Piková dáma – čtenářský deník (2)

denik

 

Kniha: Piková dáma

Autor: Alexandr Sergejevič Puškin

Deník přidal(a): PatasKminek

 

 

 

 

Postavy

Heřman

  • Německý voják, který by udělal téměř vše, aby splatil své dluhy. Každý večer sledoval karty, ale nikdy nevsázel. Sobecký.

Lizaveta Ivanova

  • Mladá služka hraběnky, která byla pracovitá a naivní. Stála o pozornost někoho jako byl Heřman.

Hraběnka Anna Fedotovna

  • Stará hraběnka, která měla znát tajemství 3 výherních karet. Je rozumná, mazaná, neustále komanduje Lizavetu.

Vedlejší postavy

  • Narumov, Čelinskij

 

Děj

Povídka začíná v noci, kdy muži hrají u Narumova karty. Ten jim vypráví o své babičce (Hraběnce Fedotovně), která kdysi prohrála velké množství peněz a hrabě Saint German jí dal radu (3 karet), jak své peníze vyhrát zpět.

U karet s nimi seděl i Heřman, který se vždycky na karty pouze koukal, ale nikdy nehrál.

Děj pokračuje u Lizavety, která se stará o hraběnku. Všichni ví, jak je hraběnka stará a i přesto že jim přijde už hnusná a vtipná, je stále vážená. Lizaveta stojí o pozornost nějakého muže, kteří ji běžně pozornost nevěnují. Proto je nadšená, když ji začne sledovat německý voják (Heřman) a začne jí psát dopisy o setkání.

Heřman to však dělá jen proto, aby se dostal k Hraběnce, proto v den, kdy se má vidět s Lizavetou, počká, když hraběnka bude sama a chce, aby mu řekla ty tři karty. Hraběnka je v šoku a co na ni Herman míří zbraní, umře.

Heřman vše řekne Lizavetě, která je z jeho činu nešťastná. Heřman je taky nesvůj, proto jde hraběnce na pohřeb a v ten večer mu do snu vejde hraběnka a řekne mu to tři karty – jediné pravidlo je, že je nesmí vsadit v jeden den a musí si vzít Lizavetu, poté mu hraběnka odpustí.

Heřman se tedy vypravil do Moskvy, kde vsází obrovské množství peněz – první dvě karty mu první dva dny vyjdou. Ale když přijde třetí den aby vsadil vše, co má, tak třetí karta – eso padá. Heřman se však musel přehmátnout a místo esa si vzal dámu, proto prohrává.

Heřman si myslí, že za to může hraběnka a závěrem sedí zblázněný v léčebně.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!