Obsluhoval jsem anglického krále – čtenářský deník

Kniha: Obsluhoval jsem anglického krále

Autor: Bohumil Hrabal

Deník přidal(a): Nety

Podobný materiál: Rozbor díla

 

Čtenářský deník: Obsluhoval jsem anglického krále

Postavy:

 • Ditie/Dítě – komplex ze svého vzrůstu, přeje si být někdo, vlastnit hotel (plavé vlasy, modré oči)
 • Líza – manželka hl. protagonisty, zfanatizovaná nacistickou ideologií, bývalá učitelka
 • vrchní Skřivánek – vyzná se v hostech, obsluhoval anglického krále

 

Děj:

Příběh prodavače párků, pikolíka – číšníka, který si přál být bohatý, být „někdo“, a vlastnit hotel. Nejdřív pracuje v restauraci U Zlatého města Prahy (Tonda Jódl pracující u firmy Berkel – oblek na nafukovacích figurínách), později jde pracovat do hotelu Tichota, dokud není vyhozen, kvůli nařčení (podomek) z krádeže Bambino de Praga (Pražské jezulátko).  

Dostane se do luxusnějšího hotelu Paříž, kde se setkává s vrchním Zdeňkem Skřivánkem, co obsluhoval anglického krále. Náhodou se mu podaří obsloužit Habešského císaře, kterému nikdo nenalil přípitek. (Nařčení z krádeže zlaté lžičky, získá řád)

Potká Lízu (původně německou učitelku z Chebu), takže začne obhajovat utlačované Němce, je vyhozen. Ožení se s ní.

Líza chce přivést na svět nového árijce, a tak se snaží otěhotnět, z jejich vztahu se vytratí láska a vášeň. Vlivem léků se jim narodí postižený syn (hřebíky).

Líza odejde do války. Nakonec mu po ní zbude jen kufr se známkami, za který si po válce koupí svůj vlastní hotel V Lomu. (Hemingway ho chtěl od něj odkoupit) 

Nakonec je mu hotel zabaven, kvůli režimu (Zdeněk). A on dobrovolně odchází s milionáři do vazby (co milion to rok). 

Skončí na samotě s učitelem literatury a bývalou zaměstnankyní čokoládovny.

Skončil psaním této novely.

 

Rozbor uměleckého textu:

P.S. Ten letní měsíc, kdy jsem tento text psal, jsem žil pod dojetím „umělé vzpomínky“ Salvadora Dalího a Freudova „uřknutého afektu, který nachází průchod řeči“ (konec)

…až teď jsem tomu přišel na kloub, ta možnost, že se ti dva už nikdy neuvidí…, tak ta možnost dělala z těch lidí krásné lidi to žbyl ten nový člověk, ne ten vítězný a uřvaný a pyšný, ale naopak člověk pokorný a zádumčivý, s krásnýma očima vyplašeného zvířátka…, a taky jsem se očima těchhle mileneckých párů, protože i manželé se tady pod úhlem fronty stávali milenci, naučil jsem se jejich očima dívat na krajinu, na květiny… na to, že každá hodina je svátostí oltářní, protože den a noc před odjezdem na frontu milenci už nespali, ne že by byli v posteli, ale něco tady bylo víc než postel, byly tady oči a lidský vztah, který jsem skoro za celý svůj život číšníka nepoznal takovou silou jako jsem to viděl a žil tady…

 

Jazyk:

 • nespisovný
 • germanismy
 • dlouhá souvětí
 • defilírka – slavnostní pochod
 • teatrálně – divadelně
 • krchově – hřbitov
 • devocionálie – kultovní předměty (kříže, sošky, relikvie,…)
 • diškrece – spropitné


💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!