj a vysvětluje mu, jak to v životě chodí
 • Albert Kropp – Pavlův spolužák, ocitnou se v klášteře, amputují mu nohu
 • Kantorek – chtěl, aby chlapci šli do války, byl jejich třídní učitel
 • Himmelstoss – velitel, šikanuje chlapce, válka ho změní k lepšímu

 

Děj:

Pavel se se svými kamarády rozhodne vstoupit do armády, protože jim to poradil jejich učitel Kantorek. („Vidím ho ještě před sebou, jak na nás blýská svými brejlemi a ptá se dojatým hlasem: ,,Vy přece půjdete taky, kamarádi?“ “) Na výcviku pod vedením Himmelstossa chlapci neskutečně trpí, protože je jejich velitel šikanuje. („Největší vztek na Himmelstosse má Tjaden, poněvadž byl v barákovém táboře vychováván Himmelstossovou metodou. Tjaden totiž neudrží v noci při spaní moč. Himmelstoss tvrdil zkrátka a dobře, že to je lenost a vynašel prostředek, který ho byl důstojný, aby Tjadena vyléčil.“)

Na bojišti se chlapci naučí tak dokonale bojovat, že časem zjišťují, že neumí nic jiného. Bohužel po nějaké době zemře jeho přítel Kemmerich na amputaci nohy. Poté Pavel jede na menší dovolenou domů, kde ho čeká nemilé zjištění. Jeho matka umírá na rakovinu.

Jakmile se Pavel vrací, dostává za úkol společně s jeho oddílem hlídat vyklizenou vesnici, ve které mají uschované své zásoby. Do vesnice ovšem začnou střílet a Pavel s Albertem jsou zraněni. Albert ovšem po amputaci nohy umře.

Při dalších útocích je postřelen Katczinský, Pavel se ho snaží zachránit přenosem do nemocnice, ale marně. („Kat dostal cestou, aniž jsem to zpozoroval, střepinu do hlavy. Je tam jenom malá dírečka, musila to být malinkatá, zbloudilá střepinka. Stačila ale. Kat je mrtev.“)

Pavel umře ve velmi klidný den a zprávy lidem tento den oznamují Na západní frontě klid. Smrtí kniha končí. („Padl v září 1918, jednoho dne, kdy po celé frontě bylo tak pokojně a tiše, že se zpráva z bojiště omezila na jedinou větu: na západní frontě klid . . . Padl kupředu a ležel na zemi, jako by spal. Když ho obrátili, viděli, že se asi dlouho netrápil; – jeho obličej měl tak klidný výraz, jako by byl téměř spokojen, že to tak skončilo.“)

 

Zdroje:

 • http://knihovnalubna.wz.cz/Povinn%C3%A1%20%C4%8Detba/Remarque-Erich-Maria—Na-z%C3%A1padn%C3%AD-front%C4%9B-klid.pdf
 • https://cs.wikipedia.org/wiki/Erich_Maria_Remarque


💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!