Pýcha a předsudek – čtenářský deník

Kniha: Pýcha a předsudek

Autor: Jane Austen

Deník přidal(a): AV

Rozbor díla zde

 

 

 

 

POSTAVY

  • Elizabeth Bennetová: Druhá, asi nejmilovanější dcera pana Benneta. Je oproti svým sestrám velice inteligentní, tvrdohlavá, čestná, upřímná, laskavá a energetická mladá žena. Absolutně cizí jí jsou přetvářka a arogance často používané ve vyšších kruzích. Snaží se vidět každého v pravém světle a nikoho si neidealizovat.
  • Pan Darcy: Pochází z velmi urozené a bohaté rodiny, a proto v jeho povaze odjakživa kromě vysoké inteligence a smyslu pro čest převažovala hrdost a pýcha. Poté co se zamiluje do Elizabeth se jeho pohled na svět zcela změní. Stává se z něj chápavý a tolerantní člověk.
  • Jane Bennetová: Nejstarší a nejkrásnější dcera Bennetových. Jane je velice klidná, laskavá, citlivá a chápavá dívka. Stejně jako Elizabeth i jí jsou přetvářka a arogance cizí. Na rozdíl od ní je však velmi důvěřivá a nechce si připustit že i nenávist, vychytralost a prospěchářství jsou lidskými vlastnostmi.
  • Pan Wickham: Darcyho bývalý přítel z mládí a příslušník domobrany. Na venek působí příjemně a čestně, je to však hazardní hráč, věčně bez peněz, pro které je schopen udělat cokoliv. Umí se skvěle přetvářet a dělá ze sebe oběť.
  • Pan Bingley: Od začátku působí lepším dojmem, je přívětivější, méně povýšený, o to více však důvěřivý a naivní.
  • Paní Bennetová: Neoplývá přílišným rozumem ani dobrými způsoby, je povrchní a cynická. Má zájem hlavně aby vypadali dobře před veřejností a aby výhodně provdala svých pět dcer.
  • Pan Bennet: Všeobecně uznávaný, moudrý, ironický, avšak trošku pohodlný flegmatický a podivínský.
  • Lydie, Kitty, Mary Bennetovi: Zdědily matčiny špatné vlastnosti.

 

OBSAH DÍLA

Bennetovi žijí na venkově v Longbournu blízko městečka Meriton a jejich život poklidně plyne. Tak tomu je do okamžiku kdy si sousední panské sídlo pronajme mladý, bohatý a svobodný pan Bingley. Za něj chce paní Bennetová provdat jednu ze svých dcer. Hned na prvním plese se pan Bingley opravdu zamiluje do nejstarší Jane. U Bingleyho pobývají také jeho dvě sestry a přítel pan Darcy. Ten je již od začátku domýšlivý a nepříjemný, navíc na plese urazí Elizabeth.

Brzy poté přijíždí do Longbournu pan Collins – bratranec sester Bennetových. Předstírá city k Elizabeth a požádá ji o ruku. Ta ho však striktně odmítne, protože chová city chudému důstojníkovi z Merytonu – panu Wickhamovi. Ten se Elizabeth svěří, že není chudý vlastní vinou, ale že za to může pan Darcy. Elizabeth ho teď ještě více nesnáší a myslí si, že její city k Wickhamovi jsou opětované.

Přestože vše mezi Jane a panem Bingleyem vypadalo slibně, Bingley se nevrací z několikadenní cesty do Londýna a zakrátko za ním odjíždí i zbytek společnosti. Z dopisu od sestry pana Darcyho je jasné, že pomýšlejí na svatbu Bingleyho s Darcyho druhou sestrou. Elizabeth posílá Jane do Londýna s nadějí, že ji tam Bingley vyhledá. Mezitím si její přítelkyně Charlotta Lucasová vezme pana Collinse. Elizabeth za nimi jede do Kentu, kde se setkává s Darcyho tetou Lady Catherine. Potkává se také s panem Darcym a jeho bratrancem Fitzwilliamem. Lady Catherine počítá se svatbou své dcery s panem Darcym, který ovšem všechny překvapí, když požádá o ruku Elizabeth. Přizná se, že ji už dlouho velmi miluje. Pro jeho smůlu se ten den Elizabeth dozvěděla, že za odloučením Jane a Bingleyho stojí on. To a křivdy spáchané na Wickhamovi uvádí jako důvod, proč ho odmítá. Druhý den Darcy zanechává dopis pro Elizabeth a opouští Kent. V dopisu vysvětluje, že si myslel, že sňatek Jane a Bingleyho by byl prospěchářský. Dále vysvětluje, že Wickham je vlastně podvodník, dlužník a lhář. Elizabeth tomu nevěří, ale po hlubším zamyšlení pochopí, že je to pravda. Doufá, že už se s panem Darcym neshledá.

Při návratu domů nachází Elizabeth své sestry Jane, která už je „vyléčená“ ze svých citů a Lydii, která se chystá odjet se svou přítelkyní. Radí, aby Lydii nikam nepouštěli a sama odjíždí s Gardinerovými na sever do Peak District. Ostatní chtějí navštívit i Pemberley, ale Elizabeth nechce, protože to je sídlo pana Darcyho. Nakonec se nechá přemluvit, protože pan Darcy má být na cestách. Sídlem je okouzlena, ale pana Darcyho stejně potká, protože se domů vrátí dřív. Darcy je jako vyměněný, chová se mile a pozorně, a dokonce Elizabeth představí svou sestru.

Elizabeth však dostává dopis od Jane, v němž stojí, že Lydia utekla s Wickhamem neznámo kam. V návalu lítosti se Elizabeth svěřuje Darcymu, čehož následně lituje, když si uvědomí, že jej miluje. Má za to, že nyní už není žádná šance, že by ji po takovém skandálu znovu požádal o ruku. Zdrcená se vrací domů aby byla nablízku své matce, zatímco její strýc se vydává do Londýna pomáhat panu Bennetovy s pátráním. Otec se za nedlouho vrací a po něm i dopis, že Lydia a Wickham, který byl převelen do Newcastlu se vezmou. Elizabeth zjišťuje, že to vše zařídil pan Darcy, a ještě Wickhamovi zaplatil povýšení.

Zakrátko Darcy s Bingleym přijíždí do Longbournu a Bingley se zasnoubí s Jane. Elizabeth doufá, že bude další na řadě, ale Darcyho chování tomu příliš nenasvědčuje. Jejím nadějím nepřispěje ani návštěva Lady Catherine, která jí sdělí, že sňatek neschvaluje a zakazuje jí říct ano, pokud by k nějaké žádosti došlo. Elizabeth je uražená a odmítne jí cokoliv slíbit. Lady Catherine to považuje za nehoráznost a odjíždí do Londýna, kde to sdělí jejímu synovci. Ten nakonec Elizabeth požádá o ruku a vezmou se.

 

HODNOCENÍ

Kniha Pýcha a předsudek byla mírně atypická množstvím dialogů. Děj byl poutavý a hlavní postava sympatická. Jediný problém byl velký počet postav, ve kterých jsem se místy ztrácela.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!