Sbohem, armádo! – čtenářský deník

Kniha: Sbohem, armádo!

Autor: Erich Maria Remarque

Deník přidal(a): ejeli

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Děj: 1. světová válka v Itálii, Švýcarsku

Kniha je rozdělena do pěti knih

Ich-forma (vypravěč Frederick Henry)

Vyprávěno chronologicky

 

První kniha

Příběh začíná na jaře roku 1918, kdy se vypravěč Frederick Henry vrací z dovolené zpátky na frontu. Frederick je mladý Američan, který dobrovolně odešel do Itálie k armádě. Tam působí jako řidič u sanity. Společně s dalšími vojáky a knězem bydlí ve vile v Gorizii.

Ze začátku vede neuspořádaný život. Pije, chodí za děvčaty, hledá řád a hodnoty. Jeho spolubydlící, Ital Rinaldi (chirurg), ho seznámí s mladou ošetřovatelkou Catherine Barkleyovou, která působí v nedaleké anglické nemocnici. Začnou se spolu scházet. Frederick ji nemiloval a ani to neměl v plánu. Catherine to věděla, ale stačilo ji, že se o někoho může opřít. Její snoubenec totiž zemřel ve válce a ona někoho v tu dobu potřebovala.

Jednou když jel Frederick na stanoviště, uviděl podél cesty vojáka s kýlou. Voják si sundal pás, protože nechtěl jít na operaci a poté následně do zákopů. Frederick mu slíbí, že ho vyzvedne na zpáteční cestě, přestože nemá potřebné papíry, které k převozu potřebuje. Měl si proto udělat bouli, aby měl důvod ho vzít s sebou. Vojáka si nicméně najdou a odvezou dřív, než to stihne Fred.

Italská armáda se snaží obsadit horská území – začíná ofenzíva proti Rakušanům a Frederick musí, jakožto řidič sanitních vozů, odjet na bojiště.  Vojáci si tam s Frederickem (tenente) povídají o válce. Říkají, že válku nevyřeší, když se nějaká strana vzdá. Když jednou nějaká skupina nechtěla zaútočit, zastřelili každého desátého. Fred si myslí, že „válka je hnus“. Při jejich společném obědu se ozve exploze. Fred se snaží pomoct jednomu vojákovi (Passini), ale ten už je mrtvý. Chtěl se postarat o zbývající tři vojáky, ale sám je zasažen minou a vojáci ho odvezou do stanoviště. Tam se Fred dozví, že byl zasažen minou z minometu a střípky se dostali do nohy. Fredericka pošlou s anglickou ambulancí. Na cestě, člověk ležící nad ním zemře.

V polním lazaretu za ním přijde Rinaldi. Oznámí Fredovi, že dostane stříbrnou medaily za statečnost. Fredovi na tom ale vůbec nezáleží. Kamarád mu také známí, že do americké nemocnice kam bude poslán, jede i slečna Barkleyová. V nemocnici Freda navštíví i kněz, s kterým si Fred rozumí. Povídají si o válce a její podstatě.

Fredericka převezou do Americké nemocnice v Miláně.

 

Druhá kniha

V nově zřízené nemocnici v Miláně skoro nikdo není. (Jednou Fredericka holí italský holič. Ten si myslí, že je Rakušan a je proto na něj hrozně nepříjemný.)

Za Frederickem přijde Catherine. Fred je hrozně rád, že ji tam vidí a postupem času se do ní zamiluje. Catherine je ze začátku sice chladná a odměřená, ale jednou ztratí hlavu. 0Milenci spolu začnou trávit hodně času.

Frederick má problém s kolenním kloubem. Doktoři ho chtějí operovat za půl roku, ale tak dlouho Frederick nechce ležet. Proto si vyžádá jiného doktora, který mu to operoval koleno ze dne na den. Doktor byl naštěstí velice šikovný a koleno se celkem spravilo.

Fred si užívá společných chvilek s Catherine. Chodí spolu na procházky a na dostihy koní. Oba se snaží zapomenout na fakt, že se Frederick musí vrátit zpátky na frontu.  Catherine mu oznamuje, že je těhotná. Fred je zpočátku zaskočený, ale Catherine miluje a nakonec je z toho nadšený. Fred je nakažen žloutenkou. Jedna nepříjemná sestra u něj najde několik flašek alkoholu a podezřívá ho, že si uhnal žloutenku naschvál, aby nemusel na frontu. Řekne to lékaři a Frederick tak přijde o zotavovací dovolenou.

Poslední večer před jeho odjezdem na frontu stráví poslední večer s Catherine v hotelu. Ve vlaku mu drží místo jeho známý, aby mohl cestou sedět. Jednomu vojákovi se ovšem tohle gesto nelíbí a Fred mu ho musí nechat. Ví, že je voják v právu a nechtěl způsobit rvačku. Sám nakonec cestuje v uličce, kde je plno dalších vojáků.

 

Třetí kniha

Když se Fred vrátí, mnoho lidí mu říká, že měl ohromné štěstí, když nebyl to léto na frontě. Nebylo pro ně úspěšné a bylo hodně obětí. Rinaldi pracuje v tamní nemocnici. Měl během léta hodně práce a je vyčerpaný. Během jejich společné večeře s knězem je Rinaldi poněkud nepříjemný. Kněz Fredovi prozradí důvod jeho nepříjemného chování. Rinaldi se totiž bojí, že má syfilis.

Frederick odjíždí na frontu. Zanedlouho se ovšem dozvědí, že Němci a Rakušáci prolomili frontu. Začal tedy ústup. Nemají hlášení o stavu na frontě a na silnicích se tvoří několikametrové kolony. Frederick se bojí, že je dostihnou Němci a odbočí ještě s pár dalšími vojáky z hlavní silnice. Auta jim ovšem zapadnou do bláta, a musí tedy v cestě pokračovat pěšky. Cestou někdo zastřelí jednoho z jejich vojáků (Ayma). Fred s dalšími vojáky si myslí, že ho nezastřelili Němci, protože ty by zastřelili všechny. Myslí si, že po nich stříleli Italové, neboť ty se bojí, aby nepronikali Němci do jejich armády. Během cesty ještě jeden voják od nich uteče, protože se bojí, že by ho také zastřelili. S Frederickem nakonec zůstane jenom jeden voják, Piani. Jim se nakonec podaří dostihnout ústupový proud, který dojde k mostu, u něhož ale stojí vojenská policie a zabíjí důstojníky. Vždy si nějakého vyhlédnou, vyslechnou a potom zastřelí. Vyhlédnou si tak i Fredericka. Mluví totiž italsky s přízvukem a oni proto předpokládají, že je Němec v italské uniformě. Henry se chce zachránit, uteče a skočí do řeky. Dostane se až k železniční trati, kde naskočí na jedoucí vlak.

 

Čtvrtá kniha

Vlak ho zaveze až do Milána. Fred se zastaví ve vinárně, kde mu majitel nabídne úkryt a poradí mu, aby si převlékl oblečení. Fred v městě navštíví svého starého přítele Simmonse. Ten mu dá nějaké civilní šaty. Pak Frederick odjede do Stresy, kde potká Catherine společně se slečnou Fergusovou. Fred se s Catherine sice cítí lépe, ale už nevidí v ničem smysl: „Svět zlomí každého,…a ty které zlomit nedokáže, ty zabije.“ Frederick si připadá jako zločinec, když dezertoval z armády. V hotelu si povídá s barmanem, kterému na otázku: „Proč šel do války“ odpoví, že „byl pitomec.“– str.225 Taky si povídá se starým známým (hrabě Greffi) o válce. Ani jeden v ní nevidí smysl.

Po pár dnech Freda v noci přijde číšník varovat, že se ho policie chystá ráno zatknout. Barman jim půjčí člun a Frederick se s Catherine dávají na útěk přes jezero do Švýcarska. Tam po snídani zatknou, ale nakonec zase pustí. Věří jejich historce, že přijeli kvůli zimním sportům.

 

Pátá kniha

Frederick se s Cat ubytují v domku v horách v Montreux. Žijí šťastně, chodí spolu na procházky a Fred si nechá narůst knír kvůli Catherine. Na konci zimy se přestěhují do Lausanne, aby byli poblíž nemocnice. Když na Catherine přijdou porodní bolesti, odjedou do nemocnice. Porod je komplikovaný. Na Catherine je toho moc a doktoři ji průběžně tlumí bolest rajským plynem. Nakonec se musí udělat císařský řez. Chlapeček se narodí mrtvý a Catherine zanedlouho po zemře také. Frederick poprosí o poslední rozloučení s Catherine. Je s ní sám v pokoji. Už to ale nebyla ta samá Catherine, „bylo to jako dávat sbohem soše.“-str.292 Frederick se vrací sám zpátky do hotelu…

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!