R.U.R. – čtenářský deník

Kniha: R.U.R.

Autor: Karel Čapek

Deník přidal(a): Eliška

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

R.U.R. (Rossumovi univerzální roboti)

Literární druh: drama

žánr: tragédie (začátek komedie)

 

Postavy děje:

Helena – citlivá, láskyplná;

Harry – ředitel firmy na roboty, chce je nechat pracovat za lidi;

Fabry – technik, tvoří například květiny;

Dr. Gall. – zabývá se výzkumem fyziologie;

Hallemaier – zkoumá psychologii a výchovu robotů;

Alquist – zastává lidskou práci, nemá rád roboty;

Busman – komerční ředitel;

a roboti.

 

Čas; místo děje:

budoucnost; Rossumův ostrov

 

Helena navštěvuje továrnu na roboty, aby se o nich něco dozvěděla. Lidští pracovníci jsou z ní uneseni, a tak si ji chtějí všichni vzít a prosí, ať zůstane. Tak se Helena rozhodne pro Harryho a stane se jeho ženou. Heleně se však, stejně jako Alquistovi, nelíbí, jak roboty využívají ani to, že lidé nedělají žádnou práci.

Když slaví desáté výročí jejich sňatku, začíná se dít něco divného. Helena prosí dr. Galla, aby zkusil dát nějaké city a emoce do některých robotů. Potom dostane strach z toho, že se lidé přestali rozmnožovat, protože sama nemá s Harrym potomka, a když cítí, že není všechno v pořádku, spálí návod na výrobu robotů. Harry se ji snaží uklidnit. Tvrdí, že je všechno v pořádku. Když však přijdou na to, že se roboti vzbouřili, kvůli Gallovo tajnému pokusu s city, sbalí se a pospíchají na loď, kterou měli v záloze na útěk. Jenomže tu mezitím obsadili roboti a už na ně jdou. Lidé s nimi chtějí uzavřít dohodu – dají robotům jejich výrobní tajemství za to, že je nechají žít. Když se pak dozví o tom, jak ho Helena spálila, jsou v koncích. Fabry dá na plot elektrický drát. Opilý Busman se chce zkusit vykoupit penězi, jenže zapomene na elektřinu a je tak zabit proudem. Postupně se do domu roboti dostanou a zabijí všechny až na Alquista. Ten má přijít na to, jak se roboti vyrábějí a prozradit jim to, jenže si neví rady. Když potom zkouší pitvu, slyší lidský smích. Ale to je robotka Helena a robot Primus, které vyrobil dr. Gall pro lidskou Helenu. „Doveď to děvče do pitevny. Budu ji pitvat“, říká Alquist, jenže Primus se s ním začne hádat, ať si vezme raději jeho. To samé pak udělá i Helena. A tak v nich Alquist objeví novou Evu a Adama.

 

Vlastní názor:

Toto drama skončilo dobře, ačkoli pro lidstvo vlastně špatně. Kniha je velmi dojemná a dost mi připomíná Válku s mloky, jelikož se v ní lidé také přivedou ke zkáze, ale v R.U.R. se nad nimi autor už neslitoval.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!