Noc na Karlštejně – čtenářský deník

Kniha: Noc na Karlštejně

Autor: Jaroslav Vrchlický

Deník přidal(a): xxxx

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Typ literatury: česká, historická, drama, komedie

Doba : 14.století

 

Podrobný děj:

Jednání první:

Na Karlštejn má přijet král Karel IV., který hrad nechal postavit. Chvíli předtím přijede Štěpán, který se setká s Petrem a uzavřou dohodu, jelikož Štěpán nevěří ,že na hradě není ani jedna žena. Na hrad se dostává královna Alžběta ( neboli Eliška) , která si přijede pro radu za Arnoštem. Přijíždí si pro radu, protože ji chybí král a dva měsíce po sňatku se neviděli a je velice smutná. Arnošt ji pomůže tak ,že řekne Peškovi , aby předstíral nemoc a královna se převlíkla za panoše a sloužila před Karlovými dveřmi. Avšak na hrad přijíždí další žena Alena, jejíž snoubenec je již zmíněný Pešek. Alena se také vsadí s otcem, že převlečená za panoše přečká noc na Karlštejně a odměnou ji bude povolení ke sňatku.

 

Jednání druhé:

Král je unaven, tak si jde odpočinout. Avšak místo panoše Peška mu nalévá kralovna Alžběta. Malíř řekne královi zda by na chvíli nemohl vidět královnu kvůli obrazu,avšak král odmítá a říká,že zná královnu dobře a povede jeho štětec. Král má vyslechnout Štěpána ohledně politiky  když štěpán odchází od krále ,tak je mu páže podezřelý a to sdělí to Petrovi, ten přijde a vymáhá polibek ,královna tasí meč a rozpůlí ho. Do toho vejde král a Arnošt zachraňuje situaci. Pozve (král) páže k sobě a je mu divné ,jak moc mu připomíná kralovnu a tak začne hrát její hru. Královna se prořekne a král je rád,ale na hradě zůstat nemůže.  Dá ji připravit koně ,aby mohla odjet na svůj hrad Karlík.

 

Jednání třetí:

Pešek přichází za purkrabím, aby ho požádal o svědectví,že Alena byla na hradě a on poté souhlasí. Poté přichází za purkrabím přichází Štěpán s tím,že je na hradě převlečená žena za páže. Purkrabí si myslí,že hledaná žena je Alena a král si myslí,že je to královna a rozhodne se zapírat. A tak vymyslí,že královna přijede znovu,ale purkrabí to nevydrží a Alenu s Peškem prozradí. Ti se pak dostávají ke králi a zde se ještě stane potyčka. Král vše vyřeší tak, že Peškovi udělí rytířský řád. Poté přijede královna a s ní odjíždí na hrad Karlík.

 

Charakteristika postav

Císař Karel IV : rozumný, schopný, miluje Alžbětu

Alžběta: milující, má velkou sílu, udělala by pro krále cokoliv, osamělá

Alena: pro lásku by udělala cokoliv

Pešek: chce rytířský titul, miluje Alenu

 

Kompozice: chronologická

Jazyk: je psané prostým jazykem obsahující histrorismy a různé starší spojení

Další podobné materiály na webu:

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!