Kniha: V zámku a v podzámčí
Autor: Božena Němcová
Deník přidal(a): nj
Přidáno na: Studijni-svet.cz
Božena Němcová
Realistická povídka V zámku a v podzámčí podává obraz venkovského a městského života. Lidí a jejich problémů. Autorkou této novelistické povídky je Božena Němcová, vlastním jménem Barbora Panklová. Tvořia ve IV. Etapě NO. Vyrůstala v Ratibořicích a 17-ti letech byla provdána za německého úředníka. Manželství bylo nešťastné, radostí jí však byly děti. Po smrti syna Hynka začíná psát Babičku. Pobývala v Praze, kde poznala pražskou vlasteneckou společnost a seznámila se s předními českými spisovately. Velký vliv na ni měl pobyt na Chodsku, kde poznala život na venkově, studovala lidové zvyky a pověsti – psala pohádky, národopisné články a čláky o sociálních poměrech na venkově.
Téma: život lidí v 19.století, charakter lidí, společenské vztahy.
Místo a doba děje: Děj se odehrává v 19.století v malém městečku na Nymbursku.
Jazykové prostředky: spisovná čeština, hovorové prvky, přímá řeč, lidový jazyk.
Tematická výstavba: reforma.
Děj knihy:
Bohatí manželé Skočdopolovi koupili zámek a paní Skočdopolová si nechala ke jménu připojit „von Springfield“, aby vypadala urozeněji. Naproti tomu vdova Karásková a její děti Josífek a Vojtěch právě přišli o střechu nad hlavou. Jsou chudí a nemají co jíst. Vojtěch jde žebrat na zámek. Hodný vrátný mu dá plno jídla a panna Klárka, která slouží milostpaní, mu řekne, ať si každý den okolo druhé hodiny. Rozradostněný Vojtěch běží s jídlem za maminkou a Josífkem. Ten ale na nedostatek jídla umírá jídla. Vdovy Kráskové se ujme rodina Sýkorových, seženou ji rakev pro Josífka. Matka je však naprosto vyčerpaná a během noci strávené u Sýkorových umírá na choleru. Krejčí Sýkora a jeho manželka sami mají pět dětí, avšak jsou tak dobrosrdeční, že se Vojtěcha ujmou. Hlavní služebnou, která milostpaní na zámku strojí je Sára. Ta se kromě paní stará i o jejího psíčka Joliho. Vidí v něm totiž velký zisk (pokud totiž paní zemře dříve než pejsek, dostaneJoli a ten kdo se o něj stará 500 zlatých na rok). Sára všechny ostatní sloužící na zámku nemá ráda. Po nějaké době přijede na zámek i manžel paní Skočdopolové a přiveze společnost. Tak se Sára seznámí s Jacquesem, služebníkem jakéhosi barona. Při jedné schůzce se Sára nevěnuje dostatečně Jolimu, ale Jacquesovi. To Joliho pobouří a uteče. Zatímco je celý zámek vzhůru nohama, psíka najde Vojtěch. Písař Kalina najde Vojtěcha i s psíkem u Sýkorů a dovede je na zámek. Kalina za tento čin povýší na pojezdného a malý Vojtěch se paní zalíbí a udělá si z něj pážátko, které se má starat o Joliho místo Sáry. Ti si přirostou k srdci a tráví solu všechen volný čas. Pár dní po té si smetánka vyjede na letohrádek a Sára se rozhodne neúčastnit a udělat si tajný dýchánek s Jacquesem. Vypráví mu různé věci o paní a své vypočítavosti. Netuší ale že paní ji celou dobu poslouchá za dveřmi, protože se jí neudělala dobře o nejela na letohrádek. Propukne u ní cholera a rozhodne se Sáru okamžitě propustit. Díky této nemoci se dozví jaká býda panuje v podzámčí a po svém uzdravení se rozhodne postavit nemocnici a ujme se sirotka Emila. Dá Vojtěchovi peníze na studia medicíny a odjede s manželem a Emilem do Itálie. Před odjezdem požehná pojezdnému Kalinovi a panně Klárce.
Postavy:
paní Skočdopolová – ukrývá se v ní citlivá a hodná žena. Moc snadno si ale navykla na přepych a musí mít vše jako hraběnka a další lidé z přední vrstvy. Stala se z ní ješitná žena. Na konci povídky se ale napraví.
Mamzel Sára – záporná postava, intrikářská, chtěla by ovládat celý zámek, sobecká, pyšná, nepřející
Klárka – hodná, milá, ochotná dívka, slouží paní
Vojtěch – sirotek, mírumilovný, hodný, čestný, hlídá paní psíka