O myších a lidech – čtenářský deník (6)

Kniha: O myších a lidech

Autor: John Steinbeck

Deník přidal(a): Veronika

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Autor: John Steinbeck (1902-1968)

 • americký prozaik a dramatik
 • 1962 – Nobelovy ceny za literaturu
 • pochází z Kalifornie, kde strávil většinu svého života
 • univerzita ve Stanfordu – historie, anglická literatura
 • střídal různá zaměstnání, snažil se uchytit jako novinář a spisovatel
 • ve svých dílech nejčastěji zobrazuje osudy kalifornských farmářů v době hospodářské krize vystěhovalectví, marné hledání obživy
 • Tvorbu začíná historickou romancí, ale během třicátých let se jeho tvorba mění.
 • V roce 1962 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu

 

O myších a lidech

Literární kompozice          

Druh: epika

Žánr: novela- alegorie, prvky balady

Umělecký směr: realismus

 

Jazyk:

 • hovorový, slang, vulgarismy
 • Er- forma
 • Dílo má formu vyprávění
 • jednoduchý děj, chronologický postup

 

Doba: 30. léta 20. století

Místo: Kalifornie, farma v salinaském údolí

Téma: kritika a odsouzení násilí, rasismu a vykořisťování lidí

 

Hlavní postavy

 • Lennie Small – velký a silný hromotluk, nepobral moc rozumu. Poslouchá George a ve všem mu věří. Má rád hebké věci, a tak rád hladí štěňátka. Bohužel, neuvědomuje si svojí sílu, takže je nakonec rozmáčkne. Ze spousty věcí nemá rozum, je mentálně postižený.
 • Geroge Milton – stará se o svého kamaráda Lennieho, protože o to byl požádán Lennieho tetou Klárou. Je obětavý a udělá pro něj všechno. Občas Lenniemu vyčítá, že se o něj musí starat a nemá vlastní život, ale přesto má Lennieho rád. Touží po spokojeném životě ve vlastním domečku.

 

Vedlejší postavy

 • Curleyova žena – mladá, krásná, půvabná žena. Toužila se stát herečkou, místo toho žije s manželem, kterého nemiluje, chybí jí láska a žije život o jaký nestojí.
 • Curley – namyšlený, žárlivý, agresivní mladík. Je to syn majitele ranče. Je dobrý v boxu a asi kvůli tomu nemá rád lidi s velkou postavou. Většinu dne stráví hledáním své ženy, protože nechce, aby se bavila s lidmi z ranče.
 • Candy – starý dobrák, který s každým vychází. Když přišli chlapi na ranč, řekl jim, jak to tam chodí. Měl starého psa, kterého nechtěl opustit, jelikož ho vychovával už od malička.
 • Slim – také dobrák, který má trochu respekt i u majitele ranče, především u jeho syna. Všichni na ranči ho mají rádi. Slim má na starosti skupinu pracovníků, ve které je i George a Lennie.
 • Crooks – černoch, který stojí až na úplném okraji společnosti, je to člověk přirozené inteligence

 

Další postavy:

 • Whit, Carlson, pan Tyler (majitel ranče)

 

Děj

Příběh se odehrává ve 30. letech 20.století, kdy dva zemědělští dělníci Lennie a George hledají práci, aby si mohli splnit svůj sen a našetřit si peníze na vlastní hospodářství a chovat tam krávy, prasata, slepice a Lennie, aby se staral o králíky. I přes jejich rozdílné povahy a vzhled se navzájem doplňují a putují životem. George urovnává všechny problémy, které Lennie nechtěně způsobuje, stará se o něho i když opakovaně vzpomíná, jak by se mohl mít sám dobře. Jdou na farmu za prací ale již přichází noc, tak přespí u řeky a George řekne Lenniemu, ať si to místo zapamatuje a když něco provede, aby se sem přišel schovat do vrbiček. Druhého dne vyráží na farmu a Lennie si po cestě hraje s myšima a hladí je. Také kvůli tomu museli utéct z předešlé práce, protože Lennie hladil šaty jedné ženy i přesto, že křičela a škubala sebou, a nahlásila to jako znásilnění. Tak George přikázal Lenniemu,ať mlčí a nechá mluvit jen ho. Přicházejí na farmu, kde začnou pracovat. Bydlí v domě s Carlsonem, starým uklízečem Candym, který přišel o ruku a má z ní jen pahýl a jeho starým psem, a s kočím Slimem.  Jednoho večera Carlson už nevydrží pach starého psa a řekne Candymu aby ho zastřelil, že z toho života nic nemá. Jenže Candy to nechtěl udělat a tak mu ho zastřelil Carlson. V domě zůstanou jen George, Lennie a starý Candy. George a Lennie se baví o jejich snu a do toho se k nim připojí Candy jestli by tak s nima nemohl žít a tak Geroge řekne, že jo. Jednou Curley hledal svou ženu a obvinil Lennieho, že po ní kouká a začal do něj tlouct. Lennie se až po chvíli začal bránit a nakonec svou silou Curleymu rozmáčkl ruku, ale nikdo mu to nevyčítal protože Curley si o to říkal.Když se všichni šli podívat do města, Lennie se šel podívat za štěnětem, které bylo ve světnici, kde bydlel koňák černoch Crook. Lennie mu začal vyprávět jaké si pořídí s Georgem hospodářství, ten mu ale říkal, že je to blázen a vymýšlí si. Další den Lennie seděl ve stáji a hladil mrtvé štěně. Za chvilku přišla Curleyho žena a začala se vyptávat a chtěla si povídat. Lennie však měl od George nařízené se s ní nebavit. Nakonec ho přemluvila začala mu vyprávět o svém životě a jak je teď s Curleym nešťastná. Lennie se jí přiznal, že zabil štěně, ale ona na to ať si z toho nic nedělá. Řekl jí, že rád hladí hebké věci a tak mu nabídla, ať si pohladí i její vlasy. Lennie však přitlačil a ona začala křičet a škubat sebou, tak jí zavřel ústa a nechtěně jí zlomil vaz. Pak si uvědomil, že něco provedl a utekl do vrbiček. Za chvíli tělo našli dělníci. Curleymu bylo jasné, že to udělal Lennie a tak se všichni vydali ho hledat. Geroge hned věděl, kde Lennie je, přišel za ním dřív než ostatní. George si sedl k němu a začal mu vyprávět o tom, jaké budou mít hospodářství. Při povídání vytáhl zbraň a střelil Lennieho do zátylku, aby ho uchránil před zlynčováním.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!