R.U.R. – čtenářský deník (3)

Kniha: R.U.R.

Autor: Karel Čapek

Deník přidal(a): Skvara

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

R-U-R (ROSSUMS UNIVERSAL ROBOTS)

(vydaní výtisku knihy v roce 1983, nakladatelství: Československý spisovatel)

 

AUTOR: Karel Čapek:

Narodil se 9. ledna 1890 v Malých Svatoňovicích. Byl to český spisovatel, filosof, dramatik, překladatel a novinář. Píše pro dospělé ale také pro děti. Zemřel v roce 1938 v Praze ve věku 48 let.

 

CHARAKTERISTIKA KNIHY:

Tato divadelní hra byla napsána v roce 1920, je rozdělená na tři části. Kniha je napsána formou přímých řečí jednotlivých postav knihy. Příběh se odehrává v budoucnosti, kde člověk vynalezl způsob umělého myšlení, ve formě strojů- robotů. Ti za člověka pracují, pečují o ně apod. Autor v tomto díle varuj na nebezpečí vývoje techniky.

 

CHARAKTERISTIKA TEXTU:

V této divadelní hře autor používá spisovný jazyk, hovorový („objevení Ameriky, uf.“str.121, „zlořečený ráj, tohleto!“str.156, „Dyť vona je jako malý dítě“str.163), odborné výrazy („napodobit chemickou syntézu“str.121, „katalyzátory, enzymy, hormony a tak dále“str.121), zdrobněliny („oči jsou drobátko“str.126, „Propánička, krásná dámo“str.137), lidové výrazy („Jsou na uhel, holenku“str.179, „Jářku, hudba je veliká věc“str.178)

 

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV: viz.str.114

  • Harry Domin- centrální ředitel R-U-R
  • Ing.Fabry- generální technický ředitel R-U-R
  • Dr.Gall- přednosta fyziologického a výzkumného oddělení R-U-R
  • Dr.Hallemeier- přednosta ústavu pro psychologii a výchovu robotů
  • Konzul Busman- generální komerční ředitel R-U-R
  • Stavitel Alquist- šéf staveb R-U-R
  • Helena Gloryová- manželka Harryho Domina
  • Sulla, Marius, Radius, Damon…- roboti

 

OBSAH:

Tato divadelní hra začíná příjezdem paní Heleny Gloryové na ostrov, kde se vyrábí roboti. Po přivítání obyvatel ostrova, se paní Helena dostává do kanceláře ředitele Domina. Ten ji vysvětlí postup při výrobě robotů, jak fungují. Té se nelibí jak s nimi lidé zacházejí, že nemají žádna pravá, nemají žádné pocity…Příběh pokračuje po deseti letech, kdy Helena, jakožto manželka ředitele Domina, přiměje Dr.Galla aby dal robotům duši. To se povede. Jenomže roboti se vzbouřili, vyhlásili válku a začali zabíjet všechny lidi. Nakonec zbyli pouze lidé na ostrově, kteří byli také postupem času zabiti. Přežil jen stavitel Alquist, po něm chtěli, aby našel zpět tajemství o výrobě robotů, protože se opotřebovávali a umírali. Tato hra končí láskou robota Primuse a Heleny, kteří odcházejí pryč.

 

HODNOCENÍ:

Tato kniha se mi líbila, protože zde bylo spoustu detektivních zápletek, ukazující na lidskou chamtivost, vychytralost, sobeckost, hloupost…

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!