O myších a lidech – čtenářský deník (8)

 

Kniha: O myších a lidech

Autor: John Steinbeck

Deník přidal(a): einhorn01

 

 

 

 

Autor:

 • John Steinbeck (1902-1968) byl americký spisovatel, představitel tzv. ztracené generace, nositel Pulitzerovy ceny za román Hrozny hněvu (1940) a Nobelovy ceny za literaturu (1962).

 

Hlavní myšlenka:

 • Kniha popisuje tehdejší společenské poměry v prostředí amerického venkova pomocí příběhu dvou přátel o cestě k plnění životního snu a jeho následném zhroucení.

 

Námět:

 • kritika a odsouzení násilí, rasismu a vykořisťování lidí

 

Časoprostor:

 • Západní Kalifornie, farma poblíž města Soledad
 • léta 20. století

 

Postavy:

 • George Milton (Jiří) – hodný, obětavý muž, stará se o mentálně zaostalého přítele Lennieho (otcovský vztah), touží po lepším životě, i přesto, že je pro něj Lennie přítěž, má ho velmi rád
 • Lennie Small (Lenda) – mentálně zaostalý, ale dobrácký muž, chová se jako malé dítě, velmi silný a pracovitý, má zvláštní úchylku – rád se dotýká hladkých věcí (myši, králíci…)
 • Curley – mladý syn majitele farmy, hrubý, rád vyvolává hádky, žárlivý
 • Curleyova žena – krásná, vyzývavá, povýšená, v nitru však osamělá a zklamaná ze svého osudu a života s Curlym, o který nestojí
 • Candy – starý uklízeč, chybí mu část ruky, laskavý
 • Slim – dělník na farmě, nejzkušenější, moudrý, dobrák
 • Crooks – jeden z dělníků, černoch, proto musí bydlet jinde než ostatní → rasismus

 

Děj:

Příběh vypráví od dvou mužích, kteří pracují jako zemědělští dělníci na farmách v Americe. Duševně zaostalý Lennie Small byl vychován svou tetou Klárou a po její smrti se ho ujímá kamarád George Milton. George se musí o Lennieho starat jako o malé dítě a urovnávat problémy, které Lennie občas způsobí.

Lennie má rád hebké věci a rád se jich dotýká. Často ale myši nebo jiná zvířata, která hladí, kvůli své velké síle nechtěně usmrtí. Lennie a George společně putují za prací na farmu poblíž Soledadu. Prochází kolem vrb poblíž řeky, kde odpočívají. Po zkušenosti z minulé farmy, kdy si chtěl Lennie sáhnout na hebké šaty jedné dívky, ta se ale vylekala a obvinila ho ze znásilnění, a oni museli utéci, říká George Lenniemu, aby se běžel schovat do těchto vrb a počkal na něj, kdyby se cokoli přihodilo.

Oba muži mají společný sen. Až si vydělají dostatek peněz, chtějí si pořídit malý domek se zahradou. Lennie se velmi těší, že se bude moci starat o králíky s jemnou srstí a hladit je. Často prosí George, aby mu o tomto hospodářství vyprávěl.

Po příchodu na farmu se seznamují s dalšími dělníky, kteří tam pracují. Poznávají syna majitele farmy Curleyho, který se rád pere a často vyvolává konflikty a jeho mladou a velmi atraktivní ženou, která s ním ale není šťastná, a tak často vyhledává společnost dělníků, se kterými koketuje. To je zdroj Curleyho velké žárlivosti

Později se svým nápadem o vlastním domu seznámí starého uklízeče Candyho, který přišel o část ruky. Ten má naspořené nějaké peníze, a tak se domluví, že si vysněné hospodářství koupí všichni tři společně.

Dělník Slim věnuje Lenniemu malé hebké štěně, ze kterého má velkou radost. Tráví s ním hodně času ve stáji, kde má pelech. Jednou, když si se štěnětem hraje, opět se mu podaří jej nechtěně zabít. Při naříkání nad svým činem přijde Curleyho žena a dá se s ním do řeči. Vypráví mu o svém nepovedeném životě, jak se chtěla stát herečkou, ale bylo jí to zakázáno. Nakonec se na truc vdala za Curleyho. Lennie jí vypráví o své zálibě v hebkých věcech a o tom, jak bude jednou opatrovat králíky. Žena ho proto pobídne, aby si pohladil její hebké vlasy. Lennie je jako u vytržení a stiskne její kadeře tak silně, až se poleká a začne křičet. Zmatený Lennie jí, ve snaze umlčet, zlomí vaz. Když uvidí, co provedl, běží se schovat k řece, jak mu George radil.

Jakmile Curley zjistí, co se stalo, je vzteky bez sebe a začne Lennieho hledat, aby se mu pomstil. George chce svého přítele ušetřit jistému utrpení, a proto za ním jde k řece, kde mu znovu vypráví o jejich společném snu, čímž ho uklidní a poté ho zezadu střelí do týlu.

 

Vlastní názor:

Kniha se mi velmi líbila. Obdivovala jsem George, že to vydržel s Lenniem tak dlouho. To, že ho zastřelil, mě šokovalo. Ale udělal pro něho to nejlepší, co mohl. Muselo ho to stát hodně odvahy. Chvílemi mě při čtení mrazilo, protože zde byl velmi realisticky vylíčen Lennieho stav. To, že zabil Curleyho ženu, mi nejdříve nevadilo, protože mi byla protivná. Když jsem se hlouběji zamyslela nad její situací, tak mi jí bylo nakonec líto, její chování se dá omluvit tím, že byla nešťastná. Knihu považuji zatím za jednu z nejlepších, jaké jsem z povinné četby četla.

Další podobné materiály na webu:

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!