Velký Gatsby – čtenářský deník (2)

Kniha: Velký Gatsby

Autor: Francis Scott Fitzgerald

Deník přidal(a): 123321

Přidáno na: Studijni-svet.cz

 

 

 

 

Autor: Francis Scott Fitzgerld

-1896-1940

-americký spisovatel a scénárista

-představitel ztracené generace

-narukoval do armády, kde se seznámil s budoucí manželkou, ta ale trpěla schizofrenií a F.S.Fitzgerald se jí snaží poskytnout vše, co si zamane, což je i bohatství

-jeho díla jsou často autobiografie- popis doby, vlastnosti postav, jeho vztah s manželkou a i její nemoc

-v roce 1929 má Fitzgerald špatné období, poté se snaží vydělat jako scénárista, ale lidé ho neberou vážně

-propadá alkoholismu a v roce 1940 předčasně umírá na infarkt

-další díla:

Krásní a prokletí, Něžná je noc, Poslední magnát, Žabci a filozofové, Bláznivá neděle a jiné povídky

 

Žánr: Román

Literární druh: Epika

Časoprostor: New York a Long Island v roce 1922, vyprávění. Příběh zachycuje jedno léto. Někdy se vypravěč vrátí v čase, kdy Gatsby znal Daisy.

Hlavní téma: plnění amerického snu, příležitosti zbohatnout, oslavy tehdejší smetánky, dopad války na lidi, ctižádost

 

Postavy:

-Daisy Buchanan: Manželka Toma a sestřenice Nicka. Má ráda pohodlí a luxus, miluje jak Toma, tak Jaye.

-Jay Gatsby: bohatý mladík, miluje Daisy více než život. Jeho minulost je tajemství. Rád ukazuje své bohatství svým obrovským domem.

-Nick Carraway: Je to vyprávěč knihy. Do příběhu nějak nezapadá, ale stejně je velmi důležitou postavou v knize.

-Tom Buchanan: Manžel Daisy, starý známý Nicka. Je arogantní a bohatý. Má milenku Myrtle.

-Jordan Baker: Profesionální golfistka. Přítelkyně Daisy a taky Nicka.

-Myrtle Wilson: Žena George a milenka Toma. Její manžel je chudý, ale jakmile je s Tomem, ta si užívá bohatství a je z ní jiný člověk.

-George Wilson: Manžel Myrtle. Chudý majitel autoopravny v New Yorku.

 

Děj:

Děj začíná několik let po válce, kdy se mladík Nick Carraway, přistěhuje do Long Islandu kus od New Yorku. Chce jako každý zbohatnout na burze. Nick bydlí na Západním Vejci a vedle jeho domu má obrovskou rezidenci tajemný bohatý mladík, Jay Gatsby.

Nick se setkává se svou sestřenkou Daisy, která bydlí se svým manželem Tomem na druhé straně zátoky, na Východním Vejci. Tom a Daisy mají malou dcerku, ale jejich manželství je nešťastné. Tom dokonce seznámí Nicka se svou milenkou Myrtle, která bydlí se svým manželem Georgem u New Yorku. Nick se seznámí s Gatsbym, když mu přijde pozvánka na jeho obrovský večírek, kde potká i přítelkyni Daisy, golfistku Jordan. Na večírku konečně začíná poznávat Jaye, stane se jeho přítelem a dostane možnost poznat svého souseda, o kterém kolují všelijaké pomluvy a nedokázané příběhy jeho života.

Postupně se dozvídá detaily nejen o přinejmenším podezřelých obchodech s alkoholem, do kterých je zapleten i obchodník Meyer Wolfshein, ale i celou historii jeho života. Gatsby se původně jmenoval James Gatz a pocházel z chudé rodiny, velmi však toužil vydělat peníze a tak utekl z domova. Potkal milionáře Dana Codyho, která mu později dopomohl k penězům. Ještě více však jeho život poznamenala láska k mladé bohaté dívce Daisy, milence však dělilo jejich společenské postavení a taky válka, do které byl Gatsby povolán a poté povýšen na majora, což mu umožnilo strávit několik měsíců v Oxfordu. Během té doby se však Daisy vdala. Vychází najevo, že Daisy je žena Toma Buchanana, ale Gatsby se s ní opět setkává a tím působí rozvrat s jejím manželství.

Po jednom soukromém večírku v New Yorku, kde dojde k přímém střetu Toma a Jaye se stane tragická osudová událost. Myrtle přejede automobil patřící Gatsbymu, ale za volantem sedí rozrušená Daisy. Wilson je zničený, zjistil, že ho manželka podváděla a chtěli začít znovu. Tom se s Wilsonem dobře zná, tak mu naznačí, komu patří vůz, který srazil jeho ženu. Gatsby hodlá chránit Daisy, ale ještě dříve je v svém domě zastřelen Wilsonem, který v okamžitě páchá sebevraždu.

Ironií je, že po Gatsbym truchlí jenom Nick a jeho otec, bohatá smetánka zapomněla na jeho pohostinnost a večírky, které si užívali. Daisy a Tom odjeli neznámo kam. Nick je znechucený, končí svůj vztah s Jordan, která, jak se ukáže, je zasnoubená a Nick odjíždí zpět domu.

 

Kompozice: posloupnost je chronologická

 

Jazyk:

-Spisovná čeština, častá přirovnání, krátké dialogy, na druhou stranu vypravěč vše popisuje zdlouhavě a barvitě

-ich-forma, vypravěč je Nick Carraway

💾 Stáhnout materiál   🎓 Online kurzy
error: Content is protected !!