Sophiina volba – čtenářský deník

Kniha: Sophiina volba

Autor: William Styron

Deník přidal(a): Aneta2811

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

William Styron – Spisovatel William  Clark  Styron,narozen 11. června 1925 ve Virginii. William Styron je klasikem americké prózy a představitel jižanské prózy.  Rodina jeho otce vlastnila kdysi otroky. Jeho matka pocházela ze Severu. Ve třinácti letech ztratil matku a s její smrtí se těžko vyrovnával. Bolesti z její ztráty přisuzoval některé své problémy v pozdější době – alkohol, drogy, depresivní stavy vedoucí k sebevražedným sklonům. Ve druhé světové válce vstoupil do americké armády a bojoval v Tichomoří. Po válce studoval Dukeovu univerzitu.  Po jejím vystudování odešel do New Yorku, kde nějaký čas pracoval v nakladatelství McGraw-Hill, což zobrazil v knize Sophiina volba. V 50. letech se vydal Styron do Evropy, kde v Paříži spoluzakládal časopis The Paris Rewiew. V Paříži potkal svou ženu, spisovatelku Rosy Bergunderovou, s níž měl čtyři děti. V roce 1985 se William Styron zhroutil a začal se léčit z depresí. Zemřel 13. listopadu 2006 ve státě Massachusetts na zápal plic.

 

Sophiina volba je psychologický román s autobiografickými prvky. Prolínají se zde 2 časové roviny. První rovina zachycuje přítomnost v roce 1947 v Brooklynu a druhá rovina se zabývá Sofiiným vyprávěním o její minulosti. Děj je vyprávěn retrospektivně. Vyprávění je v ich-formě vypravěčem je Stingo. Děj se odehrává v Brooklynu, ve Varšavě a v koncentračním táboře Osvětim. Hlavní myšlenkou je kritika války a především kritika fašismu, a jeho dopad na fyzické utrpení jedince, ale zejména na destrukci lidské psychiky. Dílo je psáno spisovnou místy hovorovou češtinou, časté jsou cizí výrazy, vulgarismy, objevují se básničky, jsou zde otevřeně popsány erotické fantazie. Pro Sophiin projev jsou charakteristické chyby především v časování sloves, které zachycují její cizí původ.

 

Stingo – vypravěč, sám autor, mladý začínající spisovatel, zamiluje se do sophiie, přítel sophie a nathana, je vnímavý, umí naslouchat, je snílek, je nezkušený a proto jsou pro něj typické úvahy v oblasti erotiky.

Sophiie – polka, nebyla židovka, měla dvě děti, měla i manžela,nenáviděla svého otce, krásná žena, komplikovaná osobnost, nebyla smířená se svou minulostí, neustále měla výčitky svědomí, pokusila se spáchat sebevraždu, miluje hudbu a Nathana.

Nathan– schizofrenik se závislostí na dogách, je velice inteligentní a chytrý člověk, ví toho hodně o medicíně a o literatuře. Ve všem mu však brání jeho nemoc. Rád o sobě tvrdí, že je úspěšným vědcem, což však není pravda. Na jednu stranu je hodný a vtipný, na druhou stranu je krutý násilník. Má rád hudbu.Je zamilován do Sophie a je žárlivý.

 

Obsah

Roku 1947 přijíždí mladý Jižan Stingo do New Yorku, kde nachází práci v nakladatelství McGraw-Hill. Zde ale není šťastný a později odchází. Nastěhuje se do penzionu Růžový Palác, kde se chystá napsat svůj první román. Setkává se zde s mladým mileneckým párem Sophiíí a Nathanem a téměř hned se s nimi spřátelí. Do Sophie se beznadějně zamiluje. Postupně začíná odhalovat jejich charaktery. Sophie začíná Stingovi vyprávět a postupně odhalovat  svůj tragický příběh. Začíná svým dětstvím, které prožila v Krakově, byla vychována otcem, který nenáviděl Židy,  dokonce se angažoval i v konečné židovské otázce. Jako mladá se vdala, s manželem však nebyla šťastná, a proto měla milence Josefa, který byl členem odboje.Chtěla se věnovat hudbě, kterou milovala, její plány ji bohužel zhatila válka. Její otec i její manžel byli zajati a odvezeni do koncentračního tábora, kde byli zastřeleni.  Poté Sophie setkává odvážnou členku odboje Wandu, která je sestrou Josefa. Zde nastává první volba a to zda se zúčastní odboje, sophie odmítne, protože nechce ohrozit své dvě děti Jana a Evu. Jednoho dne je Sophie přistižena při převozu masa pro svou nemocnou matku.Je zatčena a spolu s Wandou i dětmi je převezena do Osvětimi. Pro svou znalost němčiny a psaní na stroji je přidělena jako sekretářka u Rudolfa Hosse. Sophie se rozhodně Hosse svést, aby zachránila svého chlapce Jana, které je v dětském bloku. Poslední její volbou je volba, kterou se Stingo dozví až na konci knihy, a tato volba má za následek Sofiino celoživotní trauma. Tuhle volbu před ní postaví německý lékař, ve chvíli kdy se objeví na rampě při selekci. Sophie se má rozhodnout, které ze svých dětí obětuje. Ve stresu se rozhodne pro svou dceru Evu.Po příjezdu do Ameriky začíná pracovat u dr. Blackstocka. Setkává se s nathanem, který ji zachrání, když zkolabuje v knihovně. Nathan Sophii miluje, ale ve svých náladách ji sprostě nadává, bije a odsuzuje za nevěru. Spor vyvrcholí když ji obviní z nevěry se Stingem. Oběma hrozí smrtí a proto se Stingo a Sophie vydají na farmu Stingova otce. Sophie však pochopí, že už nikdy nebude schopna žít normální život a rozhodne se vrátit k Nathanovi, kterého miluje a spolu spáchájí sebevraždu. Stingo oba nachází ležící mrtvé v posteli.

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!