Román pro muže – čtenářský deník

Kniha: Román pro muže

Autor: Michal Viewegh

Deník přidal(a): lukas

Podobný materiál: Rozbor díla

 

Téma:

  • 1. linie Příběh 3 sourozenců, kteří se s mladou striptérkou vypraví na hory
  • 2.linie popis událostí a pocitů které zažil autor

 

Jazykové prostředky:

  • většina psaná v er-formě, autorův život v ich-formě. Časté dialogy, přímá řeč, vulgární výrazy, hovorová čeština „Ještě si musím koupit pár drobností, oukej?“, citáty – politiků a spisovatelů.
  • V celé knize se také objevuje popis událostí autora, líčí psaní této knihy a besedu a ve škole. Autor je člověk, který říká, co si myslí a v jeho hlavě se myšlenky točí kolem sexu.

 

Prostředí:

  • První část se odehrává v Praze, 2. část v lyžovacím centru v Italských horách

 

Charakteristika postav:

  • Cyril – zkorumpovaný soudce, bez morálních zásad, autorita, život si chce užít bez ohledu na ostatní, má jednoduchý vkus – spokojí se jen s tím nejlepším
  • Bruno – nemocný, tichý, neprosazuje se, uklidňují ho vlaky, líbí se mu Tali
  • Aneta – zásadová, morálně správná, snaží se odporovat Cyrilovi, vyčítá mu jeho životní styl a zkorumpovanost
  • Tali – striptérka, Cyril ji koupí Brunovi, je krásná a ví to o sobě, dokáže toho využít, má ráda hezké věci

 

Děj (obsah):

V úvodu knihy se seznamujeme se 3 sourozenci – Aneta, Cyril, Bruno. Dovídáme se také, že jejich rodiče se zabili při autonehodě. Cyril jako nejstarší se stará o svoje mladší sourozence. Dalšími postavami jsou Šimi, slavný fotbalista a René, majitel nevěstince.

V druhé části knihy se Bruno dozví, že je nemocný a nezbývá už mu mnoho času. Z této zprávy je zdrcený nejen on ale hlavně jeho sestra Aneta. Když se to dozví Cyril, rozhodne se vzít své sourozence na poslední velkou lyžovačku do Itálie. Oba sourozenci samozřejmě nemůžou tuto nabídku odmítnout. I když je to oba překvapí, protože bratr je obvykle škrt, kterému musí přidávat i na benzín přesto, že vydělává slušné peníze. Cyril má pro bratra ještě jedno překvapení, koupil mu totiž od Reného společnici Tali, na kterou Bruno kouká na internetu. Tato čtveřice tedy vyrazí, první problém nastane už v obchodním centru, když Cyrilovi přinesou polévku z pytlíku. On přece nebude něco takového jíst. Během pobytu se však Bruno příliš stydí, než aby dokázal s Tali něco mít. Nakonec se tedy s Tali vyspí Cyril. Aneta zde potká svého přítele, jak lyžuje se svou rodinou. Bruno i Aneta jsou znechuceni a vrací se vlakem domů. Tali a Cyril spolu začnou chodit. Když se to dozví René chce Cyrila zabít, to se mu však nepovede.

V poslední části Bruno umírá.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!