O myších a lidech – čtenářský deník (2)

Kniha: O myších a lidech

Autor: John Steinbeck

Deník přidal(a): External

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Autor: John Steinbeck (1902 – 1968)

 

Literární/obecně kulturní kontext

Autor byl nositelem Nobelovy ceny za literaturu a představitel americké literatury 1. poloviny 20. století.

 

Kontext autorovy tvorby

Autorovým nejznámějším dílem je román Hrozny hněvu, za který mu byla později udělena Nobelova cena za literaturu. Dále se proslavil například díly Toulavý autobus, Na Plechárně, nebo Pláň Tortilla. Soudobými autory byli například Ernest Hemingway, Francis Scott Fitzgerald v USA, Romain Rolland ve Francii, u nás například Jaroslav Hašek, Karel Čapek, nebo Vladislav Vančura.

 

Téma a motiv

Hlavní myšlenkou knihy je sdělit nám čtenářům průběh života na farmách ve 30. letech 20. století v Kalifornii, za doby Hospodářské krize. Dále se v knize setkáváme s rasismem, hodnotě lidskosti a přátelstvím mezi dvěma lidmi.

 

Časoprostor

Děj se odehrává na vesnici na jihu Kalifornie poblíž města Soledad.

 

Kompoziční výstavba

Děj je psán chronologicky (postupně za sebou).

 

Literární druh

Próza

 

Literární žánr

Novela

 

Vypravěč

Vypravěčem je autor.

 

Hlavní postavy

George Milton – muž menší postavy

Lenny Small – mentálně retardovaný, vysoký muž

Curly – nepříjemný a vyvolávající konflikty, trpí tzv. Napoleonským komplexem

Curlieho žena – znuděná

Candy – starý muž pracující jako uklízeč

Slim – sedlák

Crooks – sečtělý černoch, drží se stranou

 

Vyprávěcí způsoby

Děj je vyprávěn er formou.

 

Jazykové prostředky

Kniha je psána víceméně spisovným jazykem, ale objevuje se slang a vulgarismy

 

Obsah

Lenny a George se vydávají za prací na farmu. Mají cíl, že jednoho dne založí vlastní farmu na králíky, o které se budou starat. Potřebují akorát sehnat dostatečné množství peněz, vše ostatní mají zařízené a naplánované.

Seznámí se s obyvatelstvem farmy. Lennymu imponuje Curlyho žena, která je znuděná, jelikož si jí manžel nevšímá. Chtěla být herečkou, ale provdala se a je odsouzena strávit zbytek života na farmě. Její muž je naopak na Lennyho velmi agresivní, jelikož je Lenny mnohem větší než on sám, což Curly nemůže vystát.

Jednou dojde k potyčce mezi Lennym a Curlym, kterou Curly vyprovokoval, a Lenny Curlymu zmáčkne ruku, když se brání, tak silně, až Curly musí do nemocnice. Od té doby dá Lennymu pokoj.

Curliyho žena je velmi nespokojená s jejím životem a vyhledává přítomnost mužů, aby s nimi mohla koketovat. Jednou přijde do stodoly za Lennym, který ji omylem zlomí vaz. Lenny se vyděsí a uteče. když George zjistí, co se stalo, sám je nucen Lennyho zastřelit, aby jej ušetřil lynče.

 

Vlastní hodnocení

Kniha se mi velmi líbila, je krátká a čtivá s překvapivým, ale smutným koncem. Dnes je kniha zřejmě naprosto neaktuální, ale v době vydání skvěle vystihovala tehdejší situaci nižší společenské vrstvy jížní Kalifornie.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!