Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. Století (2)

Kniha: Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. Století

Autor: Svatopluk Čech

Deník přidal(a): valasek

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

 

Postavy:

Matěj Brouček – vlastní v Praze dům, je líný, zbabělý, sebevědomý, představuje typického Pražana devatenáctého století.

Wurfl – Najde Matěje v sudu, kde po vypití alkoholu usne, hostinský v hospodě Na Vikárce.

Janek od Zvonu – Majitel domu v patnáctém století, husita, přátelí se s Matějem Broučkem, padl v bitvě na Špitálském poli.

Kuňka – Celým jménem Kunhuta, dcera Janka od Znovu, Matěj se do Kuhnuty zam,iluje.

Chval z Machovic – Husitský hejtman, Setkává se s Matějem na Špitálském poli, Matěj je přidělen mezi cepníky, kterým velí.

Žižka – Velitel táboritů, dá Matěje upálit v sudu.

 

Obsah:

Majitel jednoho z pražských domů, je to obvyklý Pražan devatenáctého století. Líný, pseudovlastenec, sebevědomý, Matěj Brouček, chodí do hospod U kohouta a Na Vikárce. Na Vikárce se opije a spadne do sudu, ve snu se propadne do patnáctého století, kde v bludišti podzemních chodeb objeví tajnou pokladnici krále Václava IV. Domnívajíc se, že je stále v devatenáctém století. Prahu obléhá císař Zikmund se svými křižáckými vojsky. Po vyjití na ulici se podivuje nad tím, že nesvítí žádná pouliční světla. Po nočním bloudění středověkou Prahou a setkání s noční hlídkou potkává Janka od Zvonu, také zvaný Domšík. Odhalí mu, že je z devatenáctého století. Domšík  ho pozve k sobě dom, je středověký domovník, pan brouček nerozumí poměrům patnáctého století. Jednou si například zapálí doutník a Domšíkova hospodyně Kedruta o něm nadále smýšlí jako o čaroději. Matěj se zamiluje do Domšíkovi dcery Kunhuty, zvané také Kuňka. Domšík Matěje přesvědčí, aby se přidal k husitům, ukazuje mu středověkou Prahu. Matěj se účastní bitvy na Špitálském poli, nicméně je příliš zbabělý a schová se, omráčí ho neznámý křižák. Později se dozvídá, že Domšík v bitvě na Špitálském poli padl. Setkává se s hejtmany Chvalem z Machovic a Václavem Korandou. Přidá se k táboritům, pochoduje s nimi na horu Vítkov. Zde ho Žižka přidělí k Chvalovým cepařům, jde stavět opevnění. Probíhá bitva na Vítkově, Matěj Brouček přebíhá ze strany husitů na stranu křižáků. Své rozhodnutí krátce poté mění a vrací se zpět k husitům. Obviní ho ze špionáže pro Zikmunda. Všem sdělí, že je z devatenáctého století. Odsoudí ho k upálení v sudu. Probouzí se opět v hospodě na Vikárce. Nachází ho hospodský Wurfl.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!