Paní Bovaryová – čtenářský deník

 

Kniha: Paní Bovaryová

Autor: Gustave Flaubert

Deník přidal(a): denca

 

 

 

 

Gustave Flaubert

Byl francouzský spisovatel, narodil se v r. 1821 v Rouenu, v lékařské rodině jako třetí dítě. Studoval na lyceu. Později studoval práva, která nedokončil pro nervovou  chorobu. Během života napsal 5 románů (poslední však nedokončil).

 

Další autorovo dílo: 

Byly jednou dva písaři – Román je posledním, nedokončeným dílem francouzského prozaika Gustava Flauberta. Tento společenský román líčí příběhy dvou vysloužilých písařů.

 

Další autoři realismu, naturalismu:

Mark Twain

Emile Zola

Honoré de Balzac

Charles Dickens

– L.N.Tolstoj

 

Vlastní děj knihy

Po vystudování se mladý lékař přestěhuje do Tostes, kde na přání své matky nachází i svoji první ženu, která byla starší a ošklivá. Manželství netrvalo dlouho a mladý lékař se stává vdovcem. Do roka se ožení s mladičkou dcerou svého pacienta. Ema začíná býti krátce po svatbě nespokojena, neboť její představa o manželství, které si vysnila díky knihám se zcela liší. Manžel je  lékař, spoustu času věnuje pacientům a domů se vrací unaven až ve večerních hodinách. Ema pro svoji nespokojenost stále častěji podléhá rozmarům a náladám, její manžel si myslí že je nemocná. Brzy se rozhodnou přestěhovat do většího města Yonville. Ema otěhotní a myslí si, že narozením dítěte se její nespokojenost změní, to se však nestane. Narodí se jí dcera Berta a moc mateřské lásky k ní necítí – dítě dává ke kojné. Nachází si první milostný vztah s hrabětem Rudolfem, do kterého se bláznivě zamilovala.  Schází se s ním tajně každý den, začíná mu kupovat drahé dary, které zadlužují jejich rodinu. Rozhodne se utéci se svým milovaným, ten ji však v poslední chvíli opustí, neboť on sám to  bral pouze jako románek. To Emu zlomí a manžel si myslí, že je opět nemocná.  Brzy si nachází další milostný románek se studentem práv Leonem. Toho si vydržuje, jezdí za ním do Paříže. Tím stále více zadlužuje svoji rodinu, kterou přivede až do exekuce. Svoji situaci už neunese a jedem se otráví. Umírá manželovi před očima, ten ač je lékař, tak ji nedokáže pomoci. Doktor svoji ženu nesmírně miloval,  zanedlouho umírá žalem. Jejich dceru Bertu si vezme k sobě jeho matka, která umírá do půl roku a tak malou Bertu si k sobě bere nějaká teta, která je nemajetná a Berta si musí na živobytí vydělávat v prádelně.

 

Jazyk knihy

Kniha je psaná jazykem spisovným, často jsou zde latinské výrazy, řada obrazů, přirovnání a metafory.

Je to kriticko-realistiký psychologický román, psaný na základě skutečných událostí popisovaných v novinách.

 

Charakteristika postav

Charles Bovary – vesnický doktor, jednoduchý, usedlý, rozvážný člověk toužící po klidném rodinném životě.

Ema Bovaryová – dcera sedláka, později manželka doktora. Od mládí žila v klášteře, kde četla dívčí romány.

Myslela si, že skutečný život je jako v románech. Po sňatku přišlo vystřízlivění a  začíná býti nespokojena s

běžným životem v manželství. Nachází si milence a její chápání je zcela mimo realitu. Ema je pyšná, povrchní,

touží po přepychu, vášnivé lásce.

 

Hlavní myšlenkou knihy je analyzovat měšťanský život. Ukázat nešťastné manželství, nevěru, co dokáže zadlužování.

 

Vlastní názor

První část knihy se mi četla těžce. Od druhé části se četlo mnohem lépe. Ani nevím z jakého důvodu. Na začátku jsem fandila mladé lásce mezi lékařem a jeho vyvolenou Emou. Po delší době, jsem však změnila názor. Vůbec se mi nelíbilo, jak se jako manželka chovala. V podstatě doktor se oženil, snažil se být dobrým lékařem a mužem. Kvůli pracovním povinnostem byl hodně času na cestách a to zneužívala jeho manželka. Po dočtení knihy mi bylo velmi smutno. Byla jsem ze všeho dosti otřesena. Vůbec jsem nečekala takový tragický konec.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!