Obraz Doriana Graye – čtenářský deník

Kniha: Obraz Doriana Graye

Autor: Oscar Wilde

Deník přidal(a): Julieta

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Autor: Oscar Wilde

Místo a doba děje: Londýn, převážně vyšší společnost, konec 19. stol.

Film  Davida Rosenbauma

 

HL. POSTAVY:

Dorian Gray – na pohled krásný, dokonalý, nevinný – uvnitř však krutý a zákeřný.

Basil Hallward – malířka, pro kterou je malování nejdůležitější věc v životě. Velmi blízka přítelkyně Doriana. Je velmi citlivá.

Henry Wotton – velmi blízký přítel Basil a Doriana, oblíbený společník, na všechno má svůj názor, dá se říct „rozumbrada“.

Sibyla Vaneova – velmi mladá herečka, která ve svém oboru má obrovský talent. Divadlo je pro ní živote, však pouze ale do té doby, co se zamiluje do Doriana, pak dá přednost lásce, Dorian ji ošklivým způsobem odvrhne.

James Vane – bratr Sibyle Vaneove.

 

DĚJ:

Basil Hallwardová je okouzlená krásou a nevinnosti dvacetiletého Doriana a namaluje jeho portrét. Lord Henry si Doriana velmi oblíbí, taky mu vnukne myšlenku že mládí a krása je to nejdůležitější v životě. Dorian je uchvácen dílem malířky, a vysloví přání, kde si přeje zůstat stále tak mladý a krásný jako na obrazu. Přání se vyplní, o čemž však nikdo kromě samotného Doriana neví. Nyní samotný hrdina obraz vlastní a pomalu sleduje jeho změny.

 

První změna přijde hned po tom, co se rozejde s mladou herečkou, která je do něj zamilovaná a nazývá ho „krásným princem“. Ten ji však ošklivým způsobem odmítne, a ona pak spáchá sebevraždu. Zděšen tím jak se jeho výraz na podobizně mění, nechá Dorian obraz schovat do pokoje, do kterého měl klíč pouze on. Nenechal a nedovolil, aby někdo viděl ten obraz. Dorian se stává krutým a bezcitným, jeho tvář nadále zůstává krásná, mladá a nevinná. Uběhne mnoho let, ale Dorian je pořád tak krásný a dokonalý jako před tím, zatímco jeho podobizna na obraze je čím dál ohavnější s přibývajícími zlými skutky, kterých se dopouští. Když jednoho dne Dorian ukáže své velké tajemství Basil, pak ji však následně bezcitně zastřelí. Henryho, svého nejlepšího kamaráda, donutím vydíráním mu pomoct vyhodit tělo do moře.

 

Začne ho pronásledovat James Vane, který se chce pomstít za smrt své sestry. Doriana však ale zachrání jeho mladistvá tvář. Ten pak uznává, že nemohl nic společnýho s jeho sestrou mít, a proto ho nechává odejít. Dorian je unaven a má toho všeho dost. Chce zničit obraz, a doufá v to, že to prokletí zmizí, bere pistoli a vystřelí po obrazu. Dorian umírá, ale na obraze je pořád mladý dvacetiletý hoch, s nevinnou a překrásnou tváři.

 

Hlavní myšlenkou toho díla je to, že krása může zkazit a zničit člověka.

 

Dekadentní je to v tom, jak v jednom filmu, je tři části, první je dokonalá, všechno je krásné, báječné a dokonalé. V druhé části se pocity a děje začnou střídat, to krásné a dokonalé se zdá být, zlé a nesnesitelné. A třetí část je převážně o špatných lidských vlastnostech, o lidské nenasytností a touze po nemožném. O tom co jedno přání dokáže udělat s člověkem. Jak lehce se dá zaprodat duši ďáblu.

Další podobné materiály na webu:

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!