Tereza Raquinová – charakteristika postav

 

Kniha: Tereza Raquinová

Autor: Émile Zola

Deník přidal(a): Alžběta

 

 

Tereza

Bledá světlovlasá mladá žena, která prožila celé své dětství i dospívání u své tety, po boku stále nemocného bratrance Camilla. V žilách jí proudí z poloviny africká krev, po její mamince (která ale umřela už u porodu), takže je v nitru velmi energickou a vášnivou osobností. Tahle stránka její povahy však byla zakopána hodně hluboko pod povrch, jelikož se musela podřídit péči o nemocného hrobový klid, žádné vzrušení, přítmí, uspávající teplo a všemožné léčivé výluhy z ní udělali klidnou a poslušnou dámu. Laurent ovšem dokáže dostat její pravé já na povrch, a tak se z ní při každém jejich setkání stává nebojácné divoké vášnivé zvíře, neohlížející se na okolnosti. I přes to, jak je vděčná své tetě, za všechno, co pro ni dělá, dovedou jí její touhy a vášně až k nejostudnějšímu činu, k vraždě. Tento ohavný čin však milencům klid nepřinese, ba naopak, vášeň je tatam a do jejich životů vstupuje nekončící hrůza, děs  a nenávist.

 

Laurent

Na počátku příběhu svalnatý zdatný okouzlující muž, v jehož společnosti se všichni dobře baví. Má silné krevnaté tělo, na němž sedí svěží obličej s jasnými rysy a černou kšticí. Pracuje, stejně jako Camille, u orleánské železnice, a tak vydělává celkem slušné peníze, ale stejně se necítí uspokojen. Když totiž jednou okusil povolání malíře na volné noze, navykl si na bohémský život a zlenivěl. Jeho cílevědomost a vypočítavost ho tedy dovedli jasně až k Tereze, u které si mohl jednoduše uspokojit všechny své potřeby. Nakonec se do ní ale zamiluje, a tak přijme myšlenku na vraždu Camilla za svou. Po tomto činu se však jeho osobnost začne pomalu rozkládat a z toho původně okouzlujícího muže se stává zbabělý násilnický zoufalec, který si svou vinu nikdy nebude schopný přiznat.

 

Paní Raquinová

Starostlivá obětavá žena, která věnovala celý svůj život péči o své děti, především stále nemocného syna Camilla. S radostí štědře vítá každý čtvrtek přátelé na pravidelné dominové dýchánky. Po smrti Camilla je velmi vzklíčená -postupem času se na něj citově upnula, ale myslí si, že Tereza je zdrcená ještě víc, a tak přistoupí na myšlenku její svatby s Laurentem. Oba o ni dobře pečují a tak je jim velmi vděčná Neví totiž, pro co je to zástěrka. Když se před ní odkryje pravda, zničí ji to a pro oba vrahy si přeje jen pomstu.

 

Camille

Slabý, ochablý, stále nemocný mladík, který prožil celé své dětství v posteli s všemožnými léčivými výluhy obskakován svou matkou. Je provdán za Terezu, ale oba vědí, že mezi nimi nic víc než sourozenecká láska není a nejspíš ani nebude. Postupem času mu začne vadit, jak ho má matka pořád na očích, a tak se od ní snaží nějak dostat. Když se setká s Laurentem, myslí si, že našel kamaráda, netuší ale, že je jen součástí Laurentovi vypočítavé hry za pohodlím, a tak nakonec skončí právě jeho rukama pod vodou, jako utopenec.

 

Rozbor této knihy najdete zde:

Tereza Raquinová – rozbor díla k maturitě💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!