Stařec a moře – čtenářský deník (3)

Kniha: Stařec a moře

Autor: Ernest Hemingway

Deník přidal(a): Daniel Konečný

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Ernest Hemingway

Byl americký spisovatel, reportér a držitel Nobelovy ceny za literaturu. Byl bohem a dobrodruh a patřil do Ztracené generace (autoři původně američtí kteří prožili 1 sv. válku byli sní duševně vzpjati. Termín ztracené generace vznikl v Paříži v salonu Gertrudy Šteinové a postupně se ke Ztracené generaci přidávají autoři z dalších zemí ).

Kde se něco odehrálo tam byl Hemingway. Např: 1 sv. válka působil v Itálii jako řidič sanitky. Španělská občanská válka působil zde jako dopisovatel.

2 sv. válka působil v ponorce kde zase zapisoval a dopisoval. Miloval adrenalin. Miloval Španělskou Koridu – býčí zápasy, ženy, whiskey, lov a doutníky. Ke konci života pobýval na Kubě a zde podléhá alkoholu a páchá sebevraždu.

Tvořil metodou ledovce ( ve svém díle zobrazil určité věci tak jak šli za sebou a konec nechal na čtenáři )

 

Díla:

Romány:

  • Sbohem armádo
  • Komu zvoní hrana
  • Fiesta
  • Zelené pahorky Africké

Novela:

  • Stařec a moře

 

Další autoři:

Erich Maria Remarque ( Na západní froňtě klid, Černý obelisk )

William Faulkner ( Hořící Mississippi )

John Steinbeck ( Hrozny hněvu )

Francis Scott Fitzgerald ( Velký Gatsby )

 

Stařec a moře

Žánrově Novela ( ta patří do střední epiky )

Časoprostor

Děj se odehrává v Kubánské vesnici, blízko Havany ve 40 letech 20. století

Hlavni postavou je starý rybář Santiago kterého už nějaký čas doprovází smůla a nedaří se mu chytit žádnou rybu. Ze začátku sním jezdil rybařit i malý chlapec Manolin kterého učil rybářského řemeslu. Jednoho dne ho ale opouští, protože ho rodiče poslali na loď s úspěšnějšimi rybáři.

 

Takže další dny zkouší štěstí sám a jednoho dne vypluje dál na širé moře, kde bude mít větší šanci na dobrý úlovek. 84 dni nic neulovil a 85 den opravdu narazí na marlina, velkou mečounovitou rybu. Manolin a další rybáři jsou však příliš daleko, a tak se musí s tímto obrem vypořádat sám. Nechá se rybou dva dny táhnout směrem od pobřeží a třetího dne s ní svede vítězný boj. Mrtvého marlina přiváže k boku lodi a vrací se k pobřeží. Avšak při zpáteční cestě je napaden žraloky, přilákanými čerstvou krví, a vyčerpaný stařec ví, že již nemá dost sil, aby je zabil. Přesto se nevzdává a snaží se je zahnat pomocí nože a kyje.

Pátého dne ráno se vrací do přístavu, ohlodanou rybí kostru nechává na pláži a odchází do své chatrče, kde ho ráno najde ustaraný Manolin a stařec mu vypráví svůj příběh. Ze starcova návratu má upřímnou radost a slíbí mu, že bude opět jezdit na moře s ním.

Odpoledne turisti obdivuji kostru ryby. Ale stařec se i tak neuspokojí a da i tak přesto najevo že i v budoucnu se pokusí naplnit svůj životní sen a chytit obrovského mečouna.

 

Poselství:

  • Nikdy se nevzdávej a jdi si za svým cílem

 

Jazyk:

  • Jelikož většinu textu tvoří zápis Santiagových myšlenek hovoří sám ze sebou (vnitřní monolog ), spisovný, rybářský slang, španělské výrazy, věty spíše kratší, přímá řeč


💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!