Proměna – čtenářský deník

Kniha: Proměna

Autor: Franz Kafka

Deník přidal(a): Teryk94

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Téma: zvládání změny

Hl. myšlenka: zvládání změny z člověka na brouka, rodinné vztahy

Čas: není uveden, byt rodiny Samsových

 

Prostor:

1. Pokoj Řehoře – Řehoř se vzbudí a zjistí že je něco špatně, je z něho brouk. Strachuje se o svou práci.

2. Kuchyň – Otec hodí po Řehořovi jablko a zasáhne ho do zad. To má fatální následky. Řehoř díky hladu a tomuto zranění umírá.

 

Kompozice: chronologická, 3 dějství

LD: Epikamá děj, časové i příčinné souvislosti

LŽ: Novela –  krátký příběh, jednoduchá dějová linie, děj se stupňuje, málo postav

Vypravěč: autor se vyjadřuje chladně –  er- forma

Postavy: Řehoř Samsa – hodný, zodpovědný, pečlivý, trpělivý, svědomitý, není sebevědomí

Markéta – Řehořova sestra, obětavá, nápomocná, hraje na housle

Otec – tvrdý, líný, přísný

Matka – starostlivá, důvěřivá, opatrná, nemocná

 

Děj:

Řehoř chce vstávat do práce ale nemůže, neuvědomuje si že se změnil. Bojí se že to nestihne do práce. Nakonec mu dojde co se děje. Nebojí se o sebe ale o to aby rodina měla peníze. U bytu zazvoní prokurista z Řehořovi firmy kterého posílá šéf aby zjistil proč se Řehoř nedostavil do práce. Řehořova matka a otec se s prokuristou snaží dostat do Řehořova zamčeného pokoje. Tomu se podařilo nějak odemknout dveře, když ho ale uvidí matka omdlí, otec se rozbrečí a prokurista odchází zhnusený z bytu. Řehoř se ho snaží přemluvit že se jen oblékne a půjde s ním ale to už mu nikdo nerozumí. Jeho hlas se změnil na zvířecí. Druhý den Řehoř zjistí že se nic nezměnilo a že je stále brouk. Na zemi uvidí tác na kterém je jeho oblíbené mléko s medem. Když se ale napije zjišťuje že mu to už nechutná. Markéta o tom neví a tak mu nechává každý večer v pokoji zbytky jeho oblíbeného jídla. Řehoř celé dny trávil spaním bod postelí kde nebyl vidět kdyby náhodou přišla nějaká návštěva. Jelikož mu lidské jídlo už nechutnalo přestal pomalu jíst a když Markéta viděla že se jídla několikrát ani nedotkl přestala mu jej nosit. Protože byl Řehoř brouk a rodina tak byla bez příjmů, musel si každý najít práci. Chtěli se přestěhovat do menšího bytu aby neměly tolik nákladů ale nevěděli jak přestěhovat Řehoře. Propustí tedy služebnou ale jedna paní Gréta chodí každé ráno a večer udělat tu nejdůležitější práci.. Když uvidí Řehoře ani se nijak nevyděsí ale neoslovuje ho jménem ale říká mu To. Všechny ostatní práce musí matka dělat sama. Jednou se rozhodnou přestěhovat všechen nábytek z Řehořova pokoje. Markéta matce pomáhá ale ta když při vyklízení pokoje zahlédne Řehoře opět omdlí. V tu dobu přijde domů otec a když uvidí manželku bezvědomí myslí si že jí Řehoř napadl a začne po něm házet jablka. Jedno mu ale uvízne v zádech a tak se Řehoř stává skoro nepohyblivým. Aby rodina zvýšila své příjmy rozhodne se pronajmout jeden pokoj třem pánům. Jednou když jim Markéta hraje na housle se jde na ní Řehoř podívat. Pánové ho ale uvidí a zhnuseně odejdou. Rozčilená Markéta prohlásí že by bylo lepší se Řehoře zbavit a matka s otcem s ni souhlasí.

Druhého  dne když jde Gréta do Řehořova pokoje uklidit uvidí ho bezvládně ležet. Vždy před ní utekl pod postel ale teď jen ležel. Gréta do něho párkrát dloubne koštětem a zjistí že zemřel. Když to oznámí rodině všichni jsou šťastný že se zbavili břemene a nikdo netruchlí. Rodina se pak stěhuje do menšího bytu.

 

Autor: Franz Kafka  1883 – 1924

1.polovina 20. století

Pražská německá literatura – němečtí spisovatelé žijící v Praze

existencialismus – řeší otázku lidského života, klade důraz na individualismus

 

Další autoři: Max Brod – Hlídka, Boj za pravdu, Galilei ve vězení

Gustav Meyrink – Golem, Netopýři, Černá koule

Franz WerfelJeremiáš, Kozlí zpěv, Dům smutku

 

Franz Kafka – židovského původu

– problémy s otcem

– komplikovaný vztah s ženami

– tuberkulóza

Díla: Ortel, Topič, Venkovský lékař

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!