Nemá barikáda – čtenářský deník

Kniha: Nemá barikáda

Autor: Jan Drda

Deník přidal(a): kubula77

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Čas a místo: Praha, Pražské povstání, 2.sv.v.

Motiv: Odboj proti fašismu, snaha ubránit národ

Druh a žánr: Povídky – 11

Vyprávění: Er-forma

Postavy: Pepík Hošek, Franta Milec, Bětuška, Nederland, Franta Brůček, učitel

Jazykové prostředky: Málo přímé řeči, popisování

 

Děj:

Vyšší princip:

Tři žáci septimy byli zatčeni. Večer v rádiu ohlásili jejich popravu, za schvalování atentátu. Následující den se sborovně se vybíral učitel, který jim to měl přijít říct. Padlo to na jejich třídního. Ten před ně předstoupil, oznámil za co byli popraveni, a dodal, že i on schvaluje atentát na Heydricha.

 

Hlídač dynamitu:

Havíři kradli dynamit a odstřelovali s tím nacistické vlaky. Nacisté podezřívali Milce, který zrovna když ho hledali, ukradl 3 kila dynamitu. Dal je manželce, ať je schová do rybníka. Ta to nestihla, protože je přepadli SS. Dala hrnec na šporák i s dynamitem. SS je začali surově bít, a Bětuška těsně před chvílí výbuchu prohlásila, že jim Bůh nebude mít za zlé, když je odpraví ze světa.

 

Pancéřová pěst:

Pepík Hošek je se svým tátou v dílně. Najednou zazvoní telefon, a táta vyběhne z dílny s brokovnicí v ruce. Pepíkovi to taky nedá a vyběhne na ulici. Různě se prodírá Prahou, až najednou zůstane u barikády, na kterou míří tank. Pepík dostane pancéřovou pěst. S ní, aniž by to chtěl, odprovodí tank ze světa.

 

Němá barikáda:

Na mostě stojí tři barikády. Chrání ji obyčejní lidi, tramvaják a dělníci. Muži si povídají a do toho jim prší. Najednou k nim přiběhnou další, že ostatní musí jít bránit dolů břeh. Na barikádě zůstávají tři lidi, na které zrovna začíná útočit německá jednotka, která přichází na smrt.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!