Kniha: Revizor
Autor: Nikolaj Vasilijevič Gogol
Deník přidal(a): Tina
- Ruský spisovatel, 1809 – 1852
Literární druh a žánr
- Literární druh = drama, zejména dialogy, určeno pro jevištní provedení. Hra se člení na jednání, scény a výstupy.
- Literární žánr = satirická komedie o 5 jednáních, satira – kritizuje společnost vtipně a s nadsázkou.
Místo a doba děje
- Rusko, malé provinční městečko, dům policejního direktora, rozmezí 24 hodin. Za vlády cara Mikoláše I. (19. století). Dílo má nadčasovou platnost (stále aktuální).
Hlavní postavy
- Ivan Alexandrovič Chlestakov – třiadvacetiletý mladík, petrohradský úředníček, lhář, podvodník, povaleč, vychytralý, vychloubačný, není bohatý, využívá situace, bere úplatky (představa moci), všichni se ho obávají.
Vedlejší postavy
- Policejní direktor – městský hejtman, vládne nekompromisně městu, hodně lidí se ho bojí, snaží se házet vinu na ostatní, sám se ospravedlňuje, podplácí, vidí se jako velký pán v Petrohradu, důvěřivý, vážný.
- Anna Andrejevna – jeho žena, venkovská koketa, nepříliš stará, zvědavá, chlubivá, hloupá, naivní. Myslí si, že jí Chlestakov chce, je ochotna soupeřit se svou dcerou.
- Marie Antonovna – jeho dcera, hloupá, naivní.
- Osip – sluha Chlestakova, chytřejší než jeho pán, rychleji se dovtípí.
Honorace – žalují na ostatní, snaží se zalíbit revizorovi: poštmistr Špekin, školní inspektor Chlopov, soudce Ljapkin-Ťapkin, kurátor Zemljanika, lékař Gibner, statkáři Bobčinskij a Dobčinskij (jsou si velmi podobní, zvědaví, roznáší po městě klepy).
Obsah
Do ruského městečka se donese zpráva o tajném příjezdu revizora z Petrohradu. Ten se ubytuje v místním hostinci. Úředníci z městečka mají špatné svědomí hlavně z různých podvodů, a proto se snaží revizorovi nadbíhat. Jenže dojde k omylu. Za revizora je považován úředník Ivan Alexandrovič Chlestakov, který se v městečku pouze zastavuje na cestě ke svému otci. Když Chlestakov vidí, jak ho všichni podlézavě obskakují, rozhodne se této situace využít. Protože je na mizině, rád přijímá stížnosti a dary a s pomocí mazaného sluhy Osipa z nich vyláká značné množství peněz. Vetře se do hejtmanovy rodiny, snaží se svést jeho manželku, dokonce požádá o ruku jeho dcery. Ale Chlestakov se začíná obávat prozrazení, proto rychle odjíždí z městečka. Z jeho dopisu zachyceného poštmistrem se obyvatelé městečka dozvídají, že šlo o podvodníka. Scéna končí příjezdem pravého revizora do městečka.
Další podobné materiály na webu: