Kniha: Stařec a moře
Autor: Ernest Hemingway
Deník přidal(a): Anonym
Přidáno na: Studijni-svet.cz
Ernest Hemingway (21. července 1899 – 2. červenec)
Byl to americký spisovatel, je považován za hlavního představitele tzv. „ztracené generace“.
Psát začíná už na střední škole. Po absolvování školy se stal reportérem. O rok později se vydává jako dobrovolník červeného kříže na frontu do Itálie, kde byl těžce raněn. Po válce pokračuje v práci v novinách, kde dělá zahraničního zpravodaje (Evropa a Blízký východ). Vstupuje do spolku spisovatelů okolo Gertrudy Steinové tzv. „ztracená generace“. Díla: Za našich časů (1925), fiesta (1926), Sbohem armádo! (1929) a další. Jeho asi nejznámější dílo je Stařec a moře (1952), za které v roce 1954 dostal Nobelovu cenu.
Postavy:
Santiago- stařec: vytrvalý, snáší bolest, rybář, má rád lvy a chlapce, silný,
Manolin- chlapec: obětavý, má rád starce, rybář
Tematická vrstva:
Námětem je lov ryby, dosažení téměř nemožného, krutost osudu i síla a odhodlání jedince. Za autorův vzor starce je často považován jeho přítel Gregorio Fuentes. V ději převažuje syžet.
Kompoziční vrstva:
Stařec a moře je novela. Literární žánr je epika. Dílo se odehrává poblíž Kuby, v přístavní vsi a na blízkém moři. Psáno er-formou.
Jazyková vrstva:
Překlad je psán spisovnou češtinou, ale objevují se tu španělské výrazy. Často použit monolog starce. Častá personifikace a přirovnání. Častá obecná pojmenování (stařec, ryba, chlapec,…).
Děj:
Stařec je smutný, že už čtyřiaosmdesát dní nechytil žádnou rybu. S chlapcem uklízí náčiní z lodi a chlapec mu později nachytá sardinky jako, zítřejší návnadu. Dalšího dne ještě za tmy stařec vstane vzbudí chlapce a jdou odnést náčiní spět do lodi, dají si kávu a stařec vyrazí na moře. Jede dál od břehu než všichni ostatní a po chvíli chytí tuňáka. Později se mu kolem návnady začne motat něco většího a tak stařec čeká, až se ryba chytí na návnadu. Když zabere začne stařec popouštět lano až se napne, potom je vlečen rybou dále na moře. Snaží se ji unavit a podře si v jedné chvíli ruku. Naváže na šňůru zbylé provazy, aby mohl rybu popouštět, až začne skákat. Do levé ruky ho chytne křeč a tak se bojí, že mu ryba uplave, když ji drží jen pořezanou pravačkou. Sní tuňáka, aby nabral sílu a začne si třít levačku, aby křeč přešla. Ryba na chvíli vyplave a stařec a stařec zpozoruje, že je delší než jeho člun, takhle velkou rybu ještě nevyděl. Začne se modlit a slíbí, že půjde na pouť, když rybu chytí. Později nahodil ještě jeden provaz, aby chytil něco k jídlu na zítřek. K večeru chytil dorádu, ze které vytáhl ještě dvě létající ryby, část dorády snědl spolu s létající rybou. V noci začal podřimovat, ale v noci začala ryba skákat a tak se ji stařec snažil udržet. Při skákání ryba nabrala vzduch a tak se nemohla tolik potopit a tak podle starcova očekávání začala kroužit kolem lodi. Z každou otočkou stařec namotává provaz zpět do lodi a vzdálenost od ryby se zkracuje. Několikrát se mu zatmí před očima, ale nakonec ryba připlave tak blízko, že se mu podaří zarazit jí harpunu do srdce. Přiváže ji k lodi a pluje směrem domů, po cestě mu rybu okusují žraloci, takže postupně přijde o harpunu i nůž, který přivázal na pádlo. V noci mu liž rybu sežerou úplně a přijde při její obraně ještě o kyj a část kormidlovací tyče. Když dopluje ke břehu je ještě noc a tak zabalí plachty a odnese je domů, pětkrát si musí odpočinout.
Ráno ho najde chlapec a tak požádá kamaráda, aby pohlídal starcovu loď i kostru ryby. Když se stařec probere, dá mu chlapec napít kávy a řekne mu že, ryba měří asi pět a půl metru. Stařec ho požádá o noviny za dobu, co tu nebyl a něco k snědku a řekne chlapci, ať hlavu ryby rozdrtí do rybích pastí a bodec (byl to mečoun) ať si nechá. Později nějaká turistka uvidí kostru této ryby a tak se zeptala číšníka, co se stalo. Ton jí ne moc šťastně řekne že, to bal žralok, což turistka špatně pochopí a proto řekne, že nevěděla, že žralok má tak krásně vykrojenou ocasní ploutev.
Další podobné materiály na webu: